Soudce rozeslal podvrh na Kuberu, se stížností na snížení platu neuspěl

  10:36aktualizováno  11:12
Teplický soudce Miroslav Čapek, kterému kárný senát na čtvrt roku snížil plat o desetinu, protože ze soukromého e-mailu rozeslal fiktivní rozhovor senátora Kubery a dalších politiků, neuspěl se stížností u Ústavního soudu. I on se přiklonil k názoru, že počinem narušil důstojnost soudcovské funkce.

Teplický soudce Miroslav Čapek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Čapek rozeslal vulgární fiktivní přepisy údajných rozhovorů teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS) s dalšími politiky, které sám dostal z jiného zdroje, na více než tři desítky e-mailových adres včetně novinářských v říjnu roku 2014 - přesněji první den voleb do zastupitelstev obcí a do Senátu.

Zprávu, jejíž obsah evokoval nezákonné jednání uvedených politiků, přeposlal bez jakéhokoli svého komentáře, ačkoli si uvědomoval, že obsah je smyšlený.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) následně Čapkovi na čtvrt roku o desetinu snížil plat s odůvodněním, že svým počinem narušil důstojnost soudcovské funkce a ohrozil důvěru v nestranné, nezávislé a spravedlivé rozhodování soudů (psali jsme o tom zde).

Protože se soudce cítil dotčený na svém právu na svobodu projevu, obrátil se se stížností na Ústavní soud (ÚS), který ale neshledal v uložení kárného opatření porušení ústavně zaručených základních práv.

„Ústavní soud se zcela ztotožnil s argumentací kárného senátu NSS v tom smyslu, že jednáním soudce došlo k narušení soudcovské důstojnosti a ohrožení důvěry veřejnosti v justici a že e-mailová korespondence nemůže být považována za čistě soukromou,“ uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Přestože všechny adresáty označil za přátele, zprávu v několika případech poslal i na pracovní adresy novinářů, s nimiž se znal pouze z dřívější pracovní komunikace. Podle ÚS si tudíž soudce měl být naprosto vědom toho, že obsah zprávy se může dostat na veřejnost. „Tímto svým jednáním vyjádřil jistou míru lhostejnosti k tomu, jak bude s tímto textem nakládáno, jak bude interpretován,“ uvedl soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

ÚS vytkl kárnému senátu jedno drobné procesní pochybení. Neměl podle něj použít důkaz, který byl získán ještě před zahájením kárného řízení, a sice vyjádření, které soudce k věci zaslal předsedovi Okresního soudu v Teplicích.

To však nemělo na posouzení stížnosti vliv, protože soudce nikdy nepopřel, že e-maily rozeslal - tedy skutečnost, kterou nezpůsobilý důkaz prokazoval. „V kontextu projednávané věci nemá tohle pochybení ústavně právní rozměr,“ doplnila mluvčí.

Unie soudců chystá pravidla pro vystupování na internetu

Nedávno čelil Čapek druhé kárné žalobě kvůli kritice kolegy a nadřízeného, ovšem senát jej tentokrát zprostil s tím, že soudci mají na přiměřenou kritiku poměrů právo.

V září ÚS v jiné kauze zdůraznil, že se soudci musejí k politice a volbám vyjadřovat obezřetně a váže je povinnost zdrženlivosti. Tehdy zamítl stížnost Kamila Kydalky z Městského soudu v Praze, jenž podle kárného senátu chyboval, když vstoupil do debat kolem voleb v obci u Prahy. Soudce se s tím nesmířil a po neúspěšné ústavní stížnosti se obrací na Evropský soud pro lidská práva. Obává se, že pokud se zavře pusa soudcům, zavře se za chvíli všem.

Soudce má svobodu projevu, je však v souladu s rozhodnutími kárného senátu limitován svou funkcí. Nesmí svým počínáním vyvolat dojem, že by jím prezentované názory mohly mít vliv na výkon soudcovské funkce.

Soudcovská unie dala nedávno svému etickému soudu úkol, aby stanovil mantinely pro vystupování soudců na internetu či v sociálních sítích. „Jsou to i nové společenské jevy. Důležité je nepředpokládat, že všichni všechno víme, ale tou diskusí rozvíjet, popisovat ta nová nebezpečí, problémy, a tím nastavovat větší citlivost soudců vůči těmto situacím,“ uvedla tehdy prezidentka unie Daniela Zemanová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz