Strany představily své programy. Kdo chce šetřit a kdo rozdávat?

  5:33aktualizováno  5:33
Svůj politický program zveřejnila už i ODS. Mlčí o poplatcích ve zdravotnictví i o nutnosti škrtů, bez nichž hrozí krach státních financí. O těch se ale ve svém programu nezmiňuje ani ČSSD. Přečtěte si, čím chtějí nalákat voliče největší politické strany.

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Dvě bolavá místa ODS ukázala včerejší show s představením volebního programu. Jsou to daně a poplatky u lékaře. - čtěte Náš program není pro papaláše, hlásí ODS. Sepsala ho s voliči

Přes velké očekávání se ani o jednom včera moc nediskutovalo. Více času zabrala moudra typu "děti jsou kořením života" nebo "dobrá infrastruktura má vliv na kvalitu života".

O daních se mluvilo jen letmo – a raději rychle pryč od nich. O poplatcích už vůbec. Obě témata jsou přitom s pravicovou stranou hodně spojována. Daňové sliby bývaly tradičním hitem předvolebních kampaní občanských demokratů. V roce 2002 to byl slib "jednoduché daňové přiznání na jediném listu", v roce 2006 rovná patnáctiprocentní daň.

Daňové trauma

Stoprocentně splnit se nepovedlo ani jedno. Proti zjednodušení daní a rušení výjimek se postavila silná lobby těch, kteří je využívají. A proti sazbě daně ve výši 15 procent nejen pro zaměstnance, ale i pro firmy a na zboží zase koaliční partneři.

"O výši sazeb se teď rozhodně nebudu bavit," hřímá předseda ODS Mirek Topolánek. "Zeptejte se mě v prosinci, to budeme znát skutečná čísla o vývoji státních financí. Samozřejmě pokud vyhrajeme a budeme schopni sestavit vládu."

Mlčení ODS o daních, výsostném pravicovém tématu, má vysvětlení z pohledu politického marketingu. Zaprvé: Jakýkoliv bombastický slib už by lidé brali s rezervou, zda bude vůbec splněn. A zadruhé: Strana toužící vyhrát volby a oslovit tak ke dvěma milionům voličů nedokáže říct celou pravdu – v době krize musíme drasticky škrtat, a možná i načas zatnout zuby a zvednout daně.

Celé trauma umocňuje fakt, že minule daňové sliby pro ODS sepsal Vlastimil Tlustý. Tehdy ve straně označovaný za "ekonomického experta", dnes za "vyvrhele a mstivého podrazáka", co pomohl opozici shodit Topolánkovu vládu.

Dnešní ekonomický program vytvářel Martin Kocourek, šéf dozorčí rady veřejností docela neoblíbené energetické společnosti ČEZ. V programu zůstaly jen obecné fráze, že ODS dál prosazuje dlouhodobé snižování daňové zátěže.

Poplatkové trauma

Druhé téma je ještě nezahojenou ranou. Vždyť před rokem právě kvůli zdravotnickým poplatkům ODS drtivě prohrála krajské i senátní volby. Slovo "poplatky" jako by bylo zakázané, včera se jej nikdo ze straníků ani neodvážil vyslovit.

"Po zkušenostech s těžkou prosaditelností v parlamentu budeme postupovat ve směru Julínkovy reformy postupnými kroky. Cíl podoby kvalitního zdravotnictví zůstává stejný, postup k němu se mění," opatrně kroužil kolem Topolánek.

ODS má pocit, že zveřejňuje své plány v momentě, kdy je v klinči populistických návrhů. Zleva útočí Paroubkova ČSSD se sliby typu příspěvek na dojíždění do práce, 13. důchody nebo přídavky na děti pro skoro všechny rodiny.

A zprava ostře doráží ještě nedávno spojenec, Miroslav Kalousek z TOP 09. S nápady, aby zneužití dávek bylo trestným činem. Anebo zrušení podpory v nezaměstnanosti pro ty, kteří byli vyhozeni z práce kvůli vážnému porušení pracovní kázně.

předvolební sliby

Daně a ceny

ODS
S daněmi teď hýbat nechce – ani snižovat, ani zvyšovat. Lidem a firmám je nejspíš nezvýší, krize ji však může donutit zvýšit sazbu DPH. Neboli zdražit ceny zboží.

ČSSD
K dnešní jediné sazbě pro zaměstnance (23 %) plánuje zavést ještě jednu pro bohaté. Lidé s hrubým platem nad sto tisíc korun by odváděli státu 38 %. Daně pro firmy chce zvýšit z 19 na 21 %.

KDU-ČSL
Stejně jako ČSSD chce zavést druhou sazbu, 26 % z hrubé mzdy pro lidi s příjmy nad 600 tisíc/rok.

TOP 09
Kvůli krizi na rok zvýšit DPH i spotřební daně, tedy zdražit zboží.

Strana zelených
Snížit odvody firem za zaměstnance a zároveň zvýšit ekologické daně.

Hodnocení MF DNES
Obě velké strany mlčí o nutnosti škrtů, bez nichž hrozí krach státních financí. ODS raději úplně mlčí, plán ČSSD zvýšit daně bohatým lidem a v krizi ztrátovým firmám nic neřeší.

Nezaměstnanost

ODS
Chce motivovat firmy, aby se nebály přijímat nezaměstnané – jeden rok budou za nové lidi platit nižší odvody. A když se firmě nebude dařit a propustí je, vyplatí jim čtyřměsíční odstupné stát.

ČSSD
Nezaměstnaným, co si najdou práci, chce připlácet na dojíždění. Firmám, jež je přijmou, zas připlácet po celý rok 30 % na jejich mzdu.

KDU-ČSL
Za absolventy, zaměstnance s dětmi do 15 let a lidi nad 55 let by firmy odváděly státu nižší pojištění.

TOP 09
Na podporu od státu by neměli nárok ti, kteří sami dali výpověď nebo byli propuštěni pro hrubé porušení pracovní kázně.

Strana zelených
Státní investice do ekologických projektů – nová pracovní místa.

Hodnocení MF DNES
Upřímně: dokud se nezvýší poptávka v Evropě, kam putují tři čtvrtiny českých výrobků, podniky prostě práci nabídnout nemohou.

Boj proti korupci

ODS
Jen obecně říká, že zruší nadbytečné regulace. Slibuje pevná pravidla pro zadávání veřejných zakázek, které vyloučí jejich přihrávání kamarádům.

ČSSD
Požaduje majetková přiznání při pořízení majetku vyšší hodnoty (dům v ceně nad 10 milionů, auto dražší než dva miliony korun). Kdo nedoloží původ příjmu, platil by sankční daň.

TOP 09
Aby byl vyhlášen vítěz stavební zakázky, musely by existovat tři nezávislé nabídky a vítěz by musel garantovat, že aspoň 30 procent zakázky realizuje sám, "nepřeprodá" ji dál. Do řízení by strana nepustila firmy, kde nelze dohledat vlastníka.

KDU-ČSL
Chce uzákonit protikorupčního agenta-provokatéra. Kdo udá korupci, zajistí si beztrestnost. Firmy s neprůhledným vlastnictvím by neměly šanci na státní zakázku.

Strana zelených
Chtějí zavést povinnost zveřejňovat nabídkové řízení na internetu i pro menší stavební zakázky a omezit přímé zakázky jednomu uchazeči.

Hodnocení MF DNES
Neprůhledné veřejné zakázky jsou problém, shodují se politické strany. Nejmenší pozornost a nejobecnější formulace věnuje korupci volební program ODS.

Zdravotnictví

ODS
Chce, aby si každý mohl bez úplatků připlatit za lepší péči, ať přímo nebo díky komerčnímu připojištění. Navíc chce zavést nové dobrovolné ošetřovatelské připojištění, které má ve stáří umožnit lépe zvládnout náklady na ošetřovatelské služby.

ČSSD
Hodlá zrušit některé poplatky, které se podle strany neosvědčily. A podobně jako ODS chce zavést dobrovolnou spoluúčast pacientů na péči formou komerčního připojištění.

KDU-ČSL
Nechce navyšovat spoluúčast pacientů, ale hodlá zajistit dostatek peněz pro zdravotní pojišťovny od státu formou navýšení plateb za státní pojištěnce. A také počítá s komerčním připojištěním na nadstandardní služby.

TOP 09
Filozofií strany je, že v produktivním věku je nutné financovat péči formou dobrovolného připojištění.

Strana zelených
Chce přísnější protikuřácký zákon. A rozdělit péči na standard a nadstandard, za který se platí.

Hodnocení MF DNES
Ať si čte člověk programy všech stran zezadu či zepředu, vyplývá z nich jediné: připlácet se ve zdravotnictví prostě bude.

Rodiny s dětmi

ODS
Slibuje rodičům, kteří nemohou dítě dostat do jeslí či školky, příspěvek 2 tisíce korun. Rodiče, kteří chtějí rychle zpět do práce, by nově mohli čerpat mateřskou ve výši 100 procent platu, ale jen 18 týdnů.

ČSSD
Slibuje společné zdanění manželů. Prosazuje novomanželské půjčky na pořízení bytu pro mladé. Mluví o vyšších daňových odečtech na děti.

TOP 09
Přídavky na děti chce nahradit slevou na dani na dítě.

KDU-ČSL
Slibuje daňové odečty za děti – na první 5 tisíc, na druhé 10 tisíc, na třetí 20 tisíc, na čtvrté 30 tisíc.

Strana zelených
Mluví o podpoře zkráceným pracovním úvazkům pro rodiny s dětmi, navrhuje zřízení miniškolek a mikrojeslí pro 5 až 8 dětí.

Hodnocení MF DNES:
Zajímavý je nápad ODS na kratší mateřskou v plné výši platu. Lidovci míří svým slibem velkých slev na dani na početné rodiny.

Důchodci

ODS
Navrhuje daňovou úlevu pro rodinu, která pečuje o seniora závislého na cizí pomoci. Bezdětní mají odvádět na penze o 1 až 2 % více.

ČSSD
Ze zisku ČEZ slibuje mimořádný třináctý důchod. Nechce povinné spoření na penze ve fondech.

TOP 09
Do průběžného systému penzí mají lidé přispívat 24 procenty své mzdy místo 28 procent, 6 procent by odváděli na privátní účet (dvě procenta navíc by byla pro rodiče).

KDU-ČSL
Chce povinné spoření na důchody. Výše penze vyplácená státem má být závislá na počtu vychovaných dětí, přičemž bezdětní by si na celý důchod šetřili ve fondech.

Strana zelených
Požaduje společný výpočet penze u manželů, i u muže určit věk, kdy půjde do důchodu, podle počtu dětí.

Hodnocení MF DNES:
Třinácté důchody jsou populismus. Lidovci šokovali návrhem, který by velmi znevýhodnil bezdětné.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

S nadváhou či obezitou se pere každé páté dítě. Sportuje jich stále méně

obézní chlapec, ilustrace

S nadváhou či obezitou bojuje v České republice každé páté dítě ve věku mezi jedenácti a patnácti lety, meziročně navíc...

Ovčáček po mohutném protestu na Letné zvažuje vstup do politiky

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v březnu 2016

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, dává najevo, že ho osobně láká vstup do politiky. Naplno to řekl v...

Ředitel Horské služby Hadáček končí k poslednímu červnu ve funkci

Horská služba a zdravotníci zasahovali u zraněného horolezce v Hnědých skalách...

Ředitel Horské služby ČR František Hadáček skončí k poslednímu červnu ve funkci. Podal výpověď, řekl ČTK, své...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz