„Chovanec je politik, který je srovnatelný s Kotlebou ze Slovenska,“ uvedl Stropnický s odkazem na Chovancovu snahu prosadit ústavní novelu o držení zbraní. „V jiných zemích takovou věc nenavrhují sociální demokraté, ale národovecké a neofašistické strany. Doufám, že to vidí voliči,“ dodal šéf Zelených.
Na úvod mluvil Stropnický o tvrdém potlačení referenda o odtržení Katalánska od Španělska. „Katalánská vláda jednala v té věci svévolně a vlastně proti ústavě. To ale vůbec nevybavuje pravomocí španělskou vládu a policii zasáhnout tím brutálním způsobem, kterým zasáhly,“ řekl předseda Zelených.
Fotogalerie |
Chyba je podle něj v tuto chvílí jednoznačně na straně španělské vlády. Argument, že Katalánsko již nechce dotovat chudší regiony, ale nepovažuje za správný.
V Rozstřelu hovořil i o jedněch z největších konkurentů v nadcházejících volbách. „Já o Pirátech nemluvím moc rád. Je to uskupení lidí, kteří se sice tváří, že jsou vlastně něčím zásadně novým, ale ve skutečnosti je to spíše jenom protestní strana,“ říká Stropnický.
Piráti podle něj jen opakují hesla, která ve skutečnosti říká Tomio Okamura. „Odvolatelnost politiků, kontrola moci a mocných a já nevím, co tam ještě mají dalšího. To jsou ale jen planá hesla, to není nic konkrétního. My jdeme po konkrétních věcech,“ uvedl Stropnický.
Podle něj v České republice není žádná jiná autenticky levicová strana. „Komunisté jsou nacionalisté, kteří bojují proti všem mezinárodním organizacím, ve kterých jsme členy. Sociální demokracie je mezistranou, která se snaží dělat velké kompromisy a zároveň se tvářit jako strana, která zastupuje zájmy zaměstnanců. Je to ale taková měkčí verze komunistů,“ řekl šéf Zelených. ČSSD podle něj do České republiky přivedla levnou práci a teď se proti ní najednou vymezuje.
Předvolební RozstřelyServer iDNES.cz přináší v diskusním pořadu Rozstřel předvolební rozhovory se zástupci jednotlivých stran. Své vize už představili František Ringo Čech (SPO), Jakub Janda (ODS), Richard Brabec (ANO), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Ivan Bartoš (Piráti) (záznamy rozhovorů můžete sledovat zde). |
Zkritizoval i bývalého předsedu Strany zelených Martina Bursíka a jeho Liberálně ekologickou stranu (LES), která spojila síly s TOP 09. „To není žádná strana, to je Bursík, jeho rodina a asi dva nebo tři jeho přátelé,“ řekl Stropnický.
TOP 09 podle něj tato spolupráce jen uškodí a Bursík tím „zradil celý svůj život“. Naráží na to, že exministr životního prostředí dlouhodobě propaguje nahrazení jaderné energie obnovitelnými zdroji, zatímco TOP 09 v programu píše, že dostavbu jaderných elektráren brzdit nebude.
Redakce iDNES.cz požádala Milana Chovance a Martina Bursíka o vyjádření ke Stropnického výrokům, ani jeden však na dotaz neodpověděl.
Hlavním tématem nadcházejících voleb bude podle Stropnického směřování tohoto státu a jeho pozice v Evropě. Zelení také chtějí okamžitě zahájit přípravu přijetí eura. Druhým tématem pak prý bude levná práce českých zaměstnanců. „Chceme, aby v příštím volebním období došlo ke zvýšení minimální mzdy na patnáct tisíc korun,“ řekl Stropnický.
Nejakutnějším ekologickým problémem České republiky je podle něj ochrana půdy. Zelení chtějí, aby dodavatelé dřeva z hospodářských lesů nekáceli formou holosečí, ale prořezávali je a posléze je obnovovali jako smíšené.
„Les, který je smíšený a je prořezáván, zadržuje podstatně víc vody v místě, kde dopadne. Tím se obnovují podzemní vody a voda se nekumuluje v korytech řek a je to dobrá nebetonová prevence před povodněmi,“ řekl Stropnický. Jeho strana je podle něj jediná, která chrání přírodu.
Průzkumy nejsou pro Zelené optimistické
Matěj Stropnický kandiduje jako lídr kandidátky v Praze, proto jej čeká i souboj se svým otcem, ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO).
Podle dosavadních průzkumů Zelení nepřekonají potřebných 5 procent pro vstup do Sněmovny - například průzkum agentury Median zveřejněný 29. září straně přisuzuje jen dvě a půl procenta (podrobnosti čtěte zde). V posledních sněmovních volbách v říjnu 2013 získala 3,9 procenta.
„Důležité je teď především dobře udělat kampaň, přesvědčit lidi, že se má volit srdcem a ne podle jednotlivých průzkumů nebo podle prostoru v médiích,“ uvedl Stropnický pro deník Metro.
Stropnický absolvoval žurnalistiku a teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal i doktorát z mediálních studií. Mezi lety 2012 a 2014 působil jako místostarosta pro bydlení a kulturu Prahy 3, od roku 2014 jako náměstek primátorky pro územní rozvoj. Předsedou Zelených je od ledna 2016.
Celý záznam Rozstřelu: