Mládek zopakoval omluvu za parazity. Živnostníci platí, ale málo, řekl

  11:26aktualizováno  11:26
Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek zopakoval omluvu za to, že na sjezdu sociální demokracie v Ostravě přirovnal živnostníky k parazitům. Označil to za mediálně nešťastné. A přinesl tabulky, podle nichž živnostníci státu sice platí, ale ve srovnání se zaměstnanci málo.

Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Stínový ministr financí prohlásil, že sám je živnostníkem od roku 1992, z toho šest let byl OSVČ na plný úvazek. Z velké části opakoval argumenty, které už uvedl na webu ČSSD, když se omlouval za svůj víkendový výrok (více zde).

Mládek zatím konkrétní plán, jak ČSSD po případném nástupu do vlády změní pravidla pro živnostníky, nemá. Ale slíbil ho. "Konkrétní plán představí ČSSD do letních prázdnin. Představa ČSSD pro živnostníky bude i nadále vysoce konkurenční ve srovnání s okolními zeměmi," uvedl doslova.

Parazit, nebo oběť?

Zaměstnanci x OSVČ

Jaké jsou výhody a nevýhody toho, když někdo pracuje sám na sebe? Pošlete nám svůj příběh.

Doplnil, že ČSSD respektuje potřebu toho, aby živnostníci měli obecně výhodnější podmínky než zaměstnanci vzhledem k "rizikům podnikání a nižší sociální ochraně". Současné podmínky jsou však podle Mládka výhodné až příliš - umí si představit, že budou proti zaměstnancům živnostníci zvýhodněni "o dvacet až třicet procent".

Cílem sociální demokracie podle něj je, aby stát na dani z příjmů ročně od živnostníků získal kolem 17 miliard Kč, což je desetinásobek současného stavu.

Mládek argumentuje například tím, že podle ministerstva financí živnostník s ročním příjmem odpovídajícím 360 tisícům korun odvede v Česku 12,6 % příjmu, v Německu 44 % a v Maďarsku 54 %. Stínový ministr podotkl, že v době, kdy se výhodnější podmínky pro živnostníky nastavovaly - počátkem 90. let - hrála roli i motivace určitého odškodnění živností za léta komunismu, ale nyní jako by politici zapomněli, že kdysi bývaly výhodnějí podmínky považovány jen za dočasné.

Odvody do státní kasy podle Mládka (hrubý roční příjem 360 tisíc Kč)
živnostníkzaměstnanec
Česká republika12,6 %43,4 %
Německo44,0 %42,1 %
Rakousko25,8 %36,1 %
Polsko26,3 %43,0 %
Slovensko20,4 %44,4 %
Maďarsko53,8 %49,0 %

Podle Mládkem prezentované statistiky v roce 2011 osoba samostatně výdělečně činná vydala na zdravotní pojištění za rok v průměru necelých 17 tisíc korun, zatímco průměrný zaměstnanec přes 37 tisíc korun. Tento rozdíl by podle stínového ministra měl být nikoliv smazán, ale výrazně zmírněn.

Mediálně nešikovná slova na sjezdu

Trestní oznámení na Mládka

Stínový ministr Mládek si necitlivým vyjádřením na adresu živnostníků vysloužil trestní oznámení od Strany soukromníků ČR. Podle předsedy strany Rostislava Senjuka se dopustil trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob a hrubě urazil celý živnostenský stav v ČR (zdroj zde). Mládek na tiskové konferenci řekl, že obsah trestního oznámení dosud nezná a nemůže ho proto komentovat.

Stínový ministr Mládek se do živnostníků opřel na víkendovém sjezdu ČSSD v Ostravě. "Systém, kdy oni nepřispívají do systému sociálního pojištění a kde parazitují na zaměstnancích, kde pro zaměstnance je to peklo a pro některé jiné ráj, je dlouhodobě neúnosný," řekl (více o jeho slovech zde).

Svým výrokem nahrál premiérovi Petru Nečasovi, který Mládkovy výroky označil za předzvěst útoku ČSSD na drobné podnikání. Také dodal, že se ČSSD přihlásila ke spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Mládkova slova tak musel mírnit jak znovuzvolený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, tak i sám stínový ministr financí, který se omluvil (Mládkovu omluvu najdete zde).

Na pondělní tiskové konferenci označil Mládek svá slova ze sjezdu za mediálně nešikovná a zopakoval svou omluvu. Nepoměr mezi příjmy státu ze zaměstnanců a živnostníků nicméně označil za vážný.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Led z kamionů padající na ostatní řidiče může i zabíjet. Chybí sněhové rampy

Ilustrační snímek

Už dva roky platí zákon, podle kterého je řidič povinen očistit před jízdou kamion od sněhu a ledu. Problém je, že nemá...

Po mrazivé noci budou po republice i mrazivé dny, oteplí se až v únoru

V okolí šumavské Kvildy leží téměř metr sněhu. Na snímku jsou stromy poblíž...

Do konce ledna budou teploty pod dlouhodobým průměrem, Česko tak čekají celodenní mrazy. Na stanici Kvilda-Perla v noci...

Nechtěl umírat, byl bojovník, říká o Palachovi psychiatrička od jeho lůžka

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Psychiatrička Zdenka Kmuníčková pečovala o Jana Palacha na klinice popálenin v pražské Legerově ulici od pátku 17....

Najdete na iDNES.cz