Střípky z oslav přičlenění k alianci

  18:13aktualizováno  18:13
- Vstup do NATO nejsou jen oficiality s projevy a potřásáním rukama. Oslavy mají i svou odlehčenou stránku. Například na náměstí Winstona Churchilla, kde promlouvali politici a zástupci zemí NATO, přišli studenti ve starých uniformách. Jeden z nich nesl transparent s obrázkem nahé rodiny s nápisem "Jdeme NATO", další dva pak v rukou třímali německou a tureckou vlajku.

"Já myslím, že dneska je takový veselý den," zdůvodnil své počínání student pražské Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Dan Macek. Se svými kamarády rozhodně odmítl, že by nesouhlasili se vstupem ČR do NATO. "My jsme uvědomělí občani," řekl ČTK s úsměvem Macek. Jiného názoru byl však jeden z účastníků oslavy, který jeho kamarádovi vylil na hlavu pivo. Nazí lidé na transparentu přitom podle studentů vyjadřovali vstup do svobodného světa a odhození starého šatu komunismu.

Mladí komunisté byli proti
P r a h a - Mladí komunisté naproti tomu již před počátkem slavnosti rozvinuli plakáty s nápisy "NATO neznamená mír" a "Nechceme umírat za zájmy trhu" a rozdávali letáky, na nichž svá hesla zdůvodňovali. Při symbolickém začlenění ČR do NATO na konci oslavy pískali na píšťalky. Týž způsob nesouhlasu použil před dvěma týdny ekologický aktivista Jan Křeček při ratifikaci vstupu prezidentem Václavem Havlem na Pražském hradě.

Pivo teklo proudem
P r a h a - Některé lidi přilákala na oslavy pouze nabídka piva, které se čepovalo zadarmo. "Nebude to k ničemu, jen to bude stát hodně peněz," řekl ke vstupu ČR do NATO zpravodajce ČTK starší muž, který několikrát zvládl kolečko od výčepního pultu na konec fronty, aniž by mezi tím přestal pivo pít. Za největší problém celého dne přitom považoval příliš pomalého výčepního.

Krystyny do NATO
V a r š a v a - Za zvuků řízného vojenského pochodu dávalo v pátek ráno najevo radost ze vstupu své země do Severoatlantické aliance (NATO) padesát nositelek jména Krystyna z jihopolských Katovic. Jejich svátek totiž v Polsku připadá na sobotu.
Záběry příslušnic "Ozbrojených sil polských Krystyn" v modrých baretech a uniformách vypůjčených od Nadviselských vojenských jednotek přinesla dopoledne ve své zpravodajské relaci veřejnoprávní polská televize.
Autobusem ozdobeným vlajkou Polska a NATO odcestovaly pak slezské Krystyny na druhý sjezd svých jmenovkyň do severopolského přímořského letoviska Sopoty. Letos hodlají jeho účastnice z Polska i zahraničí vyjádřit svou hrdost, že nad prvním dnem polského členství v Alianci mají patronát právě ony.
Ještě předtím, než se na cestu posilnily hrachovou polévkou z polní kuchyně, předvedly ukázkově nastoupené Krystyny rovněž svůj mírový arzenál - vařečky a válečky na nudle, referovala agentura PAP.

Židle mezi Kanaďany a Dány
B r u s e l - Mezi Kanaďany a Dány usednou od pondělka zástupci České republiky na schůzích všech orgánů Severoatlantické aliance, od Rady NATO po poslední výbor, kde se udržuje zasedací pořádek podle anglické abecedy. Na nová místa se přestěhují také Maďaři a Poláci, kteří dosud spolu s Čechy úřadovali na konci stolu, mezi USA a sekretariátem.
"Už nebudou sedět bokem, ale podle abecedního pořádku, začleněni mezi dosavadních 16 zemí. Je to i psychologická změna," řekl zástupce generálního tajemníka Klaus-Peter Klaiber.

První logo NATO, kde už se počítá s Českou republikou. Vlajka s modrým klínem je zařazena mezi kanadskou a dánskou, tedy podle anglické abecedy. Mezi zástupci těchto zemí bude sedět český představitel i u jednacího stolu.

Plakát, který na oslavy vstupu do NATO na náměstí Winstona Churchilla přinesli studenti Fakulty sociální věd UK

U stánku s pivem, které se na oslavách vstupu do NATO na náměstí Winstona Churchilla točilo zadarmo, bylo stále plno

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

O víkendu se vrátí tropy, sobotní teploty překročí v části země 31 stupňů

Lidé i ptáci v rozpálené Olomouci hledali osvěžení. (léto 2019)

Teploty v části Česka v sobotu překročí tropickou třicítku, vystoupají i nad 31 stupňů. To bude znamenat vysokou zátěž...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Najdete na iDNES.cz