Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Ať nejchudší parkují u nemocnic zdarma, navrhl úřad. Reakce jsou odmítavé

  0:01aktualizováno  0:01
I na několik stokorun může šoféra vyjít dopoledne strávené v nemocnici. Stačí zaparkovat přímo v nemocničním areálu. Jelikož ne vždy má doprovod možnost vyložit maroda a jít vůz přeparkovat, měl by podle zástupce ombudsmanky existovat způsob, jak nejchudším parkovné snížit či odpustit. Oslovené nemocnice nesouhlasí.

Ilustrační snímek | foto: Nemocnice na Bulovce

V souvislosti s přemrštěnými poplatky za parkování v nemocničních areálech přijal Úřad veřejného ochránce práv v poslední době hned několik podnětů.

„Lidé uváděli, že když se vyšetření protáhnou, může platba za parkování dosáhnout i několika set korun. Odmítali to srovnávat s placeným parkováním jinde ve městě, protože v tomto případě nejde o volbu, ale o nutnost vyvolanou zdravotním stavem,“ řekla iDNES.cz mluvčí úřadu Iva Hrazdílková.

Doplnila, že parkování v areálu nemocnice je s ohledem na zdravotní stav pacienta často nezbytné a nelze ho řešit tak, že šofér pacienta doprovodí do čekárny a poté vyrazí přeparkovat.

„Je řada situací, kdy to takhle udělat nejde – třeba když je pacientem s omezenou pohyblivostí dítě, starý člověk trpící demencí nebo pacient s psychiatrickým onemocněním. Doprovázející osoba ho nemůže nechat v čekárně samotného. Takovým pacientem ale může být i přímo řidič,“ doplnila.

Proti platbě protestoval i řidič mercedesu

Například v pražské Nemocnici Na Bulovce mohou lidé parkovat zdarma 30 minut. Pokud během této doby nestihnou odjet, hradí za první hodinu stání třicet korun, za druhou a třetí padesát a za každou další pak stokorunu. Pětihodinové parkování v areálu tak vyjde na 330 korun.

„Částka je nastavená tak, aby její úhrada pacienty nezatěžovala příliš, ale aby si lidé z nemocnice nedělali odstavné parkoviště. Jinak to být ani nemůže, na Praze 8 jsme všude obklopeni modrými zónami a navíc jsme nárazníkem pro Středočechy, kteří jezdí do Prahy za prací,“ sdělil mluvčí Martin Šalek.

Parkovací peklo. S dítětem musí do brněnské nemocnice jezdit dva dospělí

Doplnil, že u vjezdu do areálu je vyvěšen velký ceník, podle kterého se všichni mohou rozhodnout, zda parkoviště využijí. Pokud by ceny byly nižší, stala by se podle jeho slov z nemocničního parkoviště velmi pravděpodobně odstavná plocha typu Park and Ride, kde lidé zkrátka ráno nechají vůz a odejdou na tramvaj.

Že by úplné upuštění od poplatků či jejich výrazné snížení mohlo být i v řadě případů kontraproduktivní, si Úřad veřejného ochránce práv uvědomuje. Proto zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček přišel s myšlenkou, aby poplatky mohly být výrazně sníženy či zcela odpuštěny alespoň těm nejchudším.

„Setkáváme se s dopisy, že to je neúnosné a dotyčný nemůže nechat všechny peníze jen za léčbu. Pro nás je to však jednostranné sdělení, které může být i účelové. Setkali jsme se třeba i s případem, kdy se řidiči zdálo 600 korun za parkování nepřiměřených, i když parkoval s mercedesem typu SUV. Kdyby byl jeho sociální statut špatný, asi nebude jezdit v tomto autě,“ doplnil Šalek.

Když také někdo dokáže přijet sám autem, obvykle podle jeho slov nejde o „infarktovou situaci“, kdy následuje šestihodinový maraton různých vyšetření.

Vedení Nemocnice na Bulovce za letošní rok přijalo od pacientů přibližně tři sta pochvalných dopisů, které se většinově týkaly kvality lékařské péče. Stížností byla zhruba stovka, a to zejména na stravu, technické nedokonalosti budovy a právě i na parkování.

Nemocnice: sociální situaci člověka nejsme schopni posoudit

Protože záležitost plateb za parkování v nemocničních areálech nespadá do do přímé působnosti ombudsmana, nemůže ministerstvu zdravotnictví  doporučovat konkrétní způsoby řešení, pouze na problém upozornit. Ani resort sám však k regulaci poplatků podle svého vyjádření není kompetentní.

„Problematika plateb za vjezd nebo parkování v areálu nemocnice je plně v gesci jednotlivých nemocnic a ministerstvo zdravotnictví nemůže v této záležitosti do rozhodnutí managementů zasahovat,“ sdělil iDNES.cz mluvčí resortu Jan Brodský.

Aby nemocnice jednotlivě posuzovala, komu poplatek odpustit a komu nikoli, je podle Šalka zcela nereálné. „V tomhle směru absolutně nejsme schopní posoudit sociální situaci dotyčného, to je koneckonců velmi složité i pro specializovaný odbor sociálních věcí na příslušné radnici či magistrátu, když řeší, kdo má či nemá nárok na dávky,“ doplnil mluvčí Nemocnice Na Bulovce.

Parkování v pražských nemocnicích vyjde až na stokoruny, míst je málo

Upozornil, že už samotné nalezení způsobu, jakou formou by nemocnice měly sdělení o sociální situaci pacienta dostávat, by bylo nepřiměřeně zatěžující vzhledem k tomu, že by se výjimka nakonec týkala jen několika případů, kdy by jednotlivec získal slevu v řádu desítek či stovek korun.

„Nedávalo by to smysl a v závěru by nezískal nikdo. Pacient by byl neúměrně zatížený dokládáním toho, co tvrdí, a ani po lékařích nikdo nemůže chtít, aby zjišťovali sociální statut pacienta, protože už nyní mají administrativy hodně,“ zauvažoval nad důsledky Šalek.

Na stokoruny se může vyšplhat parkování například i v brněnské Fakultní nemocnici U svaté Anny či v pražské Thomayerově nemocnici, jejíž vedení sdílí stejné obavy jako vedení Nemocnice Na Bulovce.

„Nevím, jak by se to fakticky řešilo, jestli by dotyčný měl nějak dokládat svůj sociální statut či příjmy. Pokud by se to řešilo plošně a nějaká nemocnice přišla na způsob, jak by se to dalo uskutečnit v praxi, budeme této myšlence otevření. Stížností však nyní přijímáme minimum,“ uvedl mluvčí Thomayerovy nemocnice Ondřej Macura.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Na tuto krizi jsme nebyli připraveni. A s námi celý svět, píše Klaus

Na tuto krizi jsme nebyli připraveni. Ne Babiš, Vojtěch či Prymula, ale my všichni. A s námi celý svět. Částečně i...

Premium

Záhada netopýrů. Čeští vědci objasňují, jak se virus přenesl na lidi

V některých zemích, například v Peru, už začali venkované vybíjet netopýry. I když zatím jen v ojedinělých případech....

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Chladnější počasí skončí v příštím týdnu, nejvíce zaprší v půli dubna

Počátek příštího týdne bude chladný a minimální noční teploty mohou spadnout pod nulu. Pak se ale oteplí. V...

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...