Ubytovnu v Ústí odmítá opustit sedm rodin, na pomoc přijeli anarchisté

  16:03aktualizováno  20:23
Ubytovnu v ústecké čtvrti Krásné Březno odmítá opustit sedm rodin, což je přes osmdesát lidí. Majitel chce ubytovnu v pátek ráno zavřít, ale lidé tvrdí, že nemají kam jít. Na pomoc jim přijela organizace Bydlení pro všechny a asi třicítka anarchistů, kteří ubytovnu zablokovali.

"Nikam nejdu, nemám kam. Mám čtyři malé děti, myslíte si, že mne odtud vyvláčí? To si nikdo nedovolí," křičela odpoledne z okna jedna z ubytovaných žen, zatímco další rodina nakládala věci a stěhovala se pryč.

Ubytovna patří společnosti CPI Byty. Ta v listopadu vypověděla smlouvu správci Milanu Mižigárovi, který bez jejího vědomí ubytoval padesát lidí ze staticky narušeného soukromého domu v předlické ulici Beneše Lounského, přestože věděl, že se ubytovna bude zavírat (o domu v Předlicích zde).

"Obyvatelé dům kompletně zdemolovali. Vytrhané vodovodní baterie několikrát způsobily havárie s vodou, nahromaděný odpad v domech přitahoval nechtěný hmyz a hlodavce. Pravidelné kontroly jasně potvrdily, že hygienický a technický stav objektu ohrožuje život místních obyvatel a není možné jej v takovémto stavu dále provozovat," tvrdí ředitel CPI Byty Daniel Bacík.

Mnoho obyvatel ovšem odmítá odejít, přestože jim bydlení nabízela před časem radnice, neziskové organice i soukromí majitelé. Například majitel domů Miroslav Gombár ubytoval už pět rodin z ubytovny. Další už měly smlouvy, ale nepřišly.

"Oni ve skutečnosti nechtějí odejít a situaci jen vyhrocují," míní Gombár. Za byt 3+1 jen o pár stovek metrů dál by podle něj zaplatili 5 až 7 tisíc, na ubytovně přitom platí i 13,5 tisíce korun.

Konflikt se očekává v pátek ráno

CPI Byty začala dopoledne ubytovnu zajišťovat. Na dveře a okna nechala přivařit mříže, do večera hodlá vypnout vodu a odpojit elektřinu. Ubytovnu bude přes noc hlídat bezpečnostní agentura společnosti CPI.

Fotogalerie

"Že ubytovna končí, je vynikající zpráva. Každý se kolem bál chodit. Hlavně, aby to neopravili a nenastěhovali je zpátky," poznamenala obyvatelka sídliště Leona.

V pátek ráno na ubytovnu dorazí zástupci CPI Byty a budou řešit, co s lidmi, kteří neodejdou.

"Pokud tam ještě někdo bude, tak na vlastní riziko. Ubytovna podle revizí není obyvatelná. Navíc lidé budou v soukromém majetku neoprávněně. Police je prověří a my patrně budeme podávat žalobu," řekla mluvčí společnosti Michaela Winklerová.

Zdůraznila, že lidé měli dva měsíce na to, aby si zajistili náhradní bydlení. Několik rodin, které se ani do čtvrtečního večera neodstěhovaly, požadují další dva měsíce na to, aby si mohly nový domov najít. V ubytovně zůstávají především početné rodiny vystěhované z Předlic.

"Chtěli nás vystěhovat násilím. Hrozili, že nám seberou děti," řekla iDNES.cz obyvatelka domu Iveta.

Zastánci ubytovaných demonstrovali i před ministerstvem

Na příjezd ochranky a konflikt podle všeho čekají anarchisté. Obyvatele ubytovny totiž ujišťují, že mají právo tam být a nikdo je nemůže vyhnat. Tvrdí jim, že je přijeli bránit, protože budou vystěhováni násilím.

Jsou mezi nimi stejní lidé, kteří v pondělí pořádali demonstraci před ministerstvem práce a sociálních věcí, při které policie zadržela dvanáct lidí (o demonstraci zde).

Na 19. hodinu svolali aktivisté z různých skupin brífink, kde obyvatele ujistili, že jim přišli pomoci. Dům polepili plakáty s hesly jako "Černí bílí, spojili své síly", "Dnes Romové, zítra vy", nebo "Bydlení je právo". "Ti lidé mají platné smlouvy na byt v ulici Beneše Lounského. Jestliže je město vystěhovalo, má jim dát ze zákona náhradní bydlení," říká Renata Vlčková z iniciativy Bydlení pro všechny.

Magistrát tvrdí, že aktivisté situaci vyhrocují lživými argumenty. "Říkají jim nepravdy. Bydlení měl lidem zajistit majitel domu, ne my. Přesto jsme jim ubytování nabídli, to ale odmítli," řekla náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

Přístup města kritizuje Agentura pro sociální začleňování

Vládní Agentura pro sociální začleňování představitele Ústí kritizuje, že obyvatelům ubytovny poskytli kontakty převážně na ubytovny a azylové domy v jiných městech.

"Za krizové situace se nabízí urychleně zprovoznit k dočasnému bydlení pro rodiny s dětmi bývalou služebnu městské policie v Předlicích, která je v majetku městské části. Považujeme za vhodné, aby i ostatní městské části poskytly dočasné volné bytové kapacity, například v rozsahu jednoho bytu v každém městském obvodě. Započaty musí být práce na zprovoznění krizového bydlení na území města," uvedl mluvčí agentury Václav Zeman.

Podle mluvčího města Karla Rouče však agentura o problému ví od počátku, ale sama dosud na řešení sociálního bydlení v Ústí nad Labem neposkytla ani korunu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

O následcích konfliktu na Ukrajině promluví v Rozstřelu psycholog Prokopjuk

Rostislav Prokopjuk, ukrajinský psycholog žijící v Praze

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Šance pro rodiče. Příměstské tábory a letní školy stále berou děti

Letní badatelská školka v Druztové u Plzně.

Přihlášky na příměstské tábory přicházejí už od jara, místa ale pořád jsou. Po celé republice totiž v posledních letech...

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz