Sůl z posypu silnic zabíjí stromy. Působí stejně jako sucho

aktualizováno 
Každý rok se při boji se sněhovou nadílkou vysypou na české silnice desetitisíce tun soli. Pro řidiče je to spása, ale na okolní krajinu působí sůl jako jed. A to až do vzdálenosti několika set metrů od ošetřené cesty.

Základem posypů je běžná kamenná sůl. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Důsledky solení silnic pozná řidič snadno na stromech kolem cesty. Oschlé listy, jehlice nebo rovnou celé větve nemusí vypovídat jen o nedostatku vody. Velmi často jsou poškozené právě posypovou solí. Její účinky mohou vést i k úplnému usmrcení stromu.

Fotogalerie

„Na buňky to působí velmi podobně jako sucho,“ říká o posypových solích Radek Novotný z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Nejprve se objeví uschlé listy, pak postupně může odumřít celý strom. Problém se solemi má dvě části. O něco méně vadí takzvaná solná břečka, rozbředlý sníh se rozstříkne mezi okolní stromy. Když se z něj vypaří zbytek vody, zasažené místo popálí. 

Větší nebezpečí hrozí stromům s příchodem jara. Prosolené zbytky sněhu, které se postupně rozšířily do lesa, začnou prosakovat do čerstvě rozmrzlé půdy. Po zimě žíznivé stromy začnou nasávat slanou vodu a poté začnou odumírat. Zachránit je mohou vytrvalé jarní deště, pak ale rozpuštěná sůl začne protékat hlouběji do země ke spodním vodám.

„Posypové soli se mohou dostat dvě až tři stovky metrů od vozovky,“ vysvětluje Novotný. Všechno záleží na průběhu zimy a také na vlastnostech okolní krajiny. Při nejhorších scénářích ale může kolem jedné silnice vzniknout až půlkilometrový pás zasolené země.

Základem posypů je běžná kamenná sůl. „Sůl používaná k solení silnic podléhá zkouškám a její dodavatelé jsou schvalováni. Je také kontrolována laboratorními rozbory, co se týče množství nebezpečných látek,“ uvedl za ŘSD Jan Studecký. Testy zajišťují, aby se v soli neobjevovaly nebezpečné chemikálie. Základní složkou posypové soli je chlorid sodný, který se neliší od běžné soli požívané při vaření. Je to ale právě jeho vysoká koncentrace, co ohrožuje vegetaci.

Den v kabině sypače: bílé zlo a nevděk ze všech stran

Škody nemusí vzniknout jen v lese. Účinky posypové soli se naplno projevily v loňském roce například v Hlučíně. Více než sto padesát metrů dlouhá alej vzrostlých listnatých stromů musela pryč v důsledku zimní údržby. Ze stromů padaly uschlé větve a ohrožovaly chodce.

Kolik soli se na českých silnicích použije, závisí na tom, jak dlouhá a vydatná je zima. Každoročně se ale její množství pohybuje v řádu desítek tisíc tun. Předloni použili silničáři na úpravu silnic 105 tisíc tun posypové soli, v loňském roce to bylo 92 tisíc tun za téměř tři čtvrtě miliardy korun.

Podle ministerstva životního prostředí nemá smysl zakazovat solení silnic plošně. Cenné krajinné oblasti jsou pod ochranou a na jejich území se chemické posypy používat nesmí. Nová místa, kde se posyp zakazuje, jsou vždycky vyhodnocována individuálně. Ke klasickému posypu existují šetrnější varianty, jejich cena je zatím ale příliš vysoká, v praxi se proto v podstatě použít nedají.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Australský hacker hledaný FBI v Česku vysál milion z platebních terminálů

Australsko-český hacker Dylan Wheeler poté, co prchl do Česka, rozdal několik...

Po mladém australském hackerovi Dylanu Wheelerovi šla FBI kvůli miliardovým škodám a prolomení obrany Microsoftu i...

Prahou jely jeepy amerických osvoboditelů, v jednom je kamera iDNES.cz

Vzpomínková akce Convoy of Liberty Prague 2019. (26. 4. 2019)

V Praze se konala vzpomínková akce Convoy of Liberty Prague 2019. Centrem města dopoledne projížděly více než dvě...

Poslankyni Majerovou, která podpořila Klause, odvolali z výborů Sněmovny

Zuzana Majerová Zahradníková (ODS)

Poslankyni Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, která opustila klub ODS poté, co se postavila za Václava Klause mladšího,...

Domácí násilí: Jaké jsou varovné signály a na koho se obrátit?
Domácí násilí: Jaké jsou varovné signály a na koho se obrátit?

Domácí násilí je téma, nad kterým mnoho lidí raději zavírá oči. Může se však týkat každého, ať už přímo, nebo v rámci někoho z okolí. Často jsou mezi oběťmi také děti. Jak rozpoznat, že se jedná o domácí násilí a na koho se obrátit?

Najdete na iDNES.cz