Štěpánek v případě jmenování nahradí ve funkci Lenku Bradáčovou, která na začátku dubna přejde do čela Nejvyššího státního zastupitelství. Dosud je jejím náměstkem.
„Dne 19. března 2025 absolvoval Zdeněk Štěpánek osobní pohovor před výběrovou komisí, která ho doporučila jako vhodného kandidáta. Nejvyšší státní zástupce akceptoval stanovisko komise a podal návrh na jmenování Zdeňka Štěpánka do funkce vrchního státního zástupce v Praze s účinností od 1. dubna 2025,“ uvedl mluvčí NSZ Petr Malý.
Pozice šéfa pražských žalobců se uvolní 1. dubna, kdy Bradáčová nahradí Stříže v čele NSZ. Pražskou instituci řídila od roku 2012. Vrchního státního zástupce jmenuje na návrh nejvyššího státního zástupce ministr spravedlnosti. Ministr nemusí navrženého kandidáta jmenovat, pokud podle něj nesplňuje předpoklady pro řádný výkon funkce.
Nejvyšší žalobkyní bude Bradáčová, schválila vláda. Logická volba, říká Fiala![]() |
„Návrh nyní posoudí příslušný odbor. V řádu dnů o něm rozhodne ministr spravedlnosti. Nejpozději 1. dubna oznámí své rozhodnutí,“ uvedlo ministerstvo.
Pohovor u výběrové komise trval skoro dvě hodiny. Štěpánek po něm řekl, že v případě jmenování žádné zásadní změny neplánuje. „Absolvoval jsem výběrové řízení a uvidíme, jak výběrová komise rozhodne. Do toho výběrového řízení jsem se přihlásil poté, co vrchní státní zástupkyně byla jmenována nejvyšší státní zástupkyní, zejména z toho důvodu, že bych chtěl v podstatných směrech zachovat kontinuitu vedení a řízení Vrchního státního zastupitelství v Praze,“ uvedl.
Neplánuje zásadní změny
„Zásadní změny neplánuji, spíše by to byly drobnější změny, které bych ale případně představil poté, kdy budu vědět, jak dopadlo to výběrové řízení,“ řekl Štěpánek.
K pohovoru před komisí pro výběr pražského vrchního zástupce postoupil Štěpánek jako jediný uchazeč. Přihlášku druhého ze zájemců o funkci NSZ vyřadilo, a to z toho důvodu, že nesplnil požadavky dané zákonem.
V současné funkci působí letos osmačtyřicetiletý Štěpánek od ledna 2022, kdy nahradil Adama Bašného, který přešel na Úřad evropského žalobce. Předtím vedl na pražském vrchním státním zastupitelství vedl odbor závažné hospodářské a finanční kriminality.
Neonacisté dostali roky vězení za vydávání rasistického časopisu |
Státním zástupcem je od roku 2005, před příchodem do Prahy působil v Havlíčkově Brodě a Hradci Králové poté, co vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Specializuje se na hospodářskou kriminalitu, korupci a trestnou činnost úředních osob. Specializuje se na hospodářskou kriminalitu, korupci a trestnou činnost úředních osob.
Kauza časopisu Poslední generace
Štěpánek měl v minulosti na starosti také několik mediálně sledovaných kauz. Jednu z nich v roce 2008, kdy na základě jeho obžaloby vyměřil havlíčkobrodský soud Eriku Sedláčkovi a Liboru Budíkovi nepodmíněné tresty odnětí svobody za vydávání neonacistického internetového časopisu Poslední generace.
Na jaře 2009 ale senát pobočky královéhradského krajského soudu v Pardubicích Sedláčka osvobodil a Budíkovi zmírnil trest na podmínku. Důkazy odvolací osud označil za nezákonné, neboť pocházely z domovní prohlídky uskutečněné až rok a půl po údajném spáchání trestného činu.
Senátoři vydali Trpáka, policie ho může stíhat za pochybení u porodu![]() |
Na krajském státním zastupitelství v Hradci Králové řešil Štěpánek například případ tehdejšího sociálnědemokratického senátora Pavla Trpáka, který stanul před soudem kvůli tomu, že jako porodník v květnu 2007 údajně nedostatečně sledoval těžký porod.
Okresní soud jej nejprve potrestal podmínkou, Krajský soud v Hradci Králové, kde jako státní zástupce vystupoval Štěpánek, ale trest zrušil a případ vrátil k první instanci. Po několika dalších rozsudcích byl Trpák v prosinci 2011 osvobozen.
Náměstek vrchní státní zástupkyně v Praze dozoroval i případ bývalého soudce Zdeňka Sováka. Ten byl v listopadu 2022 spolu s dalšími čtyřmi lidmi obžalován kvůli ovlivňování soudních rozhodnutí u Vrchního soudu v Praze. Rozsudek zatím nepadl.