Stíhejte policejní vyděrače, žádá Inspekce ministerstva vnitra

  4:00aktualizováno  10:01
Gang několika teplických policistů, kteří podle svědka a zvukových nahrávek vymáhali výpalné, se dostal do pasti. Poté, co případ popsala MF DNES, Inspekce ministra vnitra oznámila, že tři z nich požene před soud za braní úplatků a zneužívání pravomoci.

Před soudem by měli stanout dva bývalí tepličtí policisté a jeden současný – Adam Řebíček, Roman Majerník a Radek Turišin.

"Státnímu zástupci jsme už poslali návrh na zahájení trestního stíhání," uvedla mluvčí Inspekce ministra vnitra Martina Lidlová.

čtěte rozhovor s policistou

přeřeknutím prozradil, kde mohl brát úplatek

MF DNES včera přinesla svědectví teplického podnikatele Michaela Bartese, který říká, že od roku 2006 zaplatil mužům z teplické kriminálky zhruba tři miliony korun. Mezi muži, kterým Bartes podle svých slov musel platit za beztrestnost, je i bratr exministra dopravy Řebíčka.

Bartes si schůzky s policisty nahrával. A právě zvukové záznamy nyní slouží jako jeden z důkazů.

Inspekce ministra vnitra navíc prověřuje i podezření, že kdosi z okolí policistů zadal podsvětí zakázku na Bartesovu likvidaci. "I proto jsem teď v Praze," potvrdil Bartes.

Případ teplického gangu se dále rozrůstá. MF DNES má k dispozici záznamy schůzek mezi Bartesem a zástupcem šéfa severočeské zásahové jednotky Milanem Mierným, v podsvětí přezdívaným Bubák. Oba muži spolu připravují obchod:

Bubák: Domluv se s Míšou na sepsání smlouvy ohledně toho.

Bartes: Já ti nebudu podepisovat žádnou směnku, to se na mě nezlob, Bubáku.

Bubák: Jak mi chceš garantovat, že proběhne obchod, který není zrovna moc legální – smlouvou?

Bartes: Já pro to dělám od začátku maximum, Bubáku.

Záznam z další schůzky Bartese, tentokrát s bývalým kriminalistou Adamem Řebíčkem na začátku letošního roku:

Řebíček: Chci s tebou začít zase kšeftovat. Já to chci vrátit na ten začátek, jak jsme spolu vymýšleli píčoviny, abychom se měli dobře. Jaký já mám možnosti. Já bych potřeboval, aby to bylo čistě transparentní, aby to bylo vždycky legální. Abys za sebou měl nějaké firmy a já jim zajistím odbyt. Dneska mám dobrou vazbu na České dráhy.

Bartes: Tohleto je dobrá nabídka.

Miernému pomáhal jeden ze členů severočeského podsvětí Michal Polák, v minulosti odsouzený za vydírání. Z obchodu nakonec sešlo, Bartes z něj vycouval. "Musel jsem jim pak zaplatit pokutu 250 tisíc," tvrdí.

Takzvané pokuty jsou v podsvětí běžné. Prohřešky se řeší buď násilím, nebo právě pokutami. Obvykle každý raději zaplatí.

Michal Polák, který Bubákovi tehdy pomáhal, se teď o Bartesových nahrávkách nechce bavit. "Nebudu se vyjadřovat," prohlásil a položil telefon. Milan Mierni byl o něco málo sdílnější. "Pana Poláka znám, no a?" řekl významný policista. Své kontakty s podsvětím ale vysvětlit nechtěl.

Podivné kontakty na severu

O roli Milana Mierného se přitom až dosud nemluvilo. "Pokud je to pravda a pokud budu mít materiál, na kterém je to, co říkáte, tak samozřejmě budeme pana Mierného řešit. Není možné, aby tak policista jednal," reagoval překvapeně ředitel severočeské policie Jiří Vorálek.

Kontakty s podsvětím málem ukončily kariéru i dalšího významného severočeského policisty. Televize Nova na konci roku 2007 zveřejnila fotografie policejního důstojníka Josefa Kadeřábka na dovolené s místním bossem Zdeňkem Sedlákem, odsouzeným za vydírání. Kadeřábek byl shodou okolností nejbližším nadřízeným Majerníka, Turišína a Řebíčka, dnes podezřelých z korupce.

"Za mého působení se chovali, jak měli. Žádné podezření jsem neměl. Kdybych měl, sám bych to předal inspekci," řekl rezignovaně Kadeřábek, který je dodnes u policie. Vlastní kontakty s podsvětím bagatelizuje. "V době, kdy jsem začal s panem Sedlákem komunikovat, už nebyl ani v podmínce" říká.

Údajný gang

Adam Řebíček

Podle Bartese vše začalo tím, že za ním Řebíček přišel s Romanem Majerníkem a Radkem Turišinem a žádali 200 tisíc za "ochranu" podnikatele. Řebíček za nějakou dobu od policie odešel.

Radek Turišin

Podle Bartese k němu jezdil s Řebíčkem a Majerníkem pro peníze. Přátelili se spolu. Od policie dodnes neodešel, je však postaven mimo službu. Čelí totiž v jiné kauze obžalobě obdobných zločinů – porušování pravomoci a braní úplatků.

Roman Majerník

Údajně řídil celý gang a od Bartese chtěl statisíce za to, že ho nebude stíhat. Majerník byl už před třemi lety vyšetřován v jiné korupční kauze. Ve srovnání s policejním platem má neobvykle velký majetek. Od teplické policie letos odešel do civilu.

Petr Spálenka

Bývalý kolega trojice Řebíček, Majerník a Turišin. V roce 2006 jej zatkla ministerská inspekce kvůli uplácení. Při výslechu řekl, že s ním spolupracoval Majerník.

Josef Kadeřábek

Byl šéfem teplické hospodářské kriminálky, výše uvedení policisté byli jeho podřízení. Nikdy se sice nepodařilo prokázat, že by v úplatcích jel s nimi, i on má ovšem podezřelé vazby a kontakty. Důvěrně se stýká s místním podnikatelem Zdeňkem Sedlákem, který si odseděl jeden rok za vydírání. Kadeřábek dodnes slouží u severočeské
policie.

Milan Mierni

Zástupce šéfa zásahovky přezdívaný Bubák. Podle Bartese člen této skupiny. Oba muži spolu podnikali. Stýká se s podnikatelem Michalem Polákem odsouzeným za vydírání.


  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sněmovna odsoudila antisemitismus, odmítla výzvy k bojkotu Izraele

Sněmovna odsoudila antisemitismus a odmítla zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. Postavila se také proti...

Část Pirátů se bouří proti Michálkovi, chtějí ho sesadit z předsednictva

Mezi Piráty to pořádně vře. Část členů strany chce konec místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim...

Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

Lidé budou smět dva víkendy do Jeleního příkopu, který Hrad uzavřel

Pražský hrad u příležitosti oslav státních svátků otevře veřejnosti na dva podzimní víkendy Jelení příkop, který je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz