Střípky z oslav přičlenění k alianci

  18:13aktualizováno  18:13
- Vstup do NATO nejsou jen oficiality s projevy a potřásáním rukama. Oslavy mají i svou odlehčenou stránku. Například na náměstí Winstona Churchilla, kde promlouvali politici a zástupci zemí NATO, přišli studenti ve starých uniformách. Jeden z nich nesl transparent s obrázkem nahé rodiny s nápisem "Jdeme NATO", další dva pak v rukou třímali německou a tureckou vlajku.

"Já myslím, že dneska je takový veselý den," zdůvodnil své počínání student pražské Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Dan Macek. Se svými kamarády rozhodně odmítl, že by nesouhlasili se vstupem ČR do NATO. "My jsme uvědomělí občani," řekl ČTK s úsměvem Macek. Jiného názoru byl však jeden z účastníků oslavy, který jeho kamarádovi vylil na hlavu pivo. Nazí lidé na transparentu přitom podle studentů vyjadřovali vstup do svobodného světa a odhození starého šatu komunismu.

Mladí komunisté byli proti
P r a h a - Mladí komunisté naproti tomu již před počátkem slavnosti rozvinuli plakáty s nápisy "NATO neznamená mír" a "Nechceme umírat za zájmy trhu" a rozdávali letáky, na nichž svá hesla zdůvodňovali. Při symbolickém začlenění ČR do NATO na konci oslavy pískali na píšťalky. Týž způsob nesouhlasu použil před dvěma týdny ekologický aktivista Jan Křeček při ratifikaci vstupu prezidentem Václavem Havlem na Pražském hradě.

Pivo teklo proudem
P r a h a - Některé lidi přilákala na oslavy pouze nabídka piva, které se čepovalo zadarmo. "Nebude to k ničemu, jen to bude stát hodně peněz," řekl ke vstupu ČR do NATO zpravodajce ČTK starší muž, který několikrát zvládl kolečko od výčepního pultu na konec fronty, aniž by mezi tím přestal pivo pít. Za největší problém celého dne přitom považoval příliš pomalého výčepního.

Krystyny do NATO
V a r š a v a - Za zvuků řízného vojenského pochodu dávalo v pátek ráno najevo radost ze vstupu své země do Severoatlantické aliance (NATO) padesát nositelek jména Krystyna z jihopolských Katovic. Jejich svátek totiž v Polsku připadá na sobotu.
Záběry příslušnic "Ozbrojených sil polských Krystyn" v modrých baretech a uniformách vypůjčených od Nadviselských vojenských jednotek přinesla dopoledne ve své zpravodajské relaci veřejnoprávní polská televize.
Autobusem ozdobeným vlajkou Polska a NATO odcestovaly pak slezské Krystyny na druhý sjezd svých jmenovkyň do severopolského přímořského letoviska Sopoty. Letos hodlají jeho účastnice z Polska i zahraničí vyjádřit svou hrdost, že nad prvním dnem polského členství v Alianci mají patronát právě ony.
Ještě předtím, než se na cestu posilnily hrachovou polévkou z polní kuchyně, předvedly ukázkově nastoupené Krystyny rovněž svůj mírový arzenál - vařečky a válečky na nudle, referovala agentura PAP.

Židle mezi Kanaďany a Dány
B r u s e l - Mezi Kanaďany a Dány usednou od pondělka zástupci České republiky na schůzích všech orgánů Severoatlantické aliance, od Rady NATO po poslední výbor, kde se udržuje zasedací pořádek podle anglické abecedy. Na nová místa se přestěhují také Maďaři a Poláci, kteří dosud spolu s Čechy úřadovali na konci stolu, mezi USA a sekretariátem.
"Už nebudou sedět bokem, ale podle abecedního pořádku, začleněni mezi dosavadních 16 zemí. Je to i psychologická změna," řekl zástupce generálního tajemníka Klaus-Peter Klaiber.

První logo NATO, kde už se počítá s Českou republikou. Vlajka s modrým klínem je zařazena mezi kanadskou a dánskou, tedy podle anglické abecedy. Mezi zástupci těchto zemí bude sedět český představitel i u jednacího stolu.

Plakát, který na oslavy vstupu do NATO na náměstí Winstona Churchilla přinesli studenti Fakulty sociální věd UK

U stánku s pivem, které se na oslavách vstupu do NATO na náměstí Winstona Churchilla točilo zadarmo, bylo stále plno

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Najdete na iDNES.cz