Stovky klientů Sunny Days se v Česku a Tunisku nedočkaly letadla

  12:51aktualizováno  19:25
Na tuniském ostrově Džerba čeká na odlet okolo 300 českých klientů cestovní kanceláře Sunny Days. Další tři stovky zůstaly trčet na letištích v Brně a Ostravě. Ani pro ně nepřiletělo letadlo. Podle majitele cestovky jde o organizační, nikoli finanční problém.

Klienti Sunny Days čekají na letadlo na brněnském letišti. (16. srpna 2009) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury čeká na odlet z Ostravy 150 turistů a z Brna 169.

Zdá se, že si cestovka vůbec neobjednala letadlo. ČSA žádost od kanceláře Sunny Days nedostala. "Žádný charterový let z Brna do Tuniska nebyl na tento víkend objednán žádnou cestovní kanceláří ani jiným zákazníkem," sdělila mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková.

Čeští turisté na Džerbě podle Okamury zůstávají v hotelích a čekají na odlet. Diplomatická služba v Tunisku zatím problémy nezaznamenala: "Zatím na naše linky určené pro české občany v tísni nikdo nevolal."

Sunny Days nabídne klientům čekajícím na odlet z České republiky kompenzaci, nejspíše v podobě prodloužení pobytu. Půjde o tolik dní, kolik jim z důvodu čekání v Česku utíká. S těmi, kteří si nemohou dovolenou prodloužit, se vedení hodlá domluvit na jiné náhradě.   

Cestovka horečně sháněla letadlo

"Do daných destinací naši klienti odlétají dnes na lince SJ1900 z Ostravy ve 23:00 a NE6810 z Brna ve 23:50," uvedla na dotaz ČTK Romana Jurášová z CK Sunny Days. "Za chybějící nocleh ze soboty na neděli bylo všem nabídnuto poskytnutí kompenzace dvakrát až třikrát tolik," dodala. Klientům se firma omluvila.

Lidé, kterých se to týká, si tak mohou zdarma prodloužit pobyt z osmi dní na deset, u delších turnusů z 11 na 13. Naopak zpátky z Tunisu do ČR se klienti CK vrátí v pondělí, do Ostravy ve 4:50 a do Brna v 5:40 na výše uvedených linkách, uvedla Jurášová.

Vhodná letadla sháněli zástupci cestovní kanceláře po celý den, nakonec se jim je odpoledne podařilo zajistit. Čast lidí na spoje čeká stále na letištích. Někteří lidé ale čekání vzdali a odjeli domů. Zástupci cestovní kanceláře jim slíbili s dostatečným předstihem zavolat. 

V Brně dostali poukázky do restaurace

Mezi cestující na brněnské letiště přišel dopoledne Kamal Jabeur, šéf brněnské centrály Sunny Days. "Letadla zajišťuje naše pražská centrála, problém vznikl tam. Původně mělo letadlo odletět v 19:20, bylo pouze zpožděné," tvrdil Jabeur, přestože podle ČSA žádný let nebyl.

Víkendové problémy

Trable s odletem nemají pouze klienti Sunny Days. Včera čekali na odlet také zákazníci společnosti Travel Service, na Krétě se neplánovaně zdrželi kvůli poruše letadla - více čtěte zde.

Nepříjemnosti způsobila zákazníkům také společnost SkyEurope, která zrušila veškeré odlety z Vídně a přesunula je do Bratislavy - další informace zde.

"Rozhodně nekrachujeme," ujišťoval. Klientům rozdal poukázky do místní restaurace.

Podle Jabeura objednali v Sunny Days pro svých 160 klientů let ve 23.50 z Tuřan do Djerby či do Tunisu.

"Teď jedu na letiště to lidem osobně říct, ve 23.50 by už opravdu měli letět, to jsou pokyny z centrály," popsal MF DNES Jabeur ve 21 hodin.

Tou dobou ale na terminálu letiště jediný let do Djerby byl ohlášený na 0.20 ráno.

"Strávili jsme tu noc jako bezdomovci na lavičkách. Teď jedeme domů, prý nám mají zavolat, až se poletí," rozčíleně komentoval situaci Brňan, který s manželkou a dcerou koupil zájezd "last minute". Sraz na letišti měli klienti Sunny Days v sobotu již o půl šesté večer s tím, že odlet byl plánován na 19.20.

"Pak nám ale zavolali, že se let posouvá, tak jsme vyčkávali. V noci se taky neletělo, ale my tu zůstali. Kdybychom jeli domů a pobyt chtěli stornovat, platili bychom úžasné penále," popisoval muž. Pokud se zájezd konat nebude, rodina chce na cestovní kancelář podat trestní oznámení.

Jsou ale i tací, kteří se rozhodli už se Sunny Days neodletět. Zda bude CK vracet plnou cenu nebo jen část, to Jabeur ČTK neuvedl s tím, že to je záležitost vedení firmy v Praze. Co se týče ubytování, snažil se jej prý na uplynulou noc zajistit. V Brně se však konal jeden z největších podniků v roce, motocyklová Velká cena ČR, a hotely byly podle něj obsazeny.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz