Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Nový sníh si užívaly tisíce lyžařů. Vlekaři dál zasněžují

  17:14
Víkendové sněžení zlepšilo podmínky na horách a lyžaři houfně vyrazili na svahy. V Krkonoších připadlo deset centimetrů nového sněhu. Na šumavském Špičáku začaly fungovat další sjezdovky, které o prvním víkendu v tomto roce přilákaly až tisíc lidí. Zadov navštívilo 2 600 lyžařů.

Lyžařský areál Vaňkův kopec. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vlekaři v Královéhradeckém a Pardubickém kraji nadále hodlají vyrábět technický sníh, aby mohli otevřít další sjezdové tratě či zlepšit sněhové podmínky na otevřených sjezdovkách.

V Krkonoších hrozí laviny

V Krkonoších, kde v noci napadlo zhruba okolo sedmi centimetrů sněhu, od neděle platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Uvedla to krkonošská horská služba. Na hřebenech Krkonoš leží 30 centimetrů sněhu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

(Více si o sněhu přečtěte zde)

„Opět se nám ochladilo, teploty jsou pod nulou. Všechny páteřní lanovky a vleky ve všech střediscích SkiResortu jsou v provozu, otevřeno je přes 27 kilometrů sjezdovek,“ řekl v neděli Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora - Pec. Vlekaři podle něj bojují s úpravou tratí pro běžecké lyžování. „Upravené jsou pouze částečně, protože na vrcholu Černé a Světlé hory silně fouká,“ řekl Hynek.

Například v Říčkách v Orlických horách do nedělního rána připadlo zhruba pět centimetrů sněhu, v noci vlekaři navíc spustili technické zasněžování na červené a černé sjezdovce. „Otevřeny a upraveny jsou všechny tři sjezdové tratě, na kterých leží od 20 do 60 centimetrů sněhu,“ uvedli na webu vlekaři z Říček.

Zlepšení podmínek hlásí také Radek Procházka ze Skiparku Červená Voda na Orlickoústecku. „Připadlo až deset centimetrů sněhu, v noci plánujeme spustit sněhová děla a do středy zasněžíme další sjezdovku,“ řekl Procházka.

Na Špičáku si lidé zalyžují bez front

Na šumavském Špičáku mohli provozovatelé díky 15 centimetrům nového sněhu otevřít další sjezdovky. Areál Ski&Bike Špičák tak v prvním lednovém týdnu po svátcích nabízí čtyři hlavní tratě z celkových pěti i kompletní provoz dětského areálu pod hotelem Sirotek.

„Celá je už otevřená modrá Turistická sjezdovka, červená dvojka U Zalomeného má omezení pouze u horního nejprudšího úseku, jinak se už na ní dá lyžovat také všude. Po blázinci mezi svátky, kdy se lyžaři koncentrovali pouze na trojce Slalomové a rodinné Spodní Šanci, tak nyní nabídneme větší komfort a úplně bez front,“ popsal aktuální podmínky spolumajitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. O prvním víkendu roku 2015 tady každý den lyžovalo asi tisíc lidí.

V okolí Železné Rudy jsou v provozu i další areály. Čtyři vleky jezdí v areálu Nad nádražím, až 45 centimetrů a dva vleky nabízí areál Belveder. V nižších polohách jsou zatím podmínky pro lyžování horší. Jezdí se ale například v Kašperských Horách, kde je od deseti do třiceti centimetrů sněhu.

Ždársko zprovoznilo pětikilometrový okruh pro běžkaře

Stovky lyžařů za den zaznamenaly sjezdovky v kraji Vysočina. Kvůli opožděnému zahájení sezony je o lyžování zvýšený zájem. Díky sněžení se na Vysočině začínají objevovat také první stopy pro běžkaře.

Na Žďársku od soboty připadlo až deset centimetrů sněhu. Ve Žďáru nad Sázavou v neděli projeli pětikilometrový běžkařský okruh kolem Pilské nádrže. V krajině kolem Nového Města na Moravě se ještě stopy strojově upravovat nedaly, ale ve vrcholových částech si je běžkaři projížděli sami. „Jak to půjde, tak hned vyjedeme minimálně skútrem,“ řekl Karel Klapač, správce novoměstské sjezdovky na Harusově kopci.

Harusův kopec patřil mezi první čtyři sjezdovky v kraji, které zahájily sezonu 29. prosince. Stejný den začal jezdit také vlek na Šacberku u Jihlavy. „Jsme rádi, že jsme chytili alespoň polovinu prázdnin. Teď jsou tu určitě denně stovky lyžařů,“ uvedl Pavel Havlíček, provozovatel sjezdovky Šacberk.

Až 2 600 lyžařů navštívilo o víkendu Zadov

Tisíce lyžařů navštívily lyžařské areály na jihu Čech. Na Šumavě přes noc napadlo deset centimetrů prašanu. Na Zadově pak obnovili kolem 30 kilometrů běžeckých tras a díky přídělu nového sněhu připravují zprovoznění další lanovky na Churáňov. V sobotu přijelo do tohoto střediska kolem 1 600 lyžařů, v neděli kolem 1000.

Fotogalerie

„Dnešek je lepší průměr, sobota byla hodně nadprůměrná,“ zhodnotil víkendovou návštěvnost provozní Petr Vondraš. Podmínky pro lyžování jsou podle něj v této zimě zatím nejlepší, středisko Zadov se už dostává do plného provozu. „Sníh teď připadl v nočních hodinách, což bylo ideální. Ráno jsme to upravili a sjezdovky jsou ve výborném stavu, je tam všude prachový sníh,“ popsal.

Ve Skiareálu Lipno lyžařům slouží přes pět kilometrů sjezdových tratí a veškerá přepravní zařízení. V sobotu je využilo asi 3 500 lidí, podobný zájem je během dneška. „To je docela slušné číslo, určitě to spadá do lepších návštěvností,“ řekl ředitel střediska Petr Dušek. Pro běžkaře je kolem tohoto areálu protaženo 19 kilometrů běžeckých tratí (více o lyžování na Lipně zde).

Na Klínovci funguje přes 10 km sjezdovek

Dobré podmínky pro lyžování nabídly mají také v Karlovarském kraji. Zejména ve vyšších polohách přálo počasí a na technický sníh napadlo i několik centimetrů přírodního sněhu.

„Přes noc napadlo zhruba 5 až deset centimetrů sněhu. Upraveno a vysněženo je přes deset kilometrů sjezdovek včetně nové Jáchymovské s délkou téměř tři kilometry. V provozu jsou lanovky Prima Express, CineStar Express, Suzuki, Dámská dále vlek F a pojízdný koberec v dětském parku u Prima Expressu,“ informují provozovatelé největšího areálu v kraji Klínovec. Na sjezdovkách Slalomák a Turistická jsou ale kvůli pátečnímu dešti zhoršené podmínky.

Na Božím Daru jezdí také areály Novako, kde je asi 25 centimetrů sněhu, i Neklid s 35 centimetry sněhu. V provozu je i partnerský areál Fichtelberg za hranicemi. Jedna lanovka a dva pohyblivé koberce zatím spustili v nedalekém novém areálu Plešivec. Pokles teplot umožnil opětovně spustit zasněžování, takže by se mohly v dalších dnech spustit i další lanovky.

Ovčárna v Jeseníkách měla návštěvnost perfektní

O poznání více svahů mají k dispozici lyžaři také v Jeseníkách. Poprvé v sezóně začaly fungovat vleky na Ovčárně, která je sice nejvýše položeným střediskem v tuzemsku, ale dosud byla kvůli nedostatku sněhu mimo provoz.

Víkendovou návštěvnost si pochvalují v lyžařském areálu v Branné, kde sjezdovky pokrývá 40 centimetrů převážně technického sněhu. „Návštěvnost byla perfektní a lyžovat přijelo hodně lidí. Připadl také sníh, takže víkend hodnotím jako velmi dobrý,“ řekl provozovatel areálu Branná Rostislav Procházka.

Areál v Petříkově naproti tomu měl návštěvnost průměrnou a v neděli bylo znát, že lidé odjíždí po vánočních prázdninách domů. „Máme tady zhruba 40 centimetrů sněhu, přičemž polovinu tvoří technický sníh. Pokud počasí vydrží, tak příští týden zasněžíme i zbývající sjezdovky,“ uvedl provozovatel František Kaštyl.

O třetinu sněhu víc než v loňské zimě

Dobré podmínky se projevily v počtu lyžařů také ve Zlínském kraji. „Návštěvnost byla perfektní, lidé příjemní a jsme maximálně spokojeni,“ řekl provozovatel lyžařského areálu Troják na Kroměřížsku Jakub Juračka. Na Trojáku jsou podle něj velmi dobré sněhové podmínky pro lyžování. „Je tady 40 až 100 centimetrů sněhu. Je to o třetinu více, než s čím jsme přežili loňskou zimu,“ uvedl Juračka. V okolí areálu se objevilo i několik běžkařů, trasy však ještě upravené nejsou.

Návštěvnost si pochvaluje také provozovatel areálu Razula ve Velkých Karlovicích Leo Bača. „Na sjezdovce Horal byla návštěvnost velká. Lyžovat přijely hlavně rodiny s dětmi,“ řekl Bača, podle kterého o víkendu k 20 centimetrům technického sněhu připadlo 15 centimetrů přírodního sněhu.

V Bedřichově a Harrachově čekají na chladnější počasí

Dobrou návštěvnost zaznamenal Sportovní areál Harrachov v Libereckém kraji. Oproti prvním dnům roku bylo podle náčelníka lanovky Milana Goče ale lyžařů méně. „Silvestr bývá vždycky silný, část lidí odjížděla už druhého, střídaly se i turnusy. Nebylo úplně plno, ale návštěvnost je dobrá. Měly by ale být lepší klimatické podmínky,“ řekl Goč s tím, že areál dál naplno zasněžuje. V Harrachově je v provozu lanovka Delta a vleky Dopplik a Červené II. v centru. V Rýžovišti pak Modrá sjezdovka. Večerní lyžování je prozatím zrušeno.

V Bedřichově jsou v provozu Dětský vlek a Poma na Malinovce, řekl Pavel Bažant, ředitel Ski Bižu, která areál provozuje stejně jako další jizerskohorská střediska na Severáku a Tanvaldském Špičáku. I tady věří v chladnější počasí, které by umožnilo další umělé zasněžování.

„V sobotu ani v neděli zasněžovat nešlo, věříme, že se to zlepší a že teď v týdnu se nám to díky ochlazení podaří dodělat,“ doplnil Bažant. Na Severáku je v provozu sedm vleků a přes dva kilometry sjezdových tratí. Na sjezdovkách leží kolem 40 centimetrů sněhu. Nejlepší podmínky jsou podle Bažanta na Tanvaldském špičáku, kde se jezdí na více než čtyřech kilometrech upravených tratí. Na sjezdovkách je až 60 centimetrů sněhu.

Po lyžování je v Beskydech hlad

Nadprůměrná návštěvnost byla o víkendu v Beskydech. Připadlo až 12 centimetrů sněhu a očekávané mrazy umožní zasněžování. Během týdne se tak v moravskoslezské části tohoto pohoří otevřou další sjezdovky.

„V sobotu přijelo hodně lidí. Návštěvnost byla vysoká. Dnes to bylo o něco horší. Některé lyžaře asi odradilo sněžení. Celkem jsme ale zaznamenali nadprůměrnou návštěvnost,“ řekl provozovatel lyžařského areálu v Bílé na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula.

Zatím na jedné sjezdovce se lyžuje v Mostech u Jablunkova. Další dvě jsou zatím vinou nedostatku sněhu mimo provoz. To by se mělo během týdne změnit. Provozní areálu Jaroslav Bojko řekl, že během víkendu byla návštěvnost nadprůměrná. „Lidé dlouho na dobré podmínky čekali. Po lyžování je nyní hlad. Proto jich přijelo tolik,“ řekl.

Autoři: ,

Navržená vláda Petra Fialy

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala představil navrhované složení své vlády. Prezident Miloš Zeman premiéra jmenuje 26. listopadu na zámku v Lánech.

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Jsme připraveni opět očkovat, ale nikdo nás nekontaktoval, říká šéf O2 universa

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Rakousko sevře lockdown, turisté nesmí do země. Zavede povinné očkování

Rakousko kvůli rekordním počtům nakažených covidem zavádí od pondělí celostátní uzávěru. Lockdown se má týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Déjà vu s jedním rozdílem. Nemocnici v Hradišti paralyzují neočkovaní

Nemocnice v Uherském Hradišti zažívá covidové déjà vu. Opět omezuje plánovanou péči, aby navýšila místo pro...

Moravu zasypal sníh, zkomplikoval dopravu. Do rána se může tvořit náledí

Od pátečních dopoledních hodin na celé Moravě intenzivně sněžilo. Kvůli mlze a sněhovým srážkám se zhoršila sjízdnost...

Exšéf fotbalu Pelta dostal šest let vězení, musí zaplatit pět milionů

V kauze sportovních dotací soud uložil bývalému předsedovu Fotbalové asociace ČR Miroslavu Peltovi šest let vězení,...

Vánoční trhy ne, farmářské ano. Likvidace malých podnikatelů, říkají stánkaři

Proč my musíme končit, ale obchodní domy zůstávají otevřené? Na to se ptají stánkaři, kteří kvůli vládnímu opatření v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...