Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Nový sníh si užívaly tisíce lyžařů. Vlekaři dál zasněžují

  17:14
Víkendové sněžení zlepšilo podmínky na horách a lyžaři houfně vyrazili na svahy. V Krkonoších připadlo deset centimetrů nového sněhu. Na šumavském Špičáku začaly fungovat další sjezdovky, které o prvním víkendu v tomto roce přilákaly až tisíc lidí. Zadov navštívilo 2 600 lyžařů.

Lyžařský areál Vaňkův kopec. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vlekaři v Královéhradeckém a Pardubickém kraji nadále hodlají vyrábět technický sníh, aby mohli otevřít další sjezdové tratě či zlepšit sněhové podmínky na otevřených sjezdovkách.

V Krkonoších hrozí laviny

V Krkonoších, kde v noci napadlo zhruba okolo sedmi centimetrů sněhu, od neděle platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Uvedla to krkonošská horská služba. Na hřebenech Krkonoš leží 30 centimetrů sněhu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

(Více si o sněhu přečtěte zde)

„Opět se nám ochladilo, teploty jsou pod nulou. Všechny páteřní lanovky a vleky ve všech střediscích SkiResortu jsou v provozu, otevřeno je přes 27 kilometrů sjezdovek,“ řekl v neděli Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora - Pec. Vlekaři podle něj bojují s úpravou tratí pro běžecké lyžování. „Upravené jsou pouze částečně, protože na vrcholu Černé a Světlé hory silně fouká,“ řekl Hynek.

Například v Říčkách v Orlických horách do nedělního rána připadlo zhruba pět centimetrů sněhu, v noci vlekaři navíc spustili technické zasněžování na červené a černé sjezdovce. „Otevřeny a upraveny jsou všechny tři sjezdové tratě, na kterých leží od 20 do 60 centimetrů sněhu,“ uvedli na webu vlekaři z Říček.

Zlepšení podmínek hlásí také Radek Procházka ze Skiparku Červená Voda na Orlickoústecku. „Připadlo až deset centimetrů sněhu, v noci plánujeme spustit sněhová děla a do středy zasněžíme další sjezdovku,“ řekl Procházka.

Na Špičáku si lidé zalyžují bez front

Na šumavském Špičáku mohli provozovatelé díky 15 centimetrům nového sněhu otevřít další sjezdovky. Areál Ski&Bike Špičák tak v prvním lednovém týdnu po svátcích nabízí čtyři hlavní tratě z celkových pěti i kompletní provoz dětského areálu pod hotelem Sirotek.

„Celá je už otevřená modrá Turistická sjezdovka, červená dvojka U Zalomeného má omezení pouze u horního nejprudšího úseku, jinak se už na ní dá lyžovat také všude. Po blázinci mezi svátky, kdy se lyžaři koncentrovali pouze na trojce Slalomové a rodinné Spodní Šanci, tak nyní nabídneme větší komfort a úplně bez front,“ popsal aktuální podmínky spolumajitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. O prvním víkendu roku 2015 tady každý den lyžovalo asi tisíc lidí.

V okolí Železné Rudy jsou v provozu i další areály. Čtyři vleky jezdí v areálu Nad nádražím, až 45 centimetrů a dva vleky nabízí areál Belveder. V nižších polohách jsou zatím podmínky pro lyžování horší. Jezdí se ale například v Kašperských Horách, kde je od deseti do třiceti centimetrů sněhu.

Ždársko zprovoznilo pětikilometrový okruh pro běžkaře

Stovky lyžařů za den zaznamenaly sjezdovky v kraji Vysočina. Kvůli opožděnému zahájení sezony je o lyžování zvýšený zájem. Díky sněžení se na Vysočině začínají objevovat také první stopy pro běžkaře.

Na Žďársku od soboty připadlo až deset centimetrů sněhu. Ve Žďáru nad Sázavou v neděli projeli pětikilometrový běžkařský okruh kolem Pilské nádrže. V krajině kolem Nového Města na Moravě se ještě stopy strojově upravovat nedaly, ale ve vrcholových částech si je běžkaři projížděli sami. „Jak to půjde, tak hned vyjedeme minimálně skútrem,“ řekl Karel Klapač, správce novoměstské sjezdovky na Harusově kopci.

Harusův kopec patřil mezi první čtyři sjezdovky v kraji, které zahájily sezonu 29. prosince. Stejný den začal jezdit také vlek na Šacberku u Jihlavy. „Jsme rádi, že jsme chytili alespoň polovinu prázdnin. Teď jsou tu určitě denně stovky lyžařů,“ uvedl Pavel Havlíček, provozovatel sjezdovky Šacberk.

Až 2 600 lyžařů navštívilo o víkendu Zadov

Tisíce lyžařů navštívily lyžařské areály na jihu Čech. Na Šumavě přes noc napadlo deset centimetrů prašanu. Na Zadově pak obnovili kolem 30 kilometrů běžeckých tras a díky přídělu nového sněhu připravují zprovoznění další lanovky na Churáňov. V sobotu přijelo do tohoto střediska kolem 1 600 lyžařů, v neděli kolem 1000.

Fotogalerie

„Dnešek je lepší průměr, sobota byla hodně nadprůměrná,“ zhodnotil víkendovou návštěvnost provozní Petr Vondraš. Podmínky pro lyžování jsou podle něj v této zimě zatím nejlepší, středisko Zadov se už dostává do plného provozu. „Sníh teď připadl v nočních hodinách, což bylo ideální. Ráno jsme to upravili a sjezdovky jsou ve výborném stavu, je tam všude prachový sníh,“ popsal.

Ve Skiareálu Lipno lyžařům slouží přes pět kilometrů sjezdových tratí a veškerá přepravní zařízení. V sobotu je využilo asi 3 500 lidí, podobný zájem je během dneška. „To je docela slušné číslo, určitě to spadá do lepších návštěvností,“ řekl ředitel střediska Petr Dušek. Pro běžkaře je kolem tohoto areálu protaženo 19 kilometrů běžeckých tratí (více o lyžování na Lipně zde).

Na Klínovci funguje přes 10 km sjezdovek

Dobré podmínky pro lyžování nabídly mají také v Karlovarském kraji. Zejména ve vyšších polohách přálo počasí a na technický sníh napadlo i několik centimetrů přírodního sněhu.

„Přes noc napadlo zhruba 5 až deset centimetrů sněhu. Upraveno a vysněženo je přes deset kilometrů sjezdovek včetně nové Jáchymovské s délkou téměř tři kilometry. V provozu jsou lanovky Prima Express, CineStar Express, Suzuki, Dámská dále vlek F a pojízdný koberec v dětském parku u Prima Expressu,“ informují provozovatelé největšího areálu v kraji Klínovec. Na sjezdovkách Slalomák a Turistická jsou ale kvůli pátečnímu dešti zhoršené podmínky.

Na Božím Daru jezdí také areály Novako, kde je asi 25 centimetrů sněhu, i Neklid s 35 centimetry sněhu. V provozu je i partnerský areál Fichtelberg za hranicemi. Jedna lanovka a dva pohyblivé koberce zatím spustili v nedalekém novém areálu Plešivec. Pokles teplot umožnil opětovně spustit zasněžování, takže by se mohly v dalších dnech spustit i další lanovky.

Ovčárna v Jeseníkách měla návštěvnost perfektní

O poznání více svahů mají k dispozici lyžaři také v Jeseníkách. Poprvé v sezóně začaly fungovat vleky na Ovčárně, která je sice nejvýše položeným střediskem v tuzemsku, ale dosud byla kvůli nedostatku sněhu mimo provoz.

Víkendovou návštěvnost si pochvalují v lyžařském areálu v Branné, kde sjezdovky pokrývá 40 centimetrů převážně technického sněhu. „Návštěvnost byla perfektní a lyžovat přijelo hodně lidí. Připadl také sníh, takže víkend hodnotím jako velmi dobrý,“ řekl provozovatel areálu Branná Rostislav Procházka.

Areál v Petříkově naproti tomu měl návštěvnost průměrnou a v neděli bylo znát, že lidé odjíždí po vánočních prázdninách domů. „Máme tady zhruba 40 centimetrů sněhu, přičemž polovinu tvoří technický sníh. Pokud počasí vydrží, tak příští týden zasněžíme i zbývající sjezdovky,“ uvedl provozovatel František Kaštyl.

O třetinu sněhu víc než v loňské zimě

Dobré podmínky se projevily v počtu lyžařů také ve Zlínském kraji. „Návštěvnost byla perfektní, lidé příjemní a jsme maximálně spokojeni,“ řekl provozovatel lyžařského areálu Troják na Kroměřížsku Jakub Juračka. Na Trojáku jsou podle něj velmi dobré sněhové podmínky pro lyžování. „Je tady 40 až 100 centimetrů sněhu. Je to o třetinu více, než s čím jsme přežili loňskou zimu,“ uvedl Juračka. V okolí areálu se objevilo i několik běžkařů, trasy však ještě upravené nejsou.

Návštěvnost si pochvaluje také provozovatel areálu Razula ve Velkých Karlovicích Leo Bača. „Na sjezdovce Horal byla návštěvnost velká. Lyžovat přijely hlavně rodiny s dětmi,“ řekl Bača, podle kterého o víkendu k 20 centimetrům technického sněhu připadlo 15 centimetrů přírodního sněhu.

V Bedřichově a Harrachově čekají na chladnější počasí

Dobrou návštěvnost zaznamenal Sportovní areál Harrachov v Libereckém kraji. Oproti prvním dnům roku bylo podle náčelníka lanovky Milana Goče ale lyžařů méně. „Silvestr bývá vždycky silný, část lidí odjížděla už druhého, střídaly se i turnusy. Nebylo úplně plno, ale návštěvnost je dobrá. Měly by ale být lepší klimatické podmínky,“ řekl Goč s tím, že areál dál naplno zasněžuje. V Harrachově je v provozu lanovka Delta a vleky Dopplik a Červené II. v centru. V Rýžovišti pak Modrá sjezdovka. Večerní lyžování je prozatím zrušeno.

V Bedřichově jsou v provozu Dětský vlek a Poma na Malinovce, řekl Pavel Bažant, ředitel Ski Bižu, která areál provozuje stejně jako další jizerskohorská střediska na Severáku a Tanvaldském Špičáku. I tady věří v chladnější počasí, které by umožnilo další umělé zasněžování.

„V sobotu ani v neděli zasněžovat nešlo, věříme, že se to zlepší a že teď v týdnu se nám to díky ochlazení podaří dodělat,“ doplnil Bažant. Na Severáku je v provozu sedm vleků a přes dva kilometry sjezdových tratí. Na sjezdovkách leží kolem 40 centimetrů sněhu. Nejlepší podmínky jsou podle Bažanta na Tanvaldském špičáku, kde se jezdí na více než čtyřech kilometrech upravených tratí. Na sjezdovkách je až 60 centimetrů sněhu.

Po lyžování je v Beskydech hlad

Nadprůměrná návštěvnost byla o víkendu v Beskydech. Připadlo až 12 centimetrů sněhu a očekávané mrazy umožní zasněžování. Během týdne se tak v moravskoslezské části tohoto pohoří otevřou další sjezdovky.

„V sobotu přijelo hodně lidí. Návštěvnost byla vysoká. Dnes to bylo o něco horší. Některé lyžaře asi odradilo sněžení. Celkem jsme ale zaznamenali nadprůměrnou návštěvnost,“ řekl provozovatel lyžařského areálu v Bílé na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula.

Zatím na jedné sjezdovce se lyžuje v Mostech u Jablunkova. Další dvě jsou zatím vinou nedostatku sněhu mimo provoz. To by se mělo během týdne změnit. Provozní areálu Jaroslav Bojko řekl, že během víkendu byla návštěvnost nadprůměrná. „Lidé dlouho na dobré podmínky čekali. Po lyžování je nyní hlad. Proto jich přijelo tolik,“ řekl.

Autoři: ,

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když sníh či led ze střechy zničí zaparkované auto

Sněžení a mráz znamenají pro majitele a správce budov starost navíc. Na střechách se někdy nahromadí značné množství...

Kontroly čTečkou byly podle soudu protizákonné, dohled mohl získat citlivé údaje

Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem....

Přidáme kuchařkám či uklízečkám ve školách, vláda peníze schválí, dušuje se Bek

Je téměř jisté, že vláda příští týden schválí navýšení zaručené mzdy. Na národním konventu o vzdělávání to v pátek řekl...

Schwarzenberg spojoval lidi a obnovoval tradice, jeho pohřeb dělá to samé

Podcast Pohřeb knížete Karla Schwarzenberga naváže na tradici obřadů hlav jeho rodu. Co to znamená vysvětluje v rozhovoru pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...