Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Nový sníh si užívaly tisíce lyžařů. Vlekaři dál zasněžují

  17:14
Víkendové sněžení zlepšilo podmínky na horách a lyžaři houfně vyrazili na svahy. V Krkonoších připadlo deset centimetrů nového sněhu. Na šumavském Špičáku začaly fungovat další sjezdovky, které o prvním víkendu v tomto roce přilákaly až tisíc lidí. Zadov navštívilo 2 600 lyžařů.

Lyžařský areál Vaňkův kopec. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vlekaři v Královéhradeckém a Pardubickém kraji nadále hodlají vyrábět technický sníh, aby mohli otevřít další sjezdové tratě či zlepšit sněhové podmínky na otevřených sjezdovkách.

V Krkonoších hrozí laviny

V Krkonoších, kde v noci napadlo zhruba okolo sedmi centimetrů sněhu, od neděle platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Uvedla to krkonošská horská služba. Na hřebenech Krkonoš leží 30 centimetrů sněhu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

(Více si o sněhu přečtěte zde)

„Opět se nám ochladilo, teploty jsou pod nulou. Všechny páteřní lanovky a vleky ve všech střediscích SkiResortu jsou v provozu, otevřeno je přes 27 kilometrů sjezdovek,“ řekl v neděli Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora - Pec. Vlekaři podle něj bojují s úpravou tratí pro běžecké lyžování. „Upravené jsou pouze částečně, protože na vrcholu Černé a Světlé hory silně fouká,“ řekl Hynek.

Například v Říčkách v Orlických horách do nedělního rána připadlo zhruba pět centimetrů sněhu, v noci vlekaři navíc spustili technické zasněžování na červené a černé sjezdovce. „Otevřeny a upraveny jsou všechny tři sjezdové tratě, na kterých leží od 20 do 60 centimetrů sněhu,“ uvedli na webu vlekaři z Říček.

Zlepšení podmínek hlásí také Radek Procházka ze Skiparku Červená Voda na Orlickoústecku. „Připadlo až deset centimetrů sněhu, v noci plánujeme spustit sněhová děla a do středy zasněžíme další sjezdovku,“ řekl Procházka.

Na Špičáku si lidé zalyžují bez front

Na šumavském Špičáku mohli provozovatelé díky 15 centimetrům nového sněhu otevřít další sjezdovky. Areál Ski&Bike Špičák tak v prvním lednovém týdnu po svátcích nabízí čtyři hlavní tratě z celkových pěti i kompletní provoz dětského areálu pod hotelem Sirotek.

„Celá je už otevřená modrá Turistická sjezdovka, červená dvojka U Zalomeného má omezení pouze u horního nejprudšího úseku, jinak se už na ní dá lyžovat také všude. Po blázinci mezi svátky, kdy se lyžaři koncentrovali pouze na trojce Slalomové a rodinné Spodní Šanci, tak nyní nabídneme větší komfort a úplně bez front,“ popsal aktuální podmínky spolumajitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. O prvním víkendu roku 2015 tady každý den lyžovalo asi tisíc lidí.

V okolí Železné Rudy jsou v provozu i další areály. Čtyři vleky jezdí v areálu Nad nádražím, až 45 centimetrů a dva vleky nabízí areál Belveder. V nižších polohách jsou zatím podmínky pro lyžování horší. Jezdí se ale například v Kašperských Horách, kde je od deseti do třiceti centimetrů sněhu.

Ždársko zprovoznilo pětikilometrový okruh pro běžkaře

Stovky lyžařů za den zaznamenaly sjezdovky v kraji Vysočina. Kvůli opožděnému zahájení sezony je o lyžování zvýšený zájem. Díky sněžení se na Vysočině začínají objevovat také první stopy pro běžkaře.

Na Žďársku od soboty připadlo až deset centimetrů sněhu. Ve Žďáru nad Sázavou v neděli projeli pětikilometrový běžkařský okruh kolem Pilské nádrže. V krajině kolem Nového Města na Moravě se ještě stopy strojově upravovat nedaly, ale ve vrcholových částech si je běžkaři projížděli sami. „Jak to půjde, tak hned vyjedeme minimálně skútrem,“ řekl Karel Klapač, správce novoměstské sjezdovky na Harusově kopci.

Harusův kopec patřil mezi první čtyři sjezdovky v kraji, které zahájily sezonu 29. prosince. Stejný den začal jezdit také vlek na Šacberku u Jihlavy. „Jsme rádi, že jsme chytili alespoň polovinu prázdnin. Teď jsou tu určitě denně stovky lyžařů,“ uvedl Pavel Havlíček, provozovatel sjezdovky Šacberk.

Až 2 600 lyžařů navštívilo o víkendu Zadov

Tisíce lyžařů navštívily lyžařské areály na jihu Čech. Na Šumavě přes noc napadlo deset centimetrů prašanu. Na Zadově pak obnovili kolem 30 kilometrů běžeckých tras a díky přídělu nového sněhu připravují zprovoznění další lanovky na Churáňov. V sobotu přijelo do tohoto střediska kolem 1 600 lyžařů, v neděli kolem 1000.

Fotogalerie

„Dnešek je lepší průměr, sobota byla hodně nadprůměrná,“ zhodnotil víkendovou návštěvnost provozní Petr Vondraš. Podmínky pro lyžování jsou podle něj v této zimě zatím nejlepší, středisko Zadov se už dostává do plného provozu. „Sníh teď připadl v nočních hodinách, což bylo ideální. Ráno jsme to upravili a sjezdovky jsou ve výborném stavu, je tam všude prachový sníh,“ popsal.

Ve Skiareálu Lipno lyžařům slouží přes pět kilometrů sjezdových tratí a veškerá přepravní zařízení. V sobotu je využilo asi 3 500 lidí, podobný zájem je během dneška. „To je docela slušné číslo, určitě to spadá do lepších návštěvností,“ řekl ředitel střediska Petr Dušek. Pro běžkaře je kolem tohoto areálu protaženo 19 kilometrů běžeckých tratí (více o lyžování na Lipně zde).

Na Klínovci funguje přes 10 km sjezdovek

Dobré podmínky pro lyžování nabídly mají také v Karlovarském kraji. Zejména ve vyšších polohách přálo počasí a na technický sníh napadlo i několik centimetrů přírodního sněhu.

„Přes noc napadlo zhruba 5 až deset centimetrů sněhu. Upraveno a vysněženo je přes deset kilometrů sjezdovek včetně nové Jáchymovské s délkou téměř tři kilometry. V provozu jsou lanovky Prima Express, CineStar Express, Suzuki, Dámská dále vlek F a pojízdný koberec v dětském parku u Prima Expressu,“ informují provozovatelé největšího areálu v kraji Klínovec. Na sjezdovkách Slalomák a Turistická jsou ale kvůli pátečnímu dešti zhoršené podmínky.

Na Božím Daru jezdí také areály Novako, kde je asi 25 centimetrů sněhu, i Neklid s 35 centimetry sněhu. V provozu je i partnerský areál Fichtelberg za hranicemi. Jedna lanovka a dva pohyblivé koberce zatím spustili v nedalekém novém areálu Plešivec. Pokles teplot umožnil opětovně spustit zasněžování, takže by se mohly v dalších dnech spustit i další lanovky.

Ovčárna v Jeseníkách měla návštěvnost perfektní

O poznání více svahů mají k dispozici lyžaři také v Jeseníkách. Poprvé v sezóně začaly fungovat vleky na Ovčárně, která je sice nejvýše položeným střediskem v tuzemsku, ale dosud byla kvůli nedostatku sněhu mimo provoz.

Víkendovou návštěvnost si pochvalují v lyžařském areálu v Branné, kde sjezdovky pokrývá 40 centimetrů převážně technického sněhu. „Návštěvnost byla perfektní a lyžovat přijelo hodně lidí. Připadl také sníh, takže víkend hodnotím jako velmi dobrý,“ řekl provozovatel areálu Branná Rostislav Procházka.

Areál v Petříkově naproti tomu měl návštěvnost průměrnou a v neděli bylo znát, že lidé odjíždí po vánočních prázdninách domů. „Máme tady zhruba 40 centimetrů sněhu, přičemž polovinu tvoří technický sníh. Pokud počasí vydrží, tak příští týden zasněžíme i zbývající sjezdovky,“ uvedl provozovatel František Kaštyl.

O třetinu sněhu víc než v loňské zimě

Dobré podmínky se projevily v počtu lyžařů také ve Zlínském kraji. „Návštěvnost byla perfektní, lidé příjemní a jsme maximálně spokojeni,“ řekl provozovatel lyžařského areálu Troják na Kroměřížsku Jakub Juračka. Na Trojáku jsou podle něj velmi dobré sněhové podmínky pro lyžování. „Je tady 40 až 100 centimetrů sněhu. Je to o třetinu více, než s čím jsme přežili loňskou zimu,“ uvedl Juračka. V okolí areálu se objevilo i několik běžkařů, trasy však ještě upravené nejsou.

Návštěvnost si pochvaluje také provozovatel areálu Razula ve Velkých Karlovicích Leo Bača. „Na sjezdovce Horal byla návštěvnost velká. Lyžovat přijely hlavně rodiny s dětmi,“ řekl Bača, podle kterého o víkendu k 20 centimetrům technického sněhu připadlo 15 centimetrů přírodního sněhu.

V Bedřichově a Harrachově čekají na chladnější počasí

Dobrou návštěvnost zaznamenal Sportovní areál Harrachov v Libereckém kraji. Oproti prvním dnům roku bylo podle náčelníka lanovky Milana Goče ale lyžařů méně. „Silvestr bývá vždycky silný, část lidí odjížděla už druhého, střídaly se i turnusy. Nebylo úplně plno, ale návštěvnost je dobrá. Měly by ale být lepší klimatické podmínky,“ řekl Goč s tím, že areál dál naplno zasněžuje. V Harrachově je v provozu lanovka Delta a vleky Dopplik a Červené II. v centru. V Rýžovišti pak Modrá sjezdovka. Večerní lyžování je prozatím zrušeno.

V Bedřichově jsou v provozu Dětský vlek a Poma na Malinovce, řekl Pavel Bažant, ředitel Ski Bižu, která areál provozuje stejně jako další jizerskohorská střediska na Severáku a Tanvaldském Špičáku. I tady věří v chladnější počasí, které by umožnilo další umělé zasněžování.

„V sobotu ani v neděli zasněžovat nešlo, věříme, že se to zlepší a že teď v týdnu se nám to díky ochlazení podaří dodělat,“ doplnil Bažant. Na Severáku je v provozu sedm vleků a přes dva kilometry sjezdových tratí. Na sjezdovkách leží kolem 40 centimetrů sněhu. Nejlepší podmínky jsou podle Bažanta na Tanvaldském špičáku, kde se jezdí na více než čtyřech kilometrech upravených tratí. Na sjezdovkách je až 60 centimetrů sněhu.

Po lyžování je v Beskydech hlad

Nadprůměrná návštěvnost byla o víkendu v Beskydech. Připadlo až 12 centimetrů sněhu a očekávané mrazy umožní zasněžování. Během týdne se tak v moravskoslezské části tohoto pohoří otevřou další sjezdovky.

„V sobotu přijelo hodně lidí. Návštěvnost byla vysoká. Dnes to bylo o něco horší. Některé lyžaře asi odradilo sněžení. Celkem jsme ale zaznamenali nadprůměrnou návštěvnost,“ řekl provozovatel lyžařského areálu v Bílé na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula.

Zatím na jedné sjezdovce se lyžuje v Mostech u Jablunkova. Další dvě jsou zatím vinou nedostatku sněhu mimo provoz. To by se mělo během týdne změnit. Provozní areálu Jaroslav Bojko řekl, že během víkendu byla návštěvnost nadprůměrná. „Lidé dlouho na dobré podmínky čekali. Po lyžování je nyní hlad. Proto jich přijelo tolik,“ řekl.

Autoři: ,

Biochemik v Rozstřelu: Na trhu nejsou technologie, které by umožňovaly plošné testování

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roušky povinně ve městech i v autě s cizími, nařídil od středy Prymula

Vláda na pondělním jednání schválila povinné nošení roušek v autech. Vztahovat se nebude na řidiče, kteří pojedou sami...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Poslanci přidali v reakci na tlak EU do zákona slova o právu držet zbraň

Přímý přenos Platnost zbrojních průkazů zůstane desetiletá, rozhodli poslanci. Nezkrátí se na polovinu, jak navrhovala vláda. Právo...

Prymula plivl do tváře všech zdravotníků, řekl šéf ODS Fiala

Ministr zdravotnictví Roman Prymula a Faltýnek se podle opozičních stran vysmáli občanům, když šli v době vládních...

Nakažených koronavirem v Česku ve čtvrtek přibylo opět přes 14 tisíc

Česko ve čtvrtek zaznamenalo podruhé přes 14 tisíc nově nakažených koronavirem. Testování odhalilo 14 151 případů,...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...