Lisabonská smlouva prošla Poslaneckou sněmovnou i Senátem. Chybí pod ní již jen podpis prezidenta. Právě poslední krok k ratifikaci byl důvodem schůzky prezidenta se třemi senátory - Jiřím Oberfalzerem, Pospíšilem a Petrem Pakostou z horní komory parlamentu.
CO SMLOUVA PŘINÁŠÍMá být novou "ústavou" pro Evropskou unii. Smlouva nahradila neúspěšnou Evropskou ústavu, kterou v roce 2005 odmítli v referendu Nizozemci a Francouzi. Lisabonská smlouva má změnit organizaci EU, která má stále více členů. Především rozšiřuje počet oblastí, ve kterých může většina států přehlasovat menšinu. Proti Lisabonské smlouvě se zatím postavilo jen Irsko. Příznivci smlouvy doufají, že Irové budou rozhodovat znovu. |
Senátoři nesouhlasí stejně jako prezident se zněním Lisabonské smlouvy. Klaus je přijal v deset hodin, Hrad opustili po neobvykle dlouhém jednání - více než hodině.
Zástupci Senátu přesvědčovali Klause, aby dokument svým podpisem neposvětil. "O schůzku jsme požádali my, chtěli jsme o ústavní stížnosti prezidenta osobně informovat a osobně ho požádat, aby do rozhodnutí Ústavního soudu ratifikaci pozdržel," řekl iDNES.cz Jiří Oberfalzer.
Zcela opačné přání má opoziční ČSSD, která prezidenta vyzývá k ratifikaci smlouvy. "Nerespektování vůle obou komor Parlamentu, která byla navíc vyjádřena ústavní většinou, není jednání hodné hlavy státu," řekl šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.
Schůzka na Hradě se nesla v přátelském duchu, obě strany sdílejí stejný postoj. "Prezident měl jen jednu starost, chtěl slyšet, jak vážně to myslíme, jestli je nás opravdu sedmnáct," podotkl Oberfalzer k počtu senátorů, kteří jsou pro ústavní stížnost.
Václava Klause zajímalo i načasování stížnosti. "Máme představu, že do měsíce budeme mít první skicu," nastínil senátor s tím, že do dalšího měsíce by stížnost mohla být hotova.
Prezident zatím s podpisem pod smlouvou otálí. Má v úmyslu počkat, jak stížnost sedmnácti senátorů dopadne. "Nebudu o svém rozhodnutí o ratifikaci uvažovat dříve, než soud rozhodne. Mé názory jsou známé a jasné," řekl po schválení Lisabonské smlouvy v Senátu Klaus.
Horní komora si od prezidenta za schválení smlouvy vysloužila kritiku. Na to včera zareagoval předseda Senátu Přemysl Sobotka: "Útok na hlasování senátorů je zpochybněním suverénního zákonodárného sboru, pilíře zastupitelské parlamentní demokracie." - více o reakci šéfa horní komory čtěte zde