V čem je problém? Většina lidí si z voleb do Sněmovny pamatuje, že může rozdat přesně čtyři preferenční hlasy. Ale to není pravda. Každý volič má tolik hlasů, kolik je v jeho obci či městě zastupitelů. Má na to však jen jeden volební lístek, na kterém může svoje hlasy rozdělit (na rozdíl od sněmovních voleb může dokonce kombinovat kandidáty z různých stran).
Čtete rádi idnes.cz?Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE |
A tak politici voliče před křížkováním varují. Například v některých částech Brna dostávají lidé do schránek leták KDU-ČSL, který je nabádá, aby zakřížkovali celou stranu. Včetně názorné ukázky, jak to provést.
"Pokud by voliči dali omezený počet křížků, nevyužili by všechny svoje hlasy. Z hlediska efektivity je nejjednodušší dát jen jeden křížek. Naše voliče bych požádal, aby hlasovali jedním křížkem pro ČSSD, tím pomůžou nejvíc," říká otevřeně například Jiří Dienstbier mladší, lídr ČSSD v Praze.
Jak správně hlasovat?1. Volím stranu 2. Volím jména 3. Kombinace |
Jenže podle politologa Zdeňka Zbořila varují politici voliče zbytečně, a navíc právě křížkování jednotlivců může mít rozhodující vliv. "To, co se stalo v červnových volbách, lidi zaujalo. Vyvolalo to v nich představu, že mají větší šanci do něčeho mluvit. Že mají alespoň jednou za pár let podíl na moci. Z křížkování se stala móda," míní Zbořil.
Podle něj si voliči budou chtít vyzkoušet, že to opravdu funguje. "Samozřejmě, že to stranám může ublížit. Přepočet hlasů je sice jiný než ve volbách do Poslanecké sněmovny, ale pořadím to může zamíchat,"myslí si Zbořil.
Pokud lidé nabádání politiků poslechnout nechtějí a plánují vybírat podle jména, měli by zakřížkovat vždy tolik jmen, kolik má jejich obec nebo město zastupitelů. Jinak část jejich hlasů propadne.