„Očekáváme oslabení přímé finanční podpory ze Spojených států a určitou snahu přenést tyto výdaje spojené s válkou na Evropskou unii, anebo prostě na ty, kteří nemají zájem bezprostředně ukončit konflikt,“ prohlásil stínový premiér.
Česká republika musí podle něj očekávat potenciální další migrační vlnu z Ukrajiny, ale už by se podle Havlíčka jednalo o vojenské veterány nebo o ty, kteří ještě nedávno válčili.
„Vnímám to pro Českou republiku jako velkou hrozbu,“ řekl Havlíček.
Šlo by podle něj o lidi, kteří by trpěli poválečným syndromem. „Je nutné se připravit a nedopustit, aby se sem dostali ve větší míře, bezpečnostní složky musí být připravené,“ tvrdí Havlíček.
Může přijít až 100 tisíc válečných veteránů z Ukrajiny, řekl Králíček s odkazem na šéfa BIS
„Ředitel BIS na jednání v parlamentu vyslovil, že sem může přijít až 100 tisíc válečných veteránů,“ řekl místopředseda ANO Robert Králíček s odkazem na vyjádření šéfa civilní kontrarozvědky Michala Koudelky.
ANO navrhuje přitvrdit lex UkrajinaHnutí ANO navrhlo zpřísnění podmínek pro uprchlíky před Putinovou válkou, kteří získali v Česku dočasnou ochranu. Návrhem novely lex Ukrajina se ve čtvrtek zabýval výbor pro obranu a bezpečnost. „My jako hnutí ANO jsme předložili pozměňovací návrhy, byl jsem autorem pěti. Upřesňují a zpřísňují podmínky pobytu Ukrajinců na našem území. Jeden z nich se týká například toho, že pakliže nějaký Ukrajinec se přehlásí a více než tři měsíce se nepřeregistruje na to nové místo, tak mu bude ukončeno vízum dočasné ochrany,“ řekl ve čtvrtek odpoledne poslanec ANO Hubert Lang. |
„Je otázkou, jestli chceme, aby sem přišli,“ řekl Králíček. Je pro celoevropské řešení, na kterém by mělo pracovat ministerstvo vnitra. „Ti váleční veteráni mnohdy tu mají ženy, děti a je logické, že se za nimi chtějí vrátit a ne všichni samozřejmě mohou být nějakým rizikem, ale my nevíme, v jakém stavu přijdou zdravotním, psychickém a co si s sebou donesou,“ prohlásil Králíček.
„My se musíme připravit na to, že nám sem mohou proudit nějaké zbraně z té Ukrajiny a měli bychom se na to připravovat v rámci celoevropského řešení,“ varoval místopředseda ANO.
Předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček řekl, že zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA zvýší tlak i na Česko kvůli příspěvkům na obranu. „Lze předpokládat, že dojde k tlaku na navýšení podílu výdajů na armádu v členských států NATO,“ prohlásil místopředseda Sněmovny.
O tom, že bude třeba zvýšit podíl armádních výdajů ze současných 2 procent na 3 procenta HDP mluvila ale již před zvolením Trumpa ministryně obrany Jana Černochová z ODS.
Dvě procenta na obranu už nepostačí. Jak volební výhra Trumpa ovlivní Česko |
Zvolení Trumpa bude podle Havlíčka znamenat i posílení postavení frakce Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe), do které patří i ANO, v Evropském parlamentu. „Vnímáme to tak, že dojde k posílení Patriotů v rámci EU, protože jsou v unii hlavním partnerem republikánů. Je tam stejný názor na migraci, klima, energetickou politiku, bezpečnost,“ řekl.
Vztahy mezi Českou republikou a USA na úrovni prezidentů podle stínového premiéra oslabí, česká vláda bude mít s novou administrativou neutrální vztahy.
Z Trumpova zvolení by podle Havlíčka mohla těžit Visegrádská skupina, do které patří ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko..
ANO odmítne návrh důchodové reformy, nechce oslabování průběžného pilíře
Nejsilnější opoziční hnutí ANO také ve čtvrtek ve Sněmovně potvrdilo, že v pátek při konečném hlasování odmítne vládní návrh důchodové reformy, která se dotkne milionů českých občanů a má znamenat, že se věk odchodu do penze bude zvyšovat ze současných 65 let postupně na 67 let.
„Tušíme, že to pravděpodobně prohlasují,“ řekl stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka.
„Budeme mít zvýšený věk odchodu do důchodu, v náročných profesích bude jen 14 tisíc lidí, snížení výpočtu nových důchodů od roku 2026 taktéž zahýbá peněženkami seniorů Je tam dle mého názoru velmi špatná motivace pro seniory postavená na slevě na pojištěnce a ne na vyšším starobním důchodu,“ zrekapituloval stínový ministr práce a sociálních věcí.
Na dotaz iDNES.cz, jak by vypadala důchodová reforma v podání ANO, mluvil Juchelka o tom, že hnutí hlavně nechce oslabovat první důchodový pilíř a chce pro něj naopak zajistit víc peněz.
„Pojďte sem obhájit, že v 67 letech bude moci člověk v náročné profesi pracovat,“ vybídl při jednání o důchodové reformě ve středu šéfa poslanců TOP 09 Jana Jakoba, který spolu s šéfem poslanců ODS Markem Bendou navrhl výrazné osekání seznamu náročných profesí.
Koalice se na tom dohodla a pro více než 100 tisíc lidí to má znamenat, že nebudou moci jít do předčasného nekráceného důchodu, což jim původně vláda i po jednání s odbory o seznamu náročných profesí slibovala. Jedná se – pro představu – například o některé zdravotní sestry, skláře, lesní dělníky či pracovníky v sociálních službách.
„Doteď nám nebyl vysvětlen ani jedním z nich,“ řekl k pozměňovacímu návrhu Jakoba a Bendy stínový ministr práce a sociálních věcí Juchelka.
„Platí to, že v těch náročných pozicích zůstanou dneska ti, kteří už tam byli přijati, to znamená zdravotničtí záchranáři, hasiči, podnikoví hasiči, a že tam zůstane celá kategorie čtvrtého rizika,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.
Nejrizikovější skupina, která o možnost jít do penze bez jejího krácení, představuje asi 14 tisíc osob ze zhruba 130 tisíc, jimž chtěla původně koalice úlevu ze zvyšování věku odchodu do penze dát, ale ODS a TOP se postavily proti tomu.
Situaci těchto lidí chce koalice řešit v rámci povinnosti zaměstnavatelů přispět jim do třetího průběžného pilíře na individuální účty. Jenže to součásti návrhu důchodové reformy není. Má jít jen o příslib, že to koalice ještě prosadí.