Stanislav Štech bude už třetí ministr školství v tomto volebním období

Stanislav Štech bude už třetí ministr školství v tomto volebním období | foto: ČTK

Štech, už devátý nováček ve vládě. Čeká ho boj o víc peněz pro školství

  • 24
Už třetí ministr školství, bývalý prorektor Univerzity Karlovy a dosavadní náměstek ministryně Stanislav Štech, usedne ve středu ve vládě. Měřeno takto, jde o nejrizikovější křeslo. Nejprve o něj přišel Marcel Chládek kvůli chování k podřízeným, nyní Kateřina Valachová kvůli aféře s rozdělováním dotací. Štecha čeká hlavně boj o více peněz pro školství.

Prezident Miloš Zeman jmenuje Štecha novým ministrem školství ve středu v 16 hodin, oznámil mluvčí Jiří Ovčáček. Ještě před tím si Zeman naplánoval na úterní odpoledne schůzku se Štechem. „S prezidentem jsem strávil 55 minut debatou nad mými představami o tom, co se dá v těch posledních čtyřech až pěti měsících zvládnout,“ řekl Štech.

Prezident s ním hovořil o novém kariérním řádu pro učitele a o státním rozpočtu.Štecha čeká boj o rozpočet a obhajoba kariérního řádu Potýkání se s novým ministrem financí Ivanem Pilným z ANO kvůli výši rozpočtu pro školství totiž bude jedním z hlavních úkolů Štecha ve vládě.

Sport by si zasloužil vlastního ministra, bilancovala Valachová

Přijde do ní v době, kdy vláda sestavuje rozpočet na příští rok. Jde o to, aby bylo na vyšší platy pro vysokoškolské učitele, což jim Valachová přislíbila.

„Čas, který zbývá, je skutečně časem na dotažení těch věcí, které paní ministryně zahájila, a které byly posunuty poměrně daleko. Není možné, abychom to finále vypustili, a trendy, které jsou podle mého soudu pozitivní, nedokončili,“ řekl už dříve Štech.

Nový ministr odmítá úpravy kariérního řádu navržené Senátem

Štecha čeká také úkol dotáhnout v parlamentu přijetí nového kariérního řádu pro učitele, který Valachové vrátil Senát. Poslanci o něm budou hlasovat už příští týden. Horní komora parlamentu chce například v rámci zavedení učitelského kariérního řádu zvýšit příplatky třídním učitelům. Měli by dostávat tři tisíce korun měsíčně, dvojnásobek částky schválené Sněmovnou. Finančně by si měli polepšit pedagogové vykonávající některé specializované činnosti.

Senátor Zdeněk Papoušek prosadil v horní komoře parlamentu tisícikorunové zvýšení příplatku pro pedagogy, kteří plní roli výchovného poradce nebo se věnují počítačové či ekologické výchově nebo prevenci sociálně patologických jevů. Podle sněmovní verze měl tento příplatek činit tisíc až dva tisíce korun. Štech v úterý na Hradě odmítl úpravy navržené Senátem.

Ministerstvo školství si od kariérního řádu slibuje zatraktivnění profese učitele pro absolventy pedagogických fakult, kteří kvůli nízkým platům ve školství mnohdy odcházejí pracovat do jiných oborů.

Kariérní řád počítá s tím, že pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících po vynikající. Podle tohoto zařazení by byli také odměňováni, Začínající učitel by musel absolvovat dvouleté období zakončené atestačním řízením na škole, kde bude působit. Pomáhal by mu uvádějící učitel za příplatek 3 000 korun měsíčně, nebo 1 500 korun při sníženém úvazku. Kritici v Senátu zákonu vyčítali, že bude znamenat hlavně nárůst byrokracie.

Pátá výměna ministra za ČSSD, ANO měnilo čtyřikrát

Stanislav Štech je už devátým novým ministrem v tomto volebním období. Pověsti „klidné síly“ dostála KDU-ČSL. Jako jediná ze tří koaličních stran ani jednoho člověka měnit zatím nemusela. Po odchodu Valachové „povedou“ sociální demokraté nad ANO 5:4 na počet vyměněných ministrů. Kromě Chládka a Valachové se museli ze sociálních demokratů poroučet také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a také ministr průmyslu Jan Mládek.

Hnutí ANO měnilo čtyři ministry. Nejprve Věru Jourovou, která zamířila do Bruselu na post eurokomisařky, nahradila na postu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Skončit museli také ministr dopravy Antonín Prachař, kritizovaný mimo jiné za časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic, ministryně spravedlnosti Helena Válková, a letos v květnu vládní krize vyústila v odvolání ministra financí, předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, za nějž do vlády přišel poslanec Ivan Pilný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video