Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Nouzový stav oživil války o děti, zejména v rámci střídavé péče

aktualizováno 
Část rodičů v poslední době odmítá předat dítě ve střídavé péči druhému rodiči kvůli tomu, že je vyhlášený nouzový stav. Ten však střídavé péči nebrání. Někteří rodiče situace kolem koronaviru zneužívají, nebo se bojí, že není předání dítěte bezpečné. Podle advokátů takovým chováním upírají práva druhému rodiči.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle rozhodnutí soudu mají dítě v péči oba rodiče „na střídačku“. Ve sjednaný den a čas má přejít k předání druhému rodiči. To se ale nestane. Proč? Podle matky nebo otce, kteří odmítají dítě pustit, to znemožňuje nouzový stav.

Fotogalerie

To si zažil také Pavel, jehož totožnost redakce na jeho přání neuvádí. Svého potomka si měl přebrat od matky, která mu však oznámila, že tak kvůli nouzovému stavu neučiní.

„Máme střídavou péči a maminka dítěte se odvolává na nouzový stav s tím, že nelze to dítě kvůli tomu předat,“ říká. Současnou situaci podle něj matka zneužívá.

„Zkoumal jsem vládní opatření a nenašel jsem žádný důvod, kvůli kterému bych si nemohl dítě převzít. Myslím, že bývalá žena karanténu jen využívá k tomu, aby mi mohla udělat něco natruc,“ komentuje aktuální situaci, která se dotýká nejen jeho, ale také některých dalších rodičů v České republice.  

„To, že je teď nouzový stav, neznamená, že neplatí rozhodnutí soudu,“ říká advokát Martin Nezval. „Když rodič odmítá předat dítě, jde o maření úředního rozhodnutí. Ze své praxe vím, že se toho dopouštějí především iracionálně založené osoby, které si tím řeší své účty s druhým rodičem. Nouzový stav považují svatouškovsky za dokonalé alibi.“

Péče o dítě při nouzovém stavu

Vláda vyhlásila v polovině března nouzový stav a omezila volný pohyb. Usnesení však střídavé péči nezabraňuje, naopak pro cesty za rodinou nebo blízkými osobami platí výjimka. Advokáti se shodují, že neexistuje žádný relevantní důvod, kvůli kterému by jeden rodič měl odepřít v aktuální situaci druhému rodiči péči o potomka.

„Soudní rozhodnutí i dohody o výchově dětí stále platí. Rodiče mají povinnost se podle nich chovat, což platí i v době nouzového stavu a v celorepublikové karanténě. Výjimkou jsou jen případy, kdy je kvůli nákazu jeden z rodičů v domácí nebo zdravotnické karanténě,“ řekla pro iDNES.cz prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová.

Rodiče, kterým je upírán styk s dítětem kvůli nouzovému stavu, jsou v právu. Mohou se obrátit na soud prostřednictvím návrhu na výkon rozhodnutí. Rodiče se také obracejí na orgán sociální právní ochrany dětí (OSPOD).

„Opravdu nechápu, proč děti nesmí v době nařízené karantény k druhému rodiči, ve většině případů k otci. Neuvěřitelně mě vytáčí, že jsou mezi námi lidé, kteří tohoto stavu zneužívají a využívají koronavirus jako důvod, proč děti nepředat a vyloučit tak druhého rodiče z péče po celou dobu trvání vládního nařízení. A druhý se tak musí automaticky podřídit. Nic jiného mu taky ve většině případů ani nezbývá,“ napsala na Facebooku advokátka Petra Andršová.

„Odepřít styk druhému rodiči lze dle mého názoru jen v případě skutečně oprávněné a důvodné obavy, která by měla být opřena o něco konkrétního,“ dodala Andršová s tím, že to může být například návštěva rizikové oblasti, místa s velkou kulminací osob nebo karanténa některého člena rodiny.

Přestože z právního hlediska předání nic nebrání, mohou existovat situace, kdy to opravdu nemusí být vhodné. A to v případech, kdy by hrozilo reálné riziko, že se nakazí dítě nebo naopak třeba člen rodiny, který patří do rizikové skupiny obyvatel. Týká se to například jak předávání do jiného města, tak třeba toho, že dítě žije v domácnosti s ohroženým seniorem a může nákazu přinést.

Střídavá péče není teď priorita

Unie rodinných advokátů, která se specializuje na rodinné právo, zřídila speciální internetovou poradnu, kam se lidé mohou rodiče obracet se svými dotazy týkajících se aktuální situace. Během týdne se na ně obrátila tisícovka rodičů.

„Nejčastějšími dotazy jsou: ,Mám dítě ve střídavé péči, ale bojím se ho druhému rodiči předat, aby se nenakazilo. Nebo mám soudně přiznaný styk, ale matka mi z obavy odmítá dítě ke styku dát,’“ uvedla prezidentka unie Kovářová.

Upozornila ale také na to, že již zmiňovaný návrh na výkon rozhodnutí nemusí být rodičům nic platný. Problematika střídavé péče totiž nejspíše nebude posuzována jako akutní krizová situace. Soudy kvůli nouzovému stavu odkládají svá jednání až na květen.

„Činnost soudů i OSPOD je značně omezena, vztahům mezi rodiči tento silový návrh neprospěje a není vyloučeno, že ani tento nástroj nebude úspěšný. Mediace v současné době prakticky neprobíhají. Výkon rozhodnutí v rodinných věcech probíhá formou uložení pokut,“ říká advokátka.

Některé rozvedené rodiče stav nouze sblížil

Chování rodičů, kteří kvůli pandemii odmítají předat dítě střídavé péči, nemá oporu v zákoně a diskriminuje druhého rodiče. Podle advokátů se jedná většinou o ženy, týká se to však také mužů.

„Matky, které v dnešní složité době odmítají otcům kontakt s dítětem, mohou mít pro své chování řadu důvodů, chovají se však sobecky a nerespektují práva otců,“ říká advokátka Kovářová.

„Slušná matka využije všech prostředků, aby nenarušila vztah dítěte k otci. Pokud má hodnověrné informace o riziku nákazy při předání dítěte otci, pak je povinna zejména v této krizové době mu jinak všemožně vyjít vstříc a nabídnout velkorysý kontakt s dítětem distanční formou,“ dodává.

Existují navíc i případy, kdy dítě přejíždí mezi dvěma státy. „Bratr má syna na Slovensku. Bohužel uzavřením hranic se mu styk velmi zkomplikoval. S matkou syna je těžší domluva a není ochotná jej dovézt na hranice, aby si jej mohli předat,“ napsala redakci iDNES.cz čtenářka. Muž si musí podle soudního rozhodnutí vyzvedávat dítě u matky. Slovensko i Česko však uzavřely kvůli pandemii hranice.

I proto Unie rodinných advokátů apeluje na vzájemnou komunikaci mezi rodiči a „zdravý rozum“. Rodič může podle ní být v nejhorším případě s dítětem ve styku prostřednictvím videohovoru na dálku. Lidé, kteří odmítají, nebo se bojí předat dítě by měli vyjít vstříc alespoň tímto způsobem. Většina rodičů se však prý i v nouzovém stavu dokáže s plněním povinností střídavé péče poradit. Podle Kolářové je pandemie spíše sblížila.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Právníci podali trestní oznámení na Babiše, Vojtěcha, Hamáčka i Prymulu

Brněnští právníci David a Vendula Zahumenští podali trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše, ministra zdravotnictví...

Promoření odložme. Máme jiný recept a Prymula není proti, říká expert

Zdravotnický expert Pavel Hroboň míní, že řízené promoření zdravých obyvatel Česka by mohlo mít dalekosáhlé následky....

Otevřou hobbymarkety, cyklisté mohou jet bez roušky. „Promořování“ nebude

Lidé si budou moci jít od čtvrtka nakoupit do hobbymarketů, stavebnin, železářství a do prodejen jízdních kol. Všechny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslanci prodloužili nouzový stav v Česku, ale jen do konce dubna

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do konce dubna. Vláda usilovala o to, aby byl nouzový stav...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Do konce roku nebude možné dát nájemníkovi výpověď, schválili poslanci

Ochrana nájemníků proti možnosti výpovědi, když budou mít problém s placením nájmů, rozdělila Sněmovnu. Poslanci...

Premium

Karanténa jako spouštěč pekla. V Česku přibývá případů domácího násilí

Omezení volného pohybu osob znamená pro mnoho lidí spoustu času doma. Stresově náročná situace může mezi partnery...

Poslanci kývli na snahu vlády posvítit si na pronajímání bytů přes Airbnb

Poslanci schválili vládní návrh, podle nějž má stát získat přehled o pronajímání bytů prostřednictvím Airbnb a...

Poslanci v půl třetí ráno změkčili pravidla pro insolvence i exekuce

Celodenní maraton jednání o zákonech, které mírní dopady koronavirových omezení, vyvrcholil ve Sněmovně hluboko po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz