Středočeský kraj dostal miliony z Bruselu a zkazil za to jméno Rybovi

  12:11aktualizováno  12:13
Středočeský kraj vyhodil několik milionů korun z evropských fondů na projekt, který se ukázal jako zbytečný a Středočeský kraj ho zřejmě ani nemůže použít.

Šárka Alexa v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy, jehož řízením byla pověřena. | foto: Radek CihlaMF DNES

Kraj pod Rathovým vedením si nechal za miliony korun vytisknout několik tisíc monografických brožurek o významných Středočeších a jejich stopách v kraji. Mají se rozdávat turistům ve středočeských galeriích a muzeích a přimět je podívat se do méně navštěvovaných památníků.

Místo toho se většina brožurek válí ve skladech muzeí a galerií, kde je nikdo neuvidí. "Bojíme se to rozdávat. Ty brožurky nemají zákonem předepsanou tiráž a další náležitosti, a my bychom proto za veřejné šíření takové publikace mohli dostat pokutu 25 tisíc korun, kraj dokonce 50 tisíc korun," uvedl zdroj, který je s děním kolem případu dobře obeznámen.

Z evropských fondů se tak zaplatil projekt, který je úplně k ničemu. To připouští i středočeský hejtman David Rath. "Ano, možná to jsou vyhozené peníze," tvrdí David Rath. Okamžitě však dodává, že jde o projekt, který zdědil po předchozí pravicové krajské vládě Petra Bendla v takovém stadiu rozpracovanosti, že ho už nešlo zarazit. Ta žádala na projekt o 10 milionů korun.

"Já jsem ten projekt zastavit chtěl, protože podle mě nemá smysl. A jestli je to něčí průšvih, tak jedině Petra Bendla a tehdejšího ředitele Středočeské turistické a informační služby Václava Pošmourného," uvedl Rath.

ODS zase tvrdí, že projekt pokazil Rath

Naproti tomu ODS a někteří muzejníci tvrdí, že původně dobře připravený projekt pokazilo až šlendriánství lidí z Rathova okruhu. A přičítají to na vrub Pošmourného nástupkyni Šárce Alexe, která je členkou ČSSD a David Rath se jí až dosud pokaždé zastává. Alexa je od čtvrtka pověřena řízením Regionálního muzea v Jílovém a nahradila tak dosavadní ředitelku Markétu Nešporovou, jež stála v čele muzea posledních osm let.

"Alexu tam po tom průšvihu s brožurkami osobností uklidili a Jílové si vybrala, protože tam bydlí. Ale to má být důvod k vyhození Nešporové?" řekla ředitelka jedné středočeské kulturní isntituce, která z obav ze ztráty zaměstnání odmítla zveřejnit jméno.

Rath to označil za nesmysl.

Lidé z muzeí a galerií se s krajem přou o to, kdo může za chyby ve vytištěných brožurách. Tak například brožura o autorovi České mše vánoční J. J. Rybovi ho uvádí jako Jana Jakuba, ačkoliv se jmenoval Jakub Jan. Brožura o spisovateli Janu Drdovi uvádí špatné datum jeho narození. Viník? Prý Alexa. O ní a jejím nástupu se teď mluví v celém Jílovém.

"Je to prachsprostá lež"

"Je to spiknutí," reaguje šéfka muzea v Jílovém na otázky ohledně projektu o 57 velkých mužích a ženách kraje. Ne každý jí to věří.

V Jílovém se mluví například o tom, že zakázku na grafiku, respektive kresby osobností zobrazených v sedmapadesáti brožurách, získala Vlasta Dyrynková, matka Alexy. Šárku Alexu otázka na její matku rozhořčila.

"To snad ani nemůžete myslet vážně, to je prachsprostá lež. To je spiknutí proti mně, panu hejtmanovi a celému Středočeskému kraji," prohlásila Alexa. Výběrové řízení prý převzala po svém předchůdci Václavu Pošmourném, který Středočeskou turistickou a informační službu vedl v éře Petra Bendla. "Vlasta Dyrynková je moje matka, ale žádné karikatury nebo kresby nedělala, to dělala paní Drozdová," uvedla Alexa.

Podobně se vyjádřil i hejtman David Rath. Ten navíc řekl, že se mu nelíbil ani Pošmourného výběr padesáti sedmi středočeských osobností, jejichž úplný výčet je na webu www.57osobnosti.cz.

"Vůbec jsme nechápali, proč je jich zrovna 57 a proč byly právě tyto vybrány," řekl s podivem Rath. Zastavit rozjetý projekt však už podle něj nešlo.

Bendl si prý na projekt nepamatuje

"To jsou nesmysly," reagoval bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). "Zastavil kdeco a tohle by nešlo? Vůbec se na ten projekt nepamatuju, já jsem určitě smlouvu nepodepisoval. A jestli jsou v tom projektu chyby, tak si to Rath nebo Alexa měli ohlídat, a ne to házet na nás," dodal Bendl. Alexa se hájí tím, že projekt údajně ještě není dokončen.

Při vzniku děl mohlo dojít i k porušení autorského zákona a zřejmě i zákona o neperiodických publikacích. Většinu textů údajně psali na pokyn zřizovatele, tedy kraje, lidé z muzeí a galerií, ale kraj prý s nimi neuzavřel žádné smlouvy.

"Aby to někdo začal řešit, musel by to někdo z těch autorů dát k soudu. Autorské právo je soukromoprávní," uvedl Jan Barták, ředitel správy autorských práv v Dilii.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Boj o otvírací dobu zahrady zámku Hluboká končí. Lidé tam mohou i v noci

Dolní zahrada zámku v Hluboké nad Vltavou je v noci zavřená. Přes den se v ní...

Památkáři prohráli spor s městem Hluboká nad Vltavou o provoz Dolní zámecké zahrady. Kvůli vandalům ji před časem...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Nic bych neměnil, říká Bartoška po čtvrtstoletí v čele filmového festivalu

Prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška.

Už šestadvacátý rok stojí v čele karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Se svým týmem dokázal prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz