Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Sto dní: Tvrdík se orientuje v chaosu

  0:01
První mezník v křesle ministra obrany není pro Jaroslava Tvrdíka důvodem k oslavě. Završil je smrtelnou nehodou letounu L-39. Letecká tragédie ministrovi vlastně jen připomněla, v jakém stavu zdědil resort po Vladimíru Vetchém. Sto dnů je přesto dost dlouhá doba, aby se přestal odvolávat na deprimující dědictví po předchůdcích a začal hovořit i o svém podílu odpovědnosti.

Jaroslav Tvrdík totiž nastoupil jako ekonomický náměstek ministra do vedení resortu už v prosinci loňského roku. Jaká je Tvrdíkova bilance? Bezpečnostní experti říkají shodně: Rozklad ministerstva obrany dosáhl takových rozměrů, že sto dnů "hašení" nic nezvrátí.

"Úspěchem je už to, že šíření chaosu se za Tvrdíka zpomalilo a leckde už nepokračuje," říká bývalý velitel protichemické jednotky z války v Perském zálivu Jan Valo, který patří k letitým kritikům byrokratické mašinérie ministerstva obrany. Zejména ona se totiž podepsala na místy až pohrdavém přezírání zdravotních potíží vojáků, kteří bojovali v Zálivu.

NATO radí: Střízlivost

Jaroslav Tvrdík začal v NATO grandiózně. Při první návštěvě Bruselu vyrukoval s reformními plány, které by měly vyústit v profesionalizaci armády.
Aliance má velká očekávání - může to být model pro reformy armád východní Evropy. Tvrdík oznámil přehodnocení nákladných modernizačních projektů včetně možnosti odprodeje poloviny nepotřebných letounů L-159. Aliance plány podpořila i proto, že ministr přinesl změnu do nehybnosti, jež postihovala českou armádu i vojska nových členů. Nyní Brusel zdůrazňuje, že nestačí jen lepší využití peněz, zavírání zbytečných posádek či postupná profesionalizace vojska. Podle poradce generálního tajemníka NATO pro střední a východní Evropu Christophera Donnellyho je třeba změnit psychologii vojáků. "Kdyby byla (politická) vůle, mohla by se Česká republika stát vzorem pro transformaci armád sovětského typu. Zatím se o ni seriózně nikdo nepokusil," uvedl Donnelly. To bude i Tvrdíkův největší úkol v nadcházejících měsících.

Senátor Michael Žantovský (ODA) Tvrdíkovi vyčítá, že vyslovil mnoho nadějných příslibů, aniž se něco viditelně změnilo. I on však uznává, že sto dnů je na hodnocení krátká doba. "Zvlášť když jde o takový moloch."

Ministr Tvrdík si prý ani nedělal ambice změnit ze dne na den kolos s devadesáti tisíci zaměstnanci, jehož majetek dosahuje bilionů korun.

"Alespoň už nepřešlapujeme na místě, ale hýbeme se. Ne že bychom běželi, ale začínáme s drobnými krůčky," říká.

Ve zjevnou nesmiřitelnost přerostly například spory ministrova managementu s generálním štábem. Například hádky nad dodávkami letounu L-159 vyvrcholily scénou, kdy tehdejší šéf resortu Vetchý držel ve sněmovně za kravatu ředitele zbrojovky Aero Vodochody Viktora Kučeru a křičel mu před svědky do tváře: "Já vás zničím."

Otřesený ředitel se ohradil: "Já se nedám! Takové bylo - a vlastně stále ještě je - ministerstvo obrany. Jan Dzvoník, vrchní ředitel finanční sekce Tvrdíkova resortu, s tím sice souhlasí, ale upřesňuje: "Pro mne je důležité, že odtud začali odcházet méně schopní, a tím spíše neschopní lidé. I takovéto samozřejmosti tu totiž neplatily." Líní lidé se podle ředitele v posledních týdnech vyděsili.

Jiný vlivný úředník, jenž si nepřeje uvést jméno, říká, že vedení ministerstva a generálního štábu konečně pochopila, že nemohou rozhodovat o všem. "Mají sice obrovskou moc, ale tím, že rozhodují o každé prkotině, zásadní věci jim unikají. "Moc není Tvrdíkovi k ničemu, protože ho ochromuje," míní důstojník.

"Je to pravda, moc mne zahlcuje. Proto se jí zbavuji. Stále ale musím povyšovat či propouštět všechny plukovníky, které ani neznám. V nynější podobě se kvůli stovkám podobných 'drobností' nedá ministerstvo řídit," popisuje Tvrdík.

Projekt, který nyní zkušebně ověřují základny letectva, možná dokazuje, že to ministr myslí vážně. Velitelé základen už nejsou odkázáni na libovůli ministrových zásobovačů. Smějí například nakupovat potřebný majetek do dvou milionů korun.

Právě neschopnost či neochota ministrových byrokratů nakoupit včas náhradní díly pro bojové jednotky přivedla v minulosti armádu několikrát do nepoužitelného stavu. Od příštího roku to má platit i pro zbytek armády. "Velitelé začínají mít stejná práva jako ministerští úředníci," vysvětluje ministr.

Tvrdíka si většina generálů nemůže vynachválit. Je to snad proto, že ho mají jako nedávného podplukovníka pod palcem? Právě militarizace resortu obrany se Tvrdíkovi oponenti obávají. Předseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Petr Nečas (ODS) dokonce prohlásil, že vojáci usedají do křesel ministrů obrany jen v takových zemích jako Libérie, Moldavsko či Gruzie. Tyto obavy však Tvrdík odmítá: "S generály vycházím korektně. Ale ne proto, že si vzájemně nahráváme, nýbrž proto, že se respektujeme," říká Tvrdík.

Tvrdíkovým zatím nejpraktičtějším počinem je zřejmě zrušení zkompromitovaného akvizičního úřadu, jehož úředníci se podíleli na desítkách prodělečných obchodních smluv, kvůli nimž armáda přichází o stovky milionů.

A ministr oznamuje další propouštění ze zbytnělého úřadu: 1. října odejde 1300 lidí, na jejichž platech se ročně ušetří půl miliardy korun. "Resort bude menší, a tedy i řiditelný," doufá ministr. Tvrdíka, deprimovaného stavem ministerstva, drží prý při životě fakt, že armáda si na rozdíl od jeho úřadu nevede špatně.

"Na některé jednotky můžeme být hrdí. Ať již na brigádu rychlého nasazení, rotu chemické ochrany či polní nemocnici," říká. "Je alespoň sto důvodů, proč po zkušenostech s Čechy nerozšířit NATO. Stejně tak bych ale našel jiných sto důvodů, proč to naopak udělat," říká vysoký diplomat NATO.

Autoři:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Některé obce za 20 let nezajistily protipovodňové systémy, říká šéf Povodí Vltavy

  • Nejčtenější

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Svědek natočil zblízka pád letadla v Chebu. Těsně minulo diváky

Havarovaný letoun Hawker Hurricane Mk. IV. na leteckém dni v Chebu těsně minul přihlížející obecenstvo. Podle místních...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Topení ve státním: ministerstva jedou na plyn, nyní zkouší rychle zateplovat

Většina ministerstev vytápí budovy, ve kterých sídlí, plynovými kotli a už předem avizují, že nastávající zimu sníží...

Vedení Vsetína došla trpělivost, problémové neplatiče vystěhuje z bytů

Vedení Vsetína chystá od podzimu přísnější systém pro lidi v nájemních bytech. Nedávno radnice řešila hned osmnáct...

Ministr zdravotnictví Válek vystoupí ke čtvrtému očkování proti covidu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 bude informovat o dalším očkování proti covidu-19. Má sdělit i...

Ve věku 99 let zemřel Mojmír Petráň. Vynálezce převratného mikroskopu

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. V neděli o tom informovala Učená společnost ČR, jejímž...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...