"Takováto částka by pro drtivou většinu studentů neznamenala finanční bariéru a zdravotně handicapovaní a sociálně velmi slabí studenti by byli platby zproštěni," uvedl rektor Václav Hampl v on-line diskusi na serveru lidovky.cz. Pro vysokou školu by byla podle něj tato částka "nezanedbatelným finančním přínosem".
Zápisné je zpracováno v návrhu reformy českého vysokého školství, který UK sama připravila. Nejstarší česká univerzita tak reaguje na změny, které navrhuje ministerstvo školství a s nimiž UK nesouhlasí.
Ministerská reforma počítala například se změnami v samosprávách univerzit a s takzvaným odloženým školným, tedy takovým, které by student splácel třeba až po ukončení školy. Více peněz měla školám přinést také užší spolupráce se soukromými firmami. Mnoho škol se proti reformě ohradilo, UK ji odmítla úplně.
"Vím o tom, že si MŠMT schválilo devadesátimilionový projekt financovaný z evropských peněz na přípravu nových zákonů o terciárním vzdělávání, o finanční pomoci studentům a aktivity s tím související (...) těžko se mi to komentuje, aniž bych musel volit poměrně silné výrazy," komentoval Hampl přípravu reformy.
Zápisné odborníci z UK vyhodnotili jako nejméně problematické. Pokrývalo by přímo náklady spojené se studiem a nešlo by na mzdy. UK prý také ve svém návrhu, který oficiálně zveřejní ve čtvrtek, nedoporučuje platby za zkoušky a chce zjednodušit systém placení za prodlužování studia.
Po diskusích na vlastní půdě chce největší česká univerzita představit svou reformu i ostatním vysokým školám.
Univerzity se obávají o peníze i proto, že podle nového ministra financí Eduarda Janoty budou muset ministerstva kvůli krizi seškrtat svůj rozpočet pro příští rok zhruba o deset procent.
Pokud by se to stalo, podle Hampla už by to univerzitu "velmi bolelo" a odrazilo by se to například v počtu přijímaných studentů. "Jsem připraven argumentovat, dokládat fakta a prostě udělat vše, aby k takovýmto drastickým zásahům nedošlo," dodal.