„Odborové svazy mají různé představy o aktivitách. Každý odborový svaz je jiný, proto bude i jejich program odlišný,“ přiblížil předseda ČMKOS podobu „protestního týdne“.
ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 000 členů. Odboráři vyzvali kabinet k jednání. Kritizovali ho za to, že s nimi o záměrech předem nedebatoval a na zaslání připomínek k novelám téměř šesti desítek zákonů dal jen pět pracovních dnů.
Předáci nesouhlasí se změnami DPH, snížením sumy na platy či obnovením nemocenského pojištění pro zaměstnance. Navrhují svých 12 kroků k ozdravení rozpočtu. Mezi nimi je zrušení daňových změn z posledních let či obnovení EET.
Předseda odborů v úterý oznámil také zřízení stávkového výboru. „Vyhlášení stávkové pohotovosti je z naší strany alarmující. Zřízení stávkového výboru je konkrétní krok,“ uvedl. Dodal. že jednotlivé odborové organizace se na výbor budou moci obracet.
Stávkový výbor podle Středuly tvoří předáci a předačky 12 svazů, vedení centrály a pracovníci technické podpory. Svazy chystají i své akce na poslední červnový týden.
ČMKOS požádá o svolání mimořádného jednání tripartity kvůli vládním návrhům. Jednání svolává premiér Petr Fiala. Podle Středuly by se zasedání členů vlády, odborářů a zaměstnavatelů mělo uskutečnit ještě do konce června. Předáci vyzvali kabinet znovu k jednání. „Není uspokojující sednout si do jedné místnosti, to nepřinese žádnou kvalitu. Kvalita je směr jednání. Že se budou hledat společná, třeba i jiná řešení, která by pomohla, uklidnila situaci,“ uvedl Středula.
„ČMKOS je připravena sednout s vládou za jeden stůl a řešit, aby měl balíček co nejmenší dopad na obyvatele. Sociální dialog je to, co skutečně povede ke kýženému cíli,“ dodal odborový předák.
Jurečka nevidí důvod pro stávku
Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nevidí racionální důvody pro generální stávku. S odboráři je připraven diskutovat během prázdnin o případných drobných změnách pro druhé čtení konsolidačního balíčku v Poslanecké sněmovně, řekl v reakci na slova zástupců Českomoravské konfederace odborových svazů.
„Platí, že pokud chtějí jednat, jsem připraven si s nimi za stůl zasednout,“ řekl Jurečka na adresu odborů. Svolání celé tripartity, tedy jednání zaměstnavatelů, odborů a zástupců vlády ve Strakově akademii, je ale na rozhodnutí premiéra, doplnil. Důvody pro generální stávku vicepremiér nevidí vzhledem k nízké nezaměstnanosti a růstu mezd.
ČMKOS před necelými dvěma týdny na Twitteru uvedla, že odbory dávají vládě 14 dní na to, aby „zahájila seriózní jednání“. Josef Středula pro iDNES.cz řekl, že vláda vede pouze vlastní monolog. Pokud podle něj nezačne s odbory jednat, může 30. května přijít oznámení o akcích, které mohou vést ke generální stávce.
Odbory přitvrdily, vládě daly ultimátum a varují před francouzským scénářem![]() |
„Nejsem ten, kdo říká, co bude. Od toho jsou kolegové. Věřím, že vláda výzvu vnímá a pan premiér je o daných věcech ochotný mluvit,“ řekl Středula.
Premiér Petr Fiala označil postup odborů za nezodpovědný. Nátlakové akce nepřispívají k dialogu, který s odboráři kabinet ale dál povede, uvedl Fiala. Dodal, že odbory budou moci vyjádřit své výhrady v připomínkovém řízení u jednotlivých návrhů zákonů. Vláda ale podle premiéra není připravena v zásadních věcech ustupovat.