Ubytovnu v Ústí odmítá opustit sedm rodin, na pomoc přijeli anarchisté

  16:03aktualizováno  20:23
Ubytovnu v ústecké čtvrti Krásné Březno odmítá opustit sedm rodin, což je přes osmdesát lidí. Majitel chce ubytovnu v pátek ráno zavřít, ale lidé tvrdí, že nemají kam jít. Na pomoc jim přijela organizace Bydlení pro všechny a asi třicítka anarchistů, kteří ubytovnu zablokovali.

"Nikam nejdu, nemám kam. Mám čtyři malé děti, myslíte si, že mne odtud vyvláčí? To si nikdo nedovolí," křičela odpoledne z okna jedna z ubytovaných žen, zatímco další rodina nakládala věci a stěhovala se pryč.

Ubytovna patří společnosti CPI Byty. Ta v listopadu vypověděla smlouvu správci Milanu Mižigárovi, který bez jejího vědomí ubytoval padesát lidí ze staticky narušeného soukromého domu v předlické ulici Beneše Lounského, přestože věděl, že se ubytovna bude zavírat (o domu v Předlicích zde).

"Obyvatelé dům kompletně zdemolovali. Vytrhané vodovodní baterie několikrát způsobily havárie s vodou, nahromaděný odpad v domech přitahoval nechtěný hmyz a hlodavce. Pravidelné kontroly jasně potvrdily, že hygienický a technický stav objektu ohrožuje život místních obyvatel a není možné jej v takovémto stavu dále provozovat," tvrdí ředitel CPI Byty Daniel Bacík.

Mnoho obyvatel ovšem odmítá odejít, přestože jim bydlení nabízela před časem radnice, neziskové organice i soukromí majitelé. Například majitel domů Miroslav Gombár ubytoval už pět rodin z ubytovny. Další už měly smlouvy, ale nepřišly.

"Oni ve skutečnosti nechtějí odejít a situaci jen vyhrocují," míní Gombár. Za byt 3+1 jen o pár stovek metrů dál by podle něj zaplatili 5 až 7 tisíc, na ubytovně přitom platí i 13,5 tisíce korun.

Konflikt se očekává v pátek ráno

CPI Byty začala dopoledne ubytovnu zajišťovat. Na dveře a okna nechala přivařit mříže, do večera hodlá vypnout vodu a odpojit elektřinu. Ubytovnu bude přes noc hlídat bezpečnostní agentura společnosti CPI.

Fotogalerie

"Že ubytovna končí, je vynikající zpráva. Každý se kolem bál chodit. Hlavně, aby to neopravili a nenastěhovali je zpátky," poznamenala obyvatelka sídliště Leona.

V pátek ráno na ubytovnu dorazí zástupci CPI Byty a budou řešit, co s lidmi, kteří neodejdou.

"Pokud tam ještě někdo bude, tak na vlastní riziko. Ubytovna podle revizí není obyvatelná. Navíc lidé budou v soukromém majetku neoprávněně. Police je prověří a my patrně budeme podávat žalobu," řekla mluvčí společnosti Michaela Winklerová.

Zdůraznila, že lidé měli dva měsíce na to, aby si zajistili náhradní bydlení. Několik rodin, které se ani do čtvrtečního večera neodstěhovaly, požadují další dva měsíce na to, aby si mohly nový domov najít. V ubytovně zůstávají především početné rodiny vystěhované z Předlic.

"Chtěli nás vystěhovat násilím. Hrozili, že nám seberou děti," řekla iDNES.cz obyvatelka domu Iveta.

Zastánci ubytovaných demonstrovali i před ministerstvem

Na příjezd ochranky a konflikt podle všeho čekají anarchisté. Obyvatele ubytovny totiž ujišťují, že mají právo tam být a nikdo je nemůže vyhnat. Tvrdí jim, že je přijeli bránit, protože budou vystěhováni násilím.

Jsou mezi nimi stejní lidé, kteří v pondělí pořádali demonstraci před ministerstvem práce a sociálních věcí, při které policie zadržela dvanáct lidí (o demonstraci zde).

Na 19. hodinu svolali aktivisté z různých skupin brífink, kde obyvatele ujistili, že jim přišli pomoci. Dům polepili plakáty s hesly jako "Černí bílí, spojili své síly", "Dnes Romové, zítra vy", nebo "Bydlení je právo". "Ti lidé mají platné smlouvy na byt v ulici Beneše Lounského. Jestliže je město vystěhovalo, má jim dát ze zákona náhradní bydlení," říká Renata Vlčková z iniciativy Bydlení pro všechny.

Magistrát tvrdí, že aktivisté situaci vyhrocují lživými argumenty. "Říkají jim nepravdy. Bydlení měl lidem zajistit majitel domu, ne my. Přesto jsme jim ubytování nabídli, to ale odmítli," řekla náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

Přístup města kritizuje Agentura pro sociální začleňování

Vládní Agentura pro sociální začleňování představitele Ústí kritizuje, že obyvatelům ubytovny poskytli kontakty převážně na ubytovny a azylové domy v jiných městech.

"Za krizové situace se nabízí urychleně zprovoznit k dočasnému bydlení pro rodiny s dětmi bývalou služebnu městské policie v Předlicích, která je v majetku městské části. Považujeme za vhodné, aby i ostatní městské části poskytly dočasné volné bytové kapacity, například v rozsahu jednoho bytu v každém městském obvodě. Započaty musí být práce na zprovoznění krizového bydlení na území města," uvedl mluvčí agentury Václav Zeman.

Podle mluvčího města Karla Rouče však agentura o problému ví od počátku, ale sama dosud na řešení sociálního bydlení v Ústí nad Labem neposkytla ani korunu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Otevřené dveře vlaku vystrašily cestující. Je to chyba, přiznávají dráhy

Dveře nebyly řádně zabezpečené.

Cestující ve vlaku na trati mezi Veselím nad Lužnici a Českými Velenicemi byli hodně překvapení a rozčílení. Po...

Turistů na jihu Čech přibývá. Zámek Krumlov hlásí pokles, ale větší výdělek

Nejen v letních měsících zaplní historické centrum Českého Krumlova a zámek...

Do Jižních Čech zavítalo ve druhém čtvrtletí letošního roku více turistů, než ve stejném období loni. Kraj si v...

Zeman se v úterý sejde s Babišem. Do Lán přijedou i Bartoš a Výborný

Premiér Andrej Babiš se sešel s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. (20....

Prezident Miloš Zeman se v úterý sejde na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem. Společně budou zřejmě opět řešit...

Advantage Consulting, s.r.o.
C# DEVELOPER BANKOVNÍCH SYSTÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz