Největším strašákem je pro Čechy korupce následovaná válkou a migrací. „Starší ročníky se bojí korupce nejvíce, naopak mladé lidi ve věku 18-29 let děsí ekologické problémy“ uvadí zpráva, ve které se autoři doptávali celkem 12 000 respondentů. V tom se mladí lidé shodují se závěry průzkumu, kde vyšla změna klimatu jako hlavní obava.
V případě napadení Česka by více než polovina lidí vlast nebránila, ukázal průzkum |
Oproti minulým rokům významně vzrostl strach z vojenského konfliktu. „Zatímco v roce 2020 se bálo války a mezinárodního terorismu 27 % respodentů, náš aktuální výzkum ukazuje, že se ji vážně obává téměř polovina,“ píše se ve zprávě.
Česká republika společně s Černou Horou a Chorvatskem vychází v celkové úrovni strachu na spodních příčkách. V sousedním Polsku se naopak lidé bojí téměř nejvíce a to zejména ekonomického stavu a podmínek pro živobytí.
Lidé na Slovensku mají na prvním místě podle indexu strachu stejně jako Češi korupci následovanou válkou. Zásadní je pro ně ale obava, že by se dokázali špatně uživit. Je u nich na třetím místě, zatímco u Čechů až na devátém.