Stráského plán putoval na ministerstvo, nyní je rozhodnutí na ministru Tomáši Chalupovi. Plán, který je starý jen několik dnů, získala redakce Aktuálně.cz, podle níž by se měly motorové pily rozjet například v oblasti Hraničníku a Smrčiny, kde si dříve přál novou sjezdovku prezident Václav Klaus.
Dokument s názvem Návrh opatření k utlumení kůrovcové kalamity v Národním parku Šumava je podle ekologů radikální.
"O úniku dokumentu jsem se dozvěděl, ale ještě jsem jej neměl možnost srovnávat. Pokud mám správné informace, nesouhlasí tam mapa oblastí, ve kterých by se mělo kácet," uvedl pro iDNES.cz Stráský s tím, že plán zveřejnit určitě nedal.
Vzrostlé smrky by podle dokumentu, který má server k dispozici, měly padnout i v prvních nejcennějších zónách, kde naposledy kácel ministr životního prostředí Miloš Kužvart z ČSSD v roce 1999. Kromě toho se má významně rozšířit i kácení v druhých zónách parku. Jiná možnost se podle Stráského nenabízí.
"Rychlost a intenzita rozpadu lesních ekosystémů je natolik dominující, že ohrožuje přirozené funkce lesních ekosystémů jak v samotném národním parku, tak i v širší oblasti u sousedních vlastníků lesů," uvedl Stráský ve zprávě.
V dokumentu se opřel o bývalé vedení parku, které podle něj nechalo lýkožrouta smrkového přemnožit a dopustilo tak kalamitní stavy lesů. "Tento iracionální přístup byl ve vztahu ke kritizující veřejnosti zaštítěn ideologií směřování k divočině," napsal v dokumentu.
Ekology plán vyděsil
Zveřejněná zpráva vzbudila odpor ekologických organizací. Jaromír Bláha z Hnutí Duha Aktuálně.cz řekl, že tak radikální postup by vedl ke zničení unikátní šumavské přírody včetně oblasti Hraničníku a Smrčiny. "To jsou skutečné pralesovité porosty, tam se chodí dívat odborné exkurze," uvedl.
Z dokumentu podle Hnutí Duha vyplývá, že Stráský chce pustit dřevorubce do samého srdce Šumavy - rašelinišť a mokřadů. "Stráský plánuje pustit těžařské firmy do nejcennějších částí Šumavy. Turisté budou místo divoké přírody obdivovat těžební stroje a rozsáhlé holiny doslova na každém kroku, dokonce i u Javoří pily, cestou na Březník nebo prameny Vltavy," varoval Bláha.
Národní park Šumava
Právě na jižní straně parku našel útočiště chráněný tetřev, kácením by přišel o místo k životu. Stráský ve zprávě dodává, že by se nekácelo plošně. "Těžilo by se asi v třetině prvních zón a v části druhých zón. Nejde o vytěžení prvních zón, ale o výběrovou těžbu," uvedl Stráský.
Zpráva zatím nebyla zveřejněna. Nejprve ji totiž musí posoudit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS. Ten se chce rozhodnout co nejdříve. Stráského návrh posoudí například podle plánu scelování prvních zón parku, které jsou nyní rozdrobeny.