Rozpadání VV: Končí poslanci Vacek a Rusnok, Dobeš chce naopak do klubu

  11:28aktualizováno  12:32
Rozklad Věcí veřejných pokračuje. Stranu opustili poslanci Jiří Rusnok a Martin Vacek. Další politici váhají. Naopak exministr Josef Dobeš deklaroval, že vstoupí do poslaneckého klubu VV. Na straně Radka Johna a Víta Bárty zůstává též ekonomický expert strany Michal Babák.

Bude to Peake, nebo John? Poslanci Věcí veřejných musí řešit, zda zůstat ve straně, nebo se připojit k nově zakládané politické platformě vicepremiérky. | foto: ČTK

"Po důkladném zvážení jsem se rozhodl následovat kroky Karolíny Peake a opouštím stranu VV," oznámil ve středu po poledni poslanec Jiří Rusnok.

"Budoucnost VV jsem spojoval s obměnou ve vedení strany a Peake jako předsedkyní. Tato vize již není realizovatelná, tudíž není možné mé další působení v této straně," dodal Rusnok s tím, že sice opouští stranu, nikoliv však její program: "Ten je podle mého názoru třeba prosazovat konstruktivně a bez neustálých ultimát."

Odbojné Zlínsko

Zlínský poslanec Martin Vacek odchod z VV oznámil v úterý na jednání krajské rady. Ta byla narychlo svolána na půl desátou večer. "Iniciovali jsme podporu Karolíně Peake a pan Vacek se na základě toho rozhodl ze strany odejít," řekla iDNES.cz místopředsedkyně VV ve Zlínském kraji Marcela Entrová.

"Nerozcházím se s lidmi, ani s programem, ale se způsobem řízení Věcí veřejných," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Vacek (celý rozhovor s Martinem Vackem čtěte zde).

Má vláda ve Sněmovně většinu?

Rozpad klubu VV přehledně

Platforma Karolíny Peake

 • Lenka Andrýsová
 • Dagmar Navrátilová
 • Viktor Paggio
 • Karolína Peake
 • Jiří Rusnok
 • Martin Vacek
 • Jana Suchá
 • Milan Šťovíček (ůstal členem VV, složil ale funkci místopředsedy a je připraven podpořit vládu s Peake, pokud bude dodržovat program)

Ministři podporující Peake (nejsou poslanci)

 • Pavel Dobeš (doprava)
 • Kamil Jankovský (místní rozvoj)

Zůstávající členové klubu VV

 • Michal Babák
 • Vít Bárta (pozastavil členství ve VV)
 • Josef Dobeš (chce jako nestraník do klubu VV)
 • Jana Drastichová
 • Radek John
 • David Kádner
 • Kateřina Klasnová
 • Josef Novotný st.
 • Miroslav Petráň
 • Petr Skokan
 • Jiří Štětina
 • Radim Vysloužil

Zatím se nevyjádřili

 • Otto Chaloupka

Nezařazení poslanci

 • Kristýna Kočí (bude vládu podporovat)
 • Michal Doktor (kloní se k postojům Peake)

Poslanci VV, kteří odešli na levici

 • Stanislav Huml (stal se členem klubu ČSSD)
 • Jaroslav Škárka (spolupracuje s Paroubkovou LEV 21)

Věci veřejné mají ve Zlínském kraji zhruba 120 členů. To, zda Vacka budou následovat další, se podle Entrové rozhodne ve středu. "Zatím odešel z VV jen pan Vacek, další postup budeme řešit na jednání krajské rady," dodala Entrová.

V úterý oznámila odchod z VV také poslankyně z Karlovarského kraje Jana Suchá. Ta váhala s opuštěním klubu už před rokem, kdy z něj odešli Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml (více o dřívějších výhradách Jany Suché čtěte zde).

"Podnětem nebylo, že když odejde Peake, tak půjdu i já. V nejbližších dnech bych takto stejně reagovala,"  řekla Suchá iDNES.cz 

"Nespokojenost u mě narůstala delší dobu a hrneček přetekl. Hodně jsem kritizovala třeba ultimáta v podobě demisí nebo ultimátum ministru Pavlu Dobešovi," popsala politička s tím, že vystoupila ze strany i klubu VV. "Nicméně se nerozcházím s programem VV," dodala Suchá.

Exministr Dobeš VV opustil, teď při nich stojí

U exministra Josefa Dobeše, který před dvěma týdny opustil Věci veřejné, je efekt zcela opačný. "Tento puč II, návaznost Karolíny Peake na Kristýnu Kočí, mě utvrdil, že budu i nadále nezařazeným poslancem, ale v klubu VV. Jako nestraník do něj vstoupím a budu VV podporovat," řekl Dobeš iDNES.cz.

"Přeběhnout z vrcholové pozice do úplně jiného uskupení, než za které byla zvolena, je stejně amorální, jako by si svlékla horní díl plavek, který na sobě měla, když se holky fotily před volbami v plavkách," glosoval dění Dobeš.

Zůstává i Michal Babák. Z kroku Karolíny Peake je dle svého prohlášení smutný, vicepremiérka prý "neustála velký tlak a byla zneužita politickými matadory". "Považuji to za velkou zradu a dokončení puče, který byl započat zhruba před rokem Kočí," řekl Babák.

Loajální k Věcem veřejným zůstává také trojice poslanců Josef Novotný starší, Jiří Štětina a Miroslav Petráň, kteří nejsou ve Věcech veřejných, ale kandidovali za ně a jsou součástí jejich poslaneckého klubu.

"Z klubu VV nevystoupím. Za tuto stranu jsem byl zvolený, volil jsem její program a toto je pro mě naprosto nepřijatelné," komentoval krok některých souputníků Štětina. "Věci veřejné musí být zničeny jako Kartágo. Nejdříve to mělo být zvenku pučisty a nyní je to zevnitř," míní Štětina. "Situace se pro mě naprosto nezměnila, své názory neměním, proto zůstávám i nadále součástí poslaneckého klubu VV," napsal Petráň.

Stranu ani klub nehodlá opustit Jana Drastichová ani David Kádner. "Neuvažuji o tom, že bych z VV odešel. Kdyby se to někdy stalo, odejdu rovnou i ze Sněmovny, protože za VV jsem kandidoval a triko měnit nebudu," řekl iDNES.cz Kádner. "Do voleb jsem šla za VV, na tom si trvám a nic se pro mě nemění. Na středečním jednání klubu budu," ujistila Drastichová.

Bývalý poslanec ODS Petr Skokan už v úterý přirovnal stejně jako John vystoupení Peake k "sarajevskému atentátu".

"Peakovců" je sedm

Drolení Věcí veřejných urychlil úterní krok dosavadní první místopředsedkyně strany Karolíny Peake. Ta odešla z VV s tím, že zakládá novou platformu (více o kroku Karolíny Peake čtěte zde). K Peake se přidali ministři Pavel Dobeš a Kamil Jankovský. Otevřeně ji podporují také dosavadní místopředsedkyně Dagmar Navrátilová, poslanci Viktor Paggio, Jana Suchá a Lenka Andrýsová.

Naopak její krok odsoudil předseda VV Radek John a místopředsedkyně strany a Sněmovny a manželka Víta Bárty Kateřina Klasnová.

 

Měly by se kvůli rozpadu VV uskutečnit předčasné volby?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

ANO 15003
NE 6230

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz