Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Nouzový stav oživil války o děti, zejména v rámci střídavé péče

Část rodičů v poslední době odmítá předat dítě ve střídavé péči druhému rodiči kvůli tomu, že je vyhlášený nouzový stav. Ten však střídavé péči nebrání. Někteří rodiče situace kolem koronaviru zneužívají, nebo se bojí, že není předání dítěte bezpečné. Podle advokátů takovým chováním upírají práva druhému rodiči.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle rozhodnutí soudu mají dítě v péči oba rodiče „na střídačku“. Ve sjednaný den a čas má přejít k předání druhému rodiči. To se ale nestane. Proč? Podle matky nebo otce, kteří odmítají dítě pustit, to znemožňuje nouzový stav.

Fotogalerie

To si zažil také Pavel, jehož totožnost redakce na jeho přání neuvádí. Svého potomka si měl přebrat od matky, která mu však oznámila, že tak kvůli nouzovému stavu neučiní.

„Máme střídavou péči a maminka dítěte se odvolává na nouzový stav s tím, že nelze to dítě kvůli tomu předat,“ říká. Současnou situaci podle něj matka zneužívá.

„Zkoumal jsem vládní opatření a nenašel jsem žádný důvod, kvůli kterému bych si nemohl dítě převzít. Myslím, že bývalá žena karanténu jen využívá k tomu, aby mi mohla udělat něco natruc,“ komentuje aktuální situaci, která se dotýká nejen jeho, ale také některých dalších rodičů v České republice.  

„To, že je teď nouzový stav, neznamená, že neplatí rozhodnutí soudu,“ říká advokát Martin Nezval. „Když rodič odmítá předat dítě, jde o maření úředního rozhodnutí. Ze své praxe vím, že se toho dopouštějí především iracionálně založené osoby, které si tím řeší své účty s druhým rodičem. Nouzový stav považují svatouškovsky za dokonalé alibi.“

Péče o dítě při nouzovém stavu

Vláda vyhlásila v polovině března nouzový stav a omezila volný pohyb. Usnesení však střídavé péči nezabraňuje, naopak pro cesty za rodinou nebo blízkými osobami platí výjimka. Advokáti se shodují, že neexistuje žádný relevantní důvod, kvůli kterému by jeden rodič měl odepřít v aktuální situaci druhému rodiči péči o potomka.

„Soudní rozhodnutí i dohody o výchově dětí stále platí. Rodiče mají povinnost se podle nich chovat, což platí i v době nouzového stavu a v celorepublikové karanténě. Výjimkou jsou jen případy, kdy je kvůli nákazu jeden z rodičů v domácí nebo zdravotnické karanténě,“ řekla pro iDNES.cz prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová.

Rodiče, kterým je upírán styk s dítětem kvůli nouzovému stavu, jsou v právu. Mohou se obrátit na soud prostřednictvím návrhu na výkon rozhodnutí. Rodiče se také obracejí na orgán sociální právní ochrany dětí (OSPOD).

„Opravdu nechápu, proč děti nesmí v době nařízené karantény k druhému rodiči, ve většině případů k otci. Neuvěřitelně mě vytáčí, že jsou mezi námi lidé, kteří tohoto stavu zneužívají a využívají koronavirus jako důvod, proč děti nepředat a vyloučit tak druhého rodiče z péče po celou dobu trvání vládního nařízení. A druhý se tak musí automaticky podřídit. Nic jiného mu taky ve většině případů ani nezbývá,“ napsala na Facebooku advokátka Petra Andršová.

„Odepřít styk druhému rodiči lze dle mého názoru jen v případě skutečně oprávněné a důvodné obavy, která by měla být opřena o něco konkrétního,“ dodala Andršová s tím, že to může být například návštěva rizikové oblasti, místa s velkou kulminací osob nebo karanténa některého člena rodiny.

Přestože z právního hlediska předání nic nebrání, mohou existovat situace, kdy to opravdu nemusí být vhodné. A to v případech, kdy by hrozilo reálné riziko, že se nakazí dítě nebo naopak třeba člen rodiny, který patří do rizikové skupiny obyvatel. Týká se to například jak předávání do jiného města, tak třeba toho, že dítě žije v domácnosti s ohroženým seniorem a může nákazu přinést.

Střídavá péče není teď priorita

Unie rodinných advokátů, která se specializuje na rodinné právo, zřídila speciální internetovou poradnu, kam se lidé mohou rodiče obracet se svými dotazy týkajících se aktuální situace. Během týdne se na ně obrátila tisícovka rodičů.

„Nejčastějšími dotazy jsou: ,Mám dítě ve střídavé péči, ale bojím se ho druhému rodiči předat, aby se nenakazilo. Nebo mám soudně přiznaný styk, ale matka mi z obavy odmítá dítě ke styku dát,’“ uvedla prezidentka unie Kovářová.

Upozornila ale také na to, že již zmiňovaný návrh na výkon rozhodnutí nemusí být rodičům nic platný. Problematika střídavé péče totiž nejspíše nebude posuzována jako akutní krizová situace. Soudy kvůli nouzovému stavu odkládají svá jednání až na květen.

„Činnost soudů i OSPOD je značně omezena, vztahům mezi rodiči tento silový návrh neprospěje a není vyloučeno, že ani tento nástroj nebude úspěšný. Mediace v současné době prakticky neprobíhají. Výkon rozhodnutí v rodinných věcech probíhá formou uložení pokut,“ říká advokátka.

Některé rozvedené rodiče stav nouze sblížil

Chování rodičů, kteří kvůli pandemii odmítají předat dítě střídavé péči, nemá oporu v zákoně a diskriminuje druhého rodiče. Podle advokátů se jedná většinou o ženy, týká se to však také mužů.

„Matky, které v dnešní složité době odmítají otcům kontakt s dítětem, mohou mít pro své chování řadu důvodů, chovají se však sobecky a nerespektují práva otců,“ říká advokátka Kovářová.

„Slušná matka využije všech prostředků, aby nenarušila vztah dítěte k otci. Pokud má hodnověrné informace o riziku nákazy při předání dítěte otci, pak je povinna zejména v této krizové době mu jinak všemožně vyjít vstříc a nabídnout velkorysý kontakt s dítětem distanční formou,“ dodává.

Existují navíc i případy, kdy dítě přejíždí mezi dvěma státy. „Bratr má syna na Slovensku. Bohužel uzavřením hranic se mu styk velmi zkomplikoval. S matkou syna je těžší domluva a není ochotná jej dovézt na hranice, aby si jej mohli předat,“ napsala redakci iDNES.cz čtenářka. Muž si musí podle soudního rozhodnutí vyzvedávat dítě u matky. Slovensko i Česko však uzavřely kvůli pandemii hranice.

I proto Unie rodinných advokátů apeluje na vzájemnou komunikaci mezi rodiči a „zdravý rozum“. Rodič může podle ní být v nejhorším případě s dítětem ve styku prostřednictvím videohovoru na dálku. Lidé, kteří odmítají, nebo se bojí předat dítě by měli vyjít vstříc alespoň tímto způsobem. Většina rodičů se však prý i v nouzovém stavu dokáže s plněním povinností střídavé péče poradit. Podle Kolářové je pandemie spíše sblížila.

Autoři: ,

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Poslanci mají rozhodovat, zda bude moci ošetřovné dostat prarodič či teta

Poslanci budou po polední pauze projednávat poslanecký návrh na rozšíření okruhu lidí s nárokem na krizové ošetřovné...

Řidiči budou muset při předjíždění cyklistů dodržet vzdálenost 1,5 metru

Poslanci se přiklonili k větší ochraně cyklistů. Řidič bude muset při předjíždění míjet cyklistu nejméně ve vzdálenosti...

Zbytky lágru v Karviné zavalily stromy, vadí to i autorce Šikmého kostela

Zbytky lágru z 2. světové války zavalily v Karviné pokácené stromy. Upozornila na to mimo jiné i spisovatelka Karin...

Superministr Hamáček nabízí Prahu pro summit Bidena s Putinem

Ministr vnitra Jan Hamáček, který se dočasně ujal i ministerstva zahraničí, nabízí, aby se Praha stala místem prvního...

Advantage Consulting, s.r.o.
Senior účetní - IFRS Konsolidace

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...