Zeman hostil slavné sportovce, zahájili oslavy 100 let českého sportu

  17:12aktualizováno  17:12
Úspěšní čeští sportovci minulosti i současnosti v pátek poobědvali na Pražském hradě. Zahájili tak oslavy 100 let českého sportu, které jsou spojeny se stým výročím vzniku samostatného Československa. Sportovce přivítal prezident Miloš Zeman, který hovořil o potřebě podpory pro vysloužilé sportovní legendy.

Současné sportovce zastupoval například olympijský šampion z Ria Lukáš Krpálek, ve kterém ještě doznívalo zklamání z neúspěšného boje o medaili na mistrovství světa. Z Baku se vrátil ve čtvrtek večer.

Podívejte se, kdo dorazil

Na velkolepé oslavy, které budou pokračovat galavečerem ve Fóru Karlín, se těšil. „Mně se to líbí, že je to takhle velké. Sám jsem zvědavý, jak ten dnešek bude probíhat, a myslím, že si to všichni užijeme.“

Večer se také vyhlásí výsledky ankety o absolutních vítězích jednotlivých desetiletí. Rozhoduje o nich v kombinaci s názorem diváků hlasování odborné akademie, složené z předsedů sportovních svazů a spolků, sportovních legend, sportovních novinářů a organizátorů velkých sportovních projektů.

Diváci se tak dozví, jestli je za větší úspěch v 60. letech považováno sedm zlatých medailí Věry Čáslavské nebo třeba stříbro na fotbalovém mistrovství světa v roce 1962. V období 80. let spolu v anketě soupeří například vítězná tažení Ivana Lendla nebo Martiny Navrátilové.

Na obědě nechyběl ani hokejista Jaromír Jágr. „Jsem strašně rád, že jsem byl pozvaný tady na tu akci. Měl jsem možnost se setkat se sportovci, kteří mi ukázali směr mého života, byli mými vzory,“ uvedl.

Nezapomínejme na legendy, řekl Zeman

Na slavnostním obědě v prostorách Rothmayerova sálu promluvil k osobnostem prezident Miloš Zeman. Připomněl smutný osud některých bývalých sportovců.

„Takový drastický případ, o kterém vím, je skifař (Václav) Kozák, který byl velmi úspěšný olympionik a skončil jako bezdomovec. Byl bych rád, kdyby se tady vytvořil systém péče o sportovní legendy, aby nikdo nebyl zapomenut,“ řekl. Od předsedy České unie sportu Miroslava Jansty k pátečním 74. narozeninám převzal první výtisk publikace o 100 letech českého sportu.

„Chceme připomenout nejen naše úspěchy, ale také nezapomenutelné sportovní momenty. Těší mě, že akce bude mít tak důstojnou účast ze strany sportovců,“ prohlásil už před událostí Jansta. Kromě sportovců se účastní také zástupci vedení České unie sportu, České obce sokolské i Českého olympijského výboru a představitelé národních sportovních svazů.

Dorazila Neumannová i tenista Mečíř

I olympijská vítězka z Turína Kateřina Neumannová si užívala setkání se sportovními kolegy. „Můžu být pyšná na to, že patřím do takové společnosti. Myslím, že bychom to měli podporovat, aby se tady za dalších sto let potkala podobná sportovní společnost,“ řekla novinářům.

Její idol je ale jeden z mála, který se z pátečních oslav omluvil. „Vyrůstala jsem a měla jsem nad postelí Ivana Lendla, ten tady dnes není a nebude. To byla pro mě sportovní osobnost, která zaslouží obrovskou úctu.“

Většina tuzemské sportovní historie je společná se Slováky, kteří s Čechy žili až do konce roku 1992 ve společném státě. Oslav se proto účastní i slovenští sportovci, například bývalý tenista Miloslav Mečíř.

„Já jsem ještě reprezentoval společný stát. Já si na to (rozdělení) dodnes neumím zvyknout. Sice mluvím slovensky, ale otec je Čech, manželku mám z Čech, syn se narodil v Praze, takže já se pořád cítím jako Čechoslovák,“ poznamenal olympijský šampion z roku 1988.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Pojišťovny přispějí pacientům, většinou dětem, na nízkobílkovinnou dietu

Velmi rychle a dobře se zvyká na fakt, že se na pultech supermarketů najde...

Většina zdravotních pojišťoven bude přispívat pacientům na nízkobílkovinovou dietu. Příspěvek začnou vyplácet...

Protestující proti Benešové vyzvali na Václavském náměstí Babiše k demisi

V Praze lidé už počtvrté demonstrují za nezávislost justice a za odvolání...

Výzvou k odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) uzavřeli organizátoři úterní protest před zaplněným pražským...

Na severu Čech hrozí extrémní srážky, hladiny menších řek mohou stoupat

Ilustrační snímek

Zejména sever a severovýchod Čech mohou podle meteorologů během středečního rána zasáhnout extrémní srážky. Český...

Najdete na iDNES.cz