Úterý 28. ledna 2020, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. ledna 2020 Otýlie

Strany představily své programy. Kdo chce šetřit a kdo rozdávat?

  5:33aktualizováno  5:33
Svůj politický program zveřejnila už i ODS. Mlčí o poplatcích ve zdravotnictví i o nutnosti škrtů, bez nichž hrozí krach státních financí. O těch se ale ve svém programu nezmiňuje ani ČSSD. Přečtěte si, čím chtějí nalákat voliče největší politické strany.

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Dvě bolavá místa ODS ukázala včerejší show s představením volebního programu. Jsou to daně a poplatky u lékaře. - čtěte Náš program není pro papaláše, hlásí ODS. Sepsala ho s voliči

Přes velké očekávání se ani o jednom včera moc nediskutovalo. Více času zabrala moudra typu "děti jsou kořením života" nebo "dobrá infrastruktura má vliv na kvalitu života".

O daních se mluvilo jen letmo – a raději rychle pryč od nich. O poplatcích už vůbec. Obě témata jsou přitom s pravicovou stranou hodně spojována. Daňové sliby bývaly tradičním hitem předvolebních kampaní občanských demokratů. V roce 2002 to byl slib "jednoduché daňové přiznání na jediném listu", v roce 2006 rovná patnáctiprocentní daň.

Daňové trauma

Stoprocentně splnit se nepovedlo ani jedno. Proti zjednodušení daní a rušení výjimek se postavila silná lobby těch, kteří je využívají. A proti sazbě daně ve výši 15 procent nejen pro zaměstnance, ale i pro firmy a na zboží zase koaliční partneři.

"O výši sazeb se teď rozhodně nebudu bavit," hřímá předseda ODS Mirek Topolánek. "Zeptejte se mě v prosinci, to budeme znát skutečná čísla o vývoji státních financí. Samozřejmě pokud vyhrajeme a budeme schopni sestavit vládu."

Mlčení ODS o daních, výsostném pravicovém tématu, má vysvětlení z pohledu politického marketingu. Zaprvé: Jakýkoliv bombastický slib už by lidé brali s rezervou, zda bude vůbec splněn. A zadruhé: Strana toužící vyhrát volby a oslovit tak ke dvěma milionům voličů nedokáže říct celou pravdu – v době krize musíme drasticky škrtat, a možná i načas zatnout zuby a zvednout daně.

Celé trauma umocňuje fakt, že minule daňové sliby pro ODS sepsal Vlastimil Tlustý. Tehdy ve straně označovaný za "ekonomického experta", dnes za "vyvrhele a mstivého podrazáka", co pomohl opozici shodit Topolánkovu vládu.

Dnešní ekonomický program vytvářel Martin Kocourek, šéf dozorčí rady veřejností docela neoblíbené energetické společnosti ČEZ. V programu zůstaly jen obecné fráze, že ODS dál prosazuje dlouhodobé snižování daňové zátěže.

Poplatkové trauma

Druhé téma je ještě nezahojenou ranou. Vždyť před rokem právě kvůli zdravotnickým poplatkům ODS drtivě prohrála krajské i senátní volby. Slovo "poplatky" jako by bylo zakázané, včera se jej nikdo ze straníků ani neodvážil vyslovit.

"Po zkušenostech s těžkou prosaditelností v parlamentu budeme postupovat ve směru Julínkovy reformy postupnými kroky. Cíl podoby kvalitního zdravotnictví zůstává stejný, postup k němu se mění," opatrně kroužil kolem Topolánek.

ODS má pocit, že zveřejňuje své plány v momentě, kdy je v klinči populistických návrhů. Zleva útočí Paroubkova ČSSD se sliby typu příspěvek na dojíždění do práce, 13. důchody nebo přídavky na děti pro skoro všechny rodiny.

A zprava ostře doráží ještě nedávno spojenec, Miroslav Kalousek z TOP 09. S nápady, aby zneužití dávek bylo trestným činem. Anebo zrušení podpory v nezaměstnanosti pro ty, kteří byli vyhozeni z práce kvůli vážnému porušení pracovní kázně.

předvolební sliby

Daně a ceny

ODS
S daněmi teď hýbat nechce – ani snižovat, ani zvyšovat. Lidem a firmám je nejspíš nezvýší, krize ji však může donutit zvýšit sazbu DPH. Neboli zdražit ceny zboží.

ČSSD
K dnešní jediné sazbě pro zaměstnance (23 %) plánuje zavést ještě jednu pro bohaté. Lidé s hrubým platem nad sto tisíc korun by odváděli státu 38 %. Daně pro firmy chce zvýšit z 19 na 21 %.

KDU-ČSL
Stejně jako ČSSD chce zavést druhou sazbu, 26 % z hrubé mzdy pro lidi s příjmy nad 600 tisíc/rok.

TOP 09
Kvůli krizi na rok zvýšit DPH i spotřební daně, tedy zdražit zboží.

Strana zelených
Snížit odvody firem za zaměstnance a zároveň zvýšit ekologické daně.

Hodnocení MF DNES
Obě velké strany mlčí o nutnosti škrtů, bez nichž hrozí krach státních financí. ODS raději úplně mlčí, plán ČSSD zvýšit daně bohatým lidem a v krizi ztrátovým firmám nic neřeší.

Nezaměstnanost

ODS
Chce motivovat firmy, aby se nebály přijímat nezaměstnané – jeden rok budou za nové lidi platit nižší odvody. A když se firmě nebude dařit a propustí je, vyplatí jim čtyřměsíční odstupné stát.

ČSSD
Nezaměstnaným, co si najdou práci, chce připlácet na dojíždění. Firmám, jež je přijmou, zas připlácet po celý rok 30 % na jejich mzdu.

KDU-ČSL
Za absolventy, zaměstnance s dětmi do 15 let a lidi nad 55 let by firmy odváděly státu nižší pojištění.

TOP 09
Na podporu od státu by neměli nárok ti, kteří sami dali výpověď nebo byli propuštěni pro hrubé porušení pracovní kázně.

Strana zelených
Státní investice do ekologických projektů – nová pracovní místa.

Hodnocení MF DNES
Upřímně: dokud se nezvýší poptávka v Evropě, kam putují tři čtvrtiny českých výrobků, podniky prostě práci nabídnout nemohou.

Boj proti korupci

ODS
Jen obecně říká, že zruší nadbytečné regulace. Slibuje pevná pravidla pro zadávání veřejných zakázek, které vyloučí jejich přihrávání kamarádům.

ČSSD
Požaduje majetková přiznání při pořízení majetku vyšší hodnoty (dům v ceně nad 10 milionů, auto dražší než dva miliony korun). Kdo nedoloží původ příjmu, platil by sankční daň.

TOP 09
Aby byl vyhlášen vítěz stavební zakázky, musely by existovat tři nezávislé nabídky a vítěz by musel garantovat, že aspoň 30 procent zakázky realizuje sám, "nepřeprodá" ji dál. Do řízení by strana nepustila firmy, kde nelze dohledat vlastníka.

KDU-ČSL
Chce uzákonit protikorupčního agenta-provokatéra. Kdo udá korupci, zajistí si beztrestnost. Firmy s neprůhledným vlastnictvím by neměly šanci na státní zakázku.

Strana zelených
Chtějí zavést povinnost zveřejňovat nabídkové řízení na internetu i pro menší stavební zakázky a omezit přímé zakázky jednomu uchazeči.

Hodnocení MF DNES
Neprůhledné veřejné zakázky jsou problém, shodují se politické strany. Nejmenší pozornost a nejobecnější formulace věnuje korupci volební program ODS.

Zdravotnictví

ODS
Chce, aby si každý mohl bez úplatků připlatit za lepší péči, ať přímo nebo díky komerčnímu připojištění. Navíc chce zavést nové dobrovolné ošetřovatelské připojištění, které má ve stáří umožnit lépe zvládnout náklady na ošetřovatelské služby.

ČSSD
Hodlá zrušit některé poplatky, které se podle strany neosvědčily. A podobně jako ODS chce zavést dobrovolnou spoluúčast pacientů na péči formou komerčního připojištění.

KDU-ČSL
Nechce navyšovat spoluúčast pacientů, ale hodlá zajistit dostatek peněz pro zdravotní pojišťovny od státu formou navýšení plateb za státní pojištěnce. A také počítá s komerčním připojištěním na nadstandardní služby.

TOP 09
Filozofií strany je, že v produktivním věku je nutné financovat péči formou dobrovolného připojištění.

Strana zelených
Chce přísnější protikuřácký zákon. A rozdělit péči na standard a nadstandard, za který se platí.

Hodnocení MF DNES
Ať si čte člověk programy všech stran zezadu či zepředu, vyplývá z nich jediné: připlácet se ve zdravotnictví prostě bude.

Rodiny s dětmi

ODS
Slibuje rodičům, kteří nemohou dítě dostat do jeslí či školky, příspěvek 2 tisíce korun. Rodiče, kteří chtějí rychle zpět do práce, by nově mohli čerpat mateřskou ve výši 100 procent platu, ale jen 18 týdnů.

ČSSD
Slibuje společné zdanění manželů. Prosazuje novomanželské půjčky na pořízení bytu pro mladé. Mluví o vyšších daňových odečtech na děti.

TOP 09
Přídavky na děti chce nahradit slevou na dani na dítě.

KDU-ČSL
Slibuje daňové odečty za děti – na první 5 tisíc, na druhé 10 tisíc, na třetí 20 tisíc, na čtvrté 30 tisíc.

Strana zelených
Mluví o podpoře zkráceným pracovním úvazkům pro rodiny s dětmi, navrhuje zřízení miniškolek a mikrojeslí pro 5 až 8 dětí.

Hodnocení MF DNES:
Zajímavý je nápad ODS na kratší mateřskou v plné výši platu. Lidovci míří svým slibem velkých slev na dani na početné rodiny.

Důchodci

ODS
Navrhuje daňovou úlevu pro rodinu, která pečuje o seniora závislého na cizí pomoci. Bezdětní mají odvádět na penze o 1 až 2 % více.

ČSSD
Ze zisku ČEZ slibuje mimořádný třináctý důchod. Nechce povinné spoření na penze ve fondech.

TOP 09
Do průběžného systému penzí mají lidé přispívat 24 procenty své mzdy místo 28 procent, 6 procent by odváděli na privátní účet (dvě procenta navíc by byla pro rodiče).

KDU-ČSL
Chce povinné spoření na důchody. Výše penze vyplácená státem má být závislá na počtu vychovaných dětí, přičemž bezdětní by si na celý důchod šetřili ve fondech.

Strana zelených
Požaduje společný výpočet penze u manželů, i u muže určit věk, kdy půjde do důchodu, podle počtu dětí.

Hodnocení MF DNES:
Třinácté důchody jsou populismus. Lidovci šokovali návrhem, který by velmi znevýhodnil bezdětné.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Ve Wu-chanu lidé kolabují v ulicích. Nová nemocnice musí stát do šesti dnů

Lidé omdlévající na ulici, přeplněné nemocnice a těla zesnulých ležící na chodbách. Kvůli nebezpečnému koronaviru už v...

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

V Budějovicích nákazu koronavirem nepotvrdili, lékaři prověřují tři případy

Již několik podezření na koronavirus prověřují hygienici napříč Českem. Na Opavsku jde o ženu a muže, kteří před časem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič srazil autem čtyři děti na hlídaném přechodu před školou

Čtyři děti na hlídaném přechodu pro chodce srazil po sedmé hodině řidič osobního auta v Rohovládově Bělé na Pardubicku....

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

V Budějovicích nákazu koronavirem nepotvrdili, lékaři prověřují tři případy

Již několik podezření na koronavirus prověřují hygienici napříč Českem. Na Opavsku jde o ženu a muže, kteří před časem...

Česko je první na světě v nádorech ledvin, nejhůře je na Plzeňsku

Česká republika je na prvním místě v počtu nádorů ledvin v populaci na celém světě, vyskytuje se zde dvojnásobek...

Záchranáři odvezli z pražského hotelu čínské turisty, mohou mít koronavirus

Pražští záchranáři v úterý ráno preventivně převezli do Nemocnice Na Bulovce šest Číňanů, kteří nedávno přicestovali z...

Vojáci v extrémním závodě hledali pod lavinou. Na čas a jenom desky

V Jeseníkách odstartoval extrémní armádní závod Winter Survival, v němž tříčlenné týmy s veškerou výbavou pro přežití...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz