Exposlankyně Volfová se kvůli volbám naoko stěhuje do Ústí. Není sama

  11:57aktualizováno  11:57
Místopředsedkyně Suverenity Jana Volfová se přehlásila z Prahy do bytu v Ústí nad Labem. Sama přiznává, že stěhování bylo jen fiktivní. Není sama, kdo kvůli volbám mění adresu a obcházím tím zákon. Ten totiž stanovuje, že lidé mohou kandidovat jen tam, kde mají trvalé bydliště.

Místopředsedkyně Suverenity Jana Volfová kandiduje v Ústeckém kraji, proto si změnila trvalé bydliště z Prahy do Ústí nad Labem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Volfová? Tu neznám. Opravdu nevím, to jméno jsem neslyšela," kroutí hlavou žena v panelovém domě číslo 11 v ústecké Hoření ulici. Podobně reagovali další lidé z domu.

"Já tam bydlím v pátém patře," tvrdila nejprve Volfová MF DNES. Nakonec přiznala, že se přihlásila do bytu kandidáta číslo 2 Suverenity v Ústeckém kraji Vladimíra Kozubka. "Je to úplně nahoře, v 11. patře," vzpomněla si po chvíli. Kozubek má skutečně byt v nejvyšším patře domu, ovšem až ve 14. poschodí.

"Už tu ale nebyl asi tři roky. Zkolaudoval dům u Ústí," prozradila žena z vedlejšího bytu.

Volfová nakonec sama potvrdila, že její stěhování do Ústí bylo jen účelové. "Já to nezapírám, nikdy jsem to nezapírala. Ale pokud se do krajského zastupitelstva dostanu, budu v tom bytě opravdu bydlet a pan Kozubek si přepíše bydliště do svého domu," dodala.

Změny trvalého pobytu provázejí každé volby. Do Ústeckého kraje už se takto  například před parlamentními volbami přestěhoval Jiří Paroubek, před komunálními volbami v roce 2010 se na ústeckou adresu firmy svého manžela přihlásila naoko z Chuderova Liběna Dobrovolná z TOP 09 a do ústecké čtvrti Klíše fiktivně přesídlil z Dolních Zálezel krajský předseda ČSSD, náměstek hejtmanky a ústecký radní Arno Fišera.

Nerad běhá po úřadech, tak je od studií hlášený v Praze

Naopak Petru Součkovi, který nyní kandiduje za Stranu práv občanů Zemanovci, hrozí, že by v krajském zastupitelstvu nezasedl, i kdyby ve volbách uspěl. Žije sice v Chomutově, ale trvalé bydliště má v Praze.

"Moje adresa trvalého bydliště je jen formální. Narodil jsem se v Jirkově a takřka celý život žiji v Chomutově. Pražská adresa je jen administrativní věc," říká Souček.

Adresa v Praze mu prý zůstala od studií. "Nerad běhám po úřadech, proto jsem si nechal pražské bydliště. Na rozdíl od jiných kandidátů, kteří si účelově mění bydliště kvůli volbám, ale skutečně bydlím v Ústeckém kraji. V Chomutově mám dům a podnikám zde i v realitách," říká Souček.

Trvalý pobyt si chce do voleb změnit. Pokud to stihne, zákonu vyhoví.

"Na kandidátce být může, není to nic neobvyklého v době registrace, stává se to i u komunálních voleb. Ale v době konání voleb už musí mít kandidát trvalé bydliště zde. Každý podepisuje prohlášení, že neexistuje překážka k jeho zvolení či že pomine do konání voleb. Pokud by kandidát v době voleb neměl trvalé bydliště v kraji, nemůže být zvolen," popsala mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz