Strana Blob chce oslovit znechucené, Kaplického rodina s podporou šetří

  12:17aktualizováno  13:33
Už nejméně tři subjekty hlasitě bojují za stavbu blobu Jana Kaplického. A to i přesto, že dědictví práv na projekt budovy Národní knihovny ještě není dořešeno. Teď začala sbírat podpisy pro registraci politická strana Blob. Chce oslovit voliče znechucené tahanicemi o ambiciózní projekt.

Architekt Kaplický obhajoval svou knihovnu před pražskými zastupiteli

Během krátké doby po smrti Jana Kaplického se pro blob vyslovily na komunitním serveru Facebook tisíce lidí, kteří později také demonstrovali v Praze. Poslední akcí jejich iniciativy Demokracie staví bylo setkání, na kterém se představila nově vznikající politická strana Blob. Chystá se do komunálních voleb v příštím roce.

Stojí za ní dva lidé, Martin Charvát, který pracuje patnáct let v reklamě, a jeho spolupracovník, Brit Richard Hunt. Právě ten přišel s nápadem založit stranu k jednomu konkrétnímu účelu. V roce 1990 se totiž už na podobné iniciativě podílel.

"Anglický fotbalový klub si chtěl zrekonstruovat stadion, radnice ale byla proti," popsal Charvát britskou inspiraci. Fanoušci se proto rozhodli založit politickou stranu na záchranu stadionu svého klubu. "Připojila se k nim řada místních, byl to pro lidi způsob, jak ovlivnit dění," naznačil potenciál takové aktivity. Strana nakonec získala v komunálních volbách 12 procent, stadion dodnes stojí.

Konkrétní recept, jak stavbu realizovat, ale strana zatím nemá. Stejně jako iniciativa Demokracie staví a třetí subjekt, nadační fond Pro knihovnu. V něm se angažuje bývalý pražský primátor, architekt Jan Kasl. 

Návrh budovy Národní knihovny z dílny architekta KaplickéhoVšechny fanoušky Kaplického záměru brzdí podstatný detail - dědictví práv na projekt není vyřešeno. Zřejmě připadnou vdově, ale pozůstalí jsou s otevřenou podporou opatrní. - více o dědickém řízení čtěte zde

Například Kaplického švagr, Kryštov Šafer, sice podepsal všechny petice za blob, ale soudí, že by bylo nešťastné, kdyby vznik strany působil jako aktivita rodiny. Důvod? V Česku rozšířená závist.

A upozorňuje právě na nevyřešené dědictví. "Nedá se uzavřít během pár týdnů. Zvlášť v případě Jana Kaplického chtějí mít všechny strany jistotu, kam peníze přijdou," řekl iDNES.cz Kryštof Šafer.

Strana Blob Kasla překvapila...

Jana Kasla vznik nového politického subjektu překvapil. Britskou variantu přirovnal k aktivitám podobným záchraně Bohemians 1905 nebo žižkovské Viktorky. Domnívá se ale, že politický tlak by mohl pomoci. Navíc kapitál by ze stavby blobu mohli vykřesat i politici. "Každý, kdo novou budovu postaví, se tím zapíše do dějin," soudí Kasl.

Přitom právě "jeho" nadace Pro knihovnu má asi největší šance na realizaci architektonického snu. "Na jaře bychom chtěli mít hotovou studii proveditelnosti se všemi technickými i finančními detaily," sdělil Kasl. Nadace plánuje také nechat zpracovat projektovou dokumentaci.

I Šafer připustil, že partnerem pro studio architektů Future Systems, které by projekt blobu dokončovalo, by byla Kaslova nadace. Ta chce už brzy spustit kampaň a začít shánět prostředky na stavbu.

... Ježek se od ní distancoval

Naopak bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, který za projekt bojoval až do svého odvolání, se od Vlastimil Ježek pokřtil knihu o blobupolitiky spojené s blobem distancuje.

"Když jsem to slyšel poprvé, přišlo mi to jako ptákovina. Když jsem ale slyšel toho sympatického Brita...," zamyslel se Ježek s tím, že příběh stadionu sice je zajímavý, ale raději by viděl dohodu českých parlamentních stran. "Není to způsob, jak postavit Kaplického knihovnu," podotkl na adresu strany Blob.

Zakladatelé partaje věří, že strana své příznivce najde. Sázejí na to, že lidé jsou znechucení politikou velkých stran. Jejich představitelé podle Charváta ztrácejí kontakt s realitou, lidem se vzdalují. Necítí se být ani jednou z malých stran, které u posledních voleb pohořely a hledají spojence. "Tyto strany chtěly řešit všechno. My máme konkrétní problém, který chceme vyřešit, a tím je knihovna," doplnil Charvát.

Nabízí se myšlenka aktivity na záchranu blobu sloučit. Zatím se ale spojení trojlístku studentské iniciativy na Facebooku, nadace a politické strany nerýsuje. "Studenti nechtějí být členy strany, nadace má své aktivity," chápe postoj jednotlivých subjektů Šafer. Každá z nich může podle něj pro blob udělat dost i sama za sebe.

Vše Národní knihovně

Jaký subjekt na záchranu blobu má největší potenciál oslovit veřejnost?

celkem hlasů: 5132

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. července 2009. Anketa je uzavřena.

Facebook 4316
Politická strana 435
Nadace 381
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Kvůli hádkám politiků žijí obyvatelé Jihlavy už rok v rozkopané ulici

Jako v někdejším pohraničním pásmu si připadají už téměř rok obyvatelé ulice...

Jako v někdejším pohraničním pásmu si připadají už téměř rok obyvatelé ulice Jiřího z Poděbrad v Jihlavě. Na všech...

Čaputová pozvala Zemana na Slovensko, ten ocenil podporu Českému domu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová s Milošem Zemanem

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pozvala svého českého protějška Miloše Zemana na Slovensko. Řekla to na...

Pískovně hrozí pokuta za ohrožení hnízdění chráněných břehulí plachtami

V pískovně u Ondratic na Prostějovsku překrývají plachty místo s norami, ve...

Až milionová pokuta hrozí v krajním případě provozovatelům pískovny u Ondratic na Prostějovsku, v níž hnízdí chránění...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz