Bývalá ministryně financí Schillerová považuje středeční oznámení zvýšení minimální mzdy o 1 100 Kč za nedostatečné. Rovněž označila za nepřípustné, že sociální dávky přicházejí pozdě.
„Smyslem minimální mzdy je, že lidé jsou motivováni pracovat. Takový vzrůst minimální mzdy ale bude znamenat, že lidé opět sáhnou po dávkách,“ okomentovala Schillerová. „To by se za Babiše nestalo,“ tvrdila.
Schillerová odsoudila zdražování. „Přes 80 procent domácností pociťuje zdražování a 19 procent je dokonce ve velkých potížích,“ citovala již dříve z nejnovějšího průzkumu společnosti STEM pro CNN Prima NEWS, který se zaměřil na dopady ekonomické situace na domácností.
„Alarmující je i ten trend. Situace se zhoršuje měsíc od měsíce. Vláda nechává lidi padat na kolena a nepomáhá ani systém podpory, protože dávky se zpožďují i o několik měsíců,“ komentovala dříve.
„Nikdy to nevzdáme, protože tlak, který vytváříme na vládu, nese své ovoce. Vláda nakonec pod naším tlakem opatření udělá, ač někdy pozdě, nedostatečně či hloupě,“ dodala Schillerová.
Předsednictví znevýhodnilo evropské firmy, míní Havlíček
Bývalý ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček zpochybnil váhu úspěchů českého předsednictví v čele Evropské unie. „Nově budou za emise platit i běžní lidé – za jízdu autem, domácnosti a chalupáři za vytápění,“ komentoval unijní opatření proti spotřebě „špinavých“ energií.
Vláda nevyužila šanci při předsednictví něco změnit, tým úředníků práci zvládl skvěle, ale politickým zadáním chyběla odvaha, míní Havlíček.
Minimální mzdu vláda zvýšila na 17 300 korun, prodloužila hraniční kontroly |
Podle Havlíčka české předsednictví také znevýhodnilo evropské firmy vůči podnikům v USA a Asii, ohrozilo výrobu aut v Evropě. Exministr rovněž uvedl, že se zdraží díky emisním požadavkům výstavbu nových budov. Kritizoval tak unijní dohodu o tom, že za několik let budou muset být nové budovy bezemisní.
Hořkou třešničkou na dortu je podle Havlíčka pochvala od místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse. „To je jako, když vás soused před Vánocemi vytopí, brodíme se půlmetrem vody v obýváku, načež nám soused pošle živého kapra jakožto vyjádření dobrých sousedských vztahů,“ uvedl Havlíček.
Fialova vláda má za sebou rok. Nejvíc její práci ovlivnila Putinova válka |
Rozšíření emisních povolenek je věcně i časově špatně i podle bývalého ministra životního prostředí Richard Brabce. Vnáší podle něj nejistotu do toho, o kolik zdraží teplo či pohonné hmoty, protože se opatření nebude vztahovat jen na pevná paliva, ale i na plyn.
Ze závěrů nedávné klimatické konference je podle Brabce zřejmé, že globální emise neklesají. „To, co dnes Evropa za obrovského sebezapření a obětí včetně rostoucí nezaměstnanosti a ztráty konkurenceschopnosti slavně ušetří, což jsou možná stovky milionů tun emisí CO2, tak to hravě Indie, Čína a další velcí znečišťovatelé vypustí,“ dodal.
„Vidíme, že ceny jsou významně dražší. K tomu si Evropská unie vymyslí, že tyto astronomické ceny zatíží další složkou, tedy povolenkami. Je to výsměch,“ komentoval Brabec. Systém podle něj nefunguje a EU pod českým předsednictvím tak do rozbitého systému vhodila bombu a znejistila miliony lidí. „Je to další důkaz toho, že tato vláda neumí navrhnout rozpočet a jsou to pouze čísla na papíře,“ dodal.
Na nedostatek léků se podle Špičáka dalo připravit
Stínový ministr zdravotnictví Julius Špičák ohodnotil fungování resortu jako nedostatečné. Zásadní chybou ministerstva podle něj je, že dostatečně nekomunikuje.
„Většina léků, které nejsou, jsou zastupitelné. Veřejnost ale nemůže o tom být informována a ministerstvo nevytvořilo mechanismus, aby zabránilo nevyhnutelné panice,“ uvedl Špičák.
Na nedostatek léků a rozšíření respiračních chorob po koronavirové pandemii se podle Špičáka bylo možné připravit. Na podobnou situaci podle něj upozorňoval před dvěma lety i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Programové prohlášení resortu je podle Špičáka srozumitelné, liší se ale v tom, jakých výsledků vláda umí dosáhnout. „Resort jako takový je naštěstí robustní. Prokázal to v minulosti, je tedy schopen autonomně zvládat problémy,“ zhodnotil Špičák.