Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Stávkující i vedení se zaměřili na finance ČT

  20:46aktualizováno  20:46
Stávkující zaměstnanci a odboráři České televize se obávají vytunelování televize, a proto chtějí prostřednictvím Miloše Zemana požádat Nejvyšší kontrolní úřad o prověření hospodaření v České televizi od roku 1992. Kvůli případnému neoprávněnému nakládání s financemi ČT její vedení, jmenované odstupujícím ředitelem Jiřím Hodačem, uvažuje až do odvolání o pozastavení všech plateb.Odboráři se s vedením dohodli, že Věra Valterová, pověřená vedením ČT, v pondělí v deset hodin oznámí, jestli je možné přeřadit ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou na jinou práci. SITUACI V ČT PODROBNĚ SLEDUJEME ZDE.

Hodačův tým zvažuje zastavení všech plateb
Vedení ČT, jmenované odstupujícím ředitelem Jiřím Hodačem, uvažuje o pozastavení všech plateb ČT až do odvolání. Chce tím zabránit neoprávněnému nakládání s finančními prostředky veřejnoprávní televize.

"Vedení ČT je tak nuceno s politováním konstatovat, že takzvaný stávkový výbor a takzvaný krizový štáb svévolně převzaly kontrolu nad celým vysíláním ČT, vnitřním chodem ČT i tokem finančních prostředků.... S ohledem na faktický stav v ČT uvažuje vedení ČT o pozastavení všech plateb až do odvolání tak, aby bylo zabráněno neoprávněnému nakládání s finančními prostředky ČT," uvádí se prohlášení Věra Valterová, pověřená vedením ČT.

"Vzniklo tady podezření z tunelování, nevíme kým... Jediná možná cesta je zabránit tomu i za cenu vzniklých škod," uvedl Jindřich Beznoska, kterému Hodač svěřil řízení financí.

O nebezpeční tunelování několik hodin předtím hovořili členové krizového výboru. Beznoska uvedl, že on sám žádné signály o možném tunelování ČT nemá.

Zde si můžete přečíst glosu Martina Komárka

Stávkující chtějí prověřit finance ČT a podali trestní oznámení
Mluvčí krizového výboru Martin Schmarcz na tiskové konferenci oznámil, že stávkující od počátku požadovali provedení forenzního auditu. Podle něj však existuje reálné nebezpečí, že audit bude oddálen nebo zatemněn. "Každý den odtékají z České televize velké peníze," uvedl.

Právě obavami z možného vytunelování veřejnoprávní televize zdůvodnil finanční ředitel Ladislav Paluska středeční převzetí vedení ČT.

Zároveň zástupci stávkujících oznámili, že podali trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy na Jindřicha Beznosku, kterého odstoupivší ředitel ČT Jiří Hodač pověřil řízením finančního úseku ČT. Beznoska totiž ve středu odpoledne informoval o tom, že takzvané stávkové hlídky obsadily prostory ředitelství ČT a na místo televizního ředitele dosadily Ladislava Palusku. Tato informace není podle krizového výboru pravdivá.

Beznoska: O provedení forenzního auditu v ČT je pět zájemců
Řádné nabídky k provedení forenzního auditu hospodaření České televize zaslalo pět z více než deseti oslovených firem. 

Mezi zájemci jsou podle něj nadnárodní i české společnosti. Bližší podrobnosti zatím Beznoska nesdělil s tím, že tak učiní později.

Z došlých nabídek měla původně auditora vybrat Rada ČT, kterou však sněmovna odvolala týden poté, co jí uložila vypracování auditu.

Beznoska řekl, že seznam zájemců předloží Poslanecké sněmovně. Podle dřívějších předpokladů měla rada schválit konkrétního auditora pro připravovanou rozsáhlou kontrolu hospodaření ČT 23. ledna.

Forenzní audit se má podle usnesení poslanců ze 6. ledna týkat hospodaření veřejnoprávní televize od roku 1992 do současnosti a má být hotov do 90 dnů. Důvodem je údajné neprůhledné hospodaření televize a způsob zadávání jejích
zakázek.

Vedení ČT zkoumá, co s Bobošíkovou
Odboráři se s vedením dohodli, že Valterová v pondělí v deset hodin oznámí, jestli je možné přeřadit ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou na jinou práci.

"Myslím, že jsme se pohnuli kupředu," řekl po jednání Falbr.

K pověření Věry Valterové k vedení ČT Richard Falbr řekl, že je velmi široké a nedovoluje jmenovat a  odvolávat pracovníky 1. stupně řízení, to jsou například finanční ředitel nebo ředitelka zpravodajství. 

Odbory považují převzetí vedení ČT Paluskou za nešťastné
Šéf odborů ČT Antonín Dekoj na tiskové konferenci upřesnil, že odbory ČT se od středečního převzetí vedení televize Ladislavem Paluskou nedistancují, pouze tuto akci neiniciovaly, ale stojí za ní.

"Odbory tu včerejší akci neorganizovaly ani neiniciovaly," řekl Dekoj po jednání s Richardem Falbrem a Věrou Valterovou. 

Falbr nepovažuje převzetí vedení televize Ladislavem Paluskou za příliš šťastné.

Jednání stávkujících s vedením ČT zkrachovalo
Jednání stávkujících zaměstnanců s vedením nezačalo hlavně proto, že Věra Valterová, pověřená řízením televize, z budovy na Kavčích horách po deseti minutách odešla s tím, že nebyla na schůzku pozvána.

Senátoři vrátili zákon o ČT poslancům. Článek i on-line reportáž najdete ZDE.

Paluska, potvrdil, že Provozní výbor ustaven nebyl. "Ne, nezlobte se, nedopadlo to," řekl na dotaz redaktora MF DNES. Na otázku, co bude dál, odpověděl podobně: "Ne, ne, nezlobte se." Ostatní otázky rovněž odmítl komentovat a odešel.

Šéf televizních odborů Antonín Dekoj si zatím nedokáže představit jak se situace v ČT bude dál vyvíjet. K pověření Valterové řízením televize řekl, že  trvá na tom, že chce vidět dokument, který Valterovou k funkci opravňuje. "Já jsem ho neviděl. Trvám na tom, aby mi ho ukázala," řekl zpravodaji MF DNES.

Paluska: Vedení ČT jsem převzal jen na nezbytně nutnou dobu
Převzetí vedení České televize vysvětlil Ladislav Paluska provozními problémy televize. Řekl, že vedení převzal za podpory stávkujících odborů a vyjednavače, bývalého ministra dopravy, Petra Moose na nezbytně nutnou dobu.

"Není mou ambicí obsazovat sekretariáty," uvedl Paluska s tím, že vedení jako statutární zástupce přijal, aby zamezil pohybu nepovolaných lidí po Kavčích horách a chránil majetek České televize.

Mluvčí Krizového výboru Adam Komers řekl: "Pan Paluska dospěl k závěru, že platí zvykové právo, které v ČT platilo vždy. Televizi řídí v době nepřítomnosti generálního ředitele finanční ředitel."  

Věra Valterová dosud podle odborů nikomu nepředložila své oprávnění. Právní zástupce stávkujících Petr Čunderlík vysvětlil, že Valterová s nikým z vedení televize nekomunikuje a není ochotna jednat s odbory.

Podle stávkujících nelze proto hovořit o Paluskově dosazení. Hodač pověřil v minulých dnech výkonem funkce finančního ředitele bývalého zaměstnance IPB Jindřicha Beznosku. Paluska byl finančním ředitelem za předchozího ředitele ČT Dušana Chmelíčka.

Finanční ředitel České televize Ladislav Paluska, 18. ledna 2001

Věra Valterová, pověřená vedením televize, před budovou České televize na Kavčích horách, 18. leden 2001

Autor:

Demonstrace Milion chvilek

Po událostech minulého týdne, kdy bylo zrušeno rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo, svolal spolek Milion chvilek další demonstraci. Demonstrace probíhá dnes od 18:00 na Václavském náměstí v Praze.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Se střelcem jsem si psal. Tvrdil, že má rakovinu jako já, říká zpěvák Stypka

Zpěvák skupiny Bandjeez David Stypka na sociálních sítích prozradil, že si s ostravským střelcem Ctiradem V. dva týdny...

Kellnerův Home Credit budoval čínskou image pro Čechy s pomocí píáristů

Úvěrová firma Home Credit Petra Kellnera si podle informací serveru Aktuálně.cz najala PR agenturu C&B Reputation...

Dopravce chce vrátit vlaky na Kozí dráhu, správce trati se tomu brání

Budou na podkrušnohorské Kozí dráze jezdit cyklisté, anebo znovu vlaky? Sotva začala města podél jednokolejné trati z...

V Praze se demonstruje proti Babišovi, lidé uctí oběti tragédie

V šest hodin večer na pražském Václavském náměstí začne demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Krátce po...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Najdete na iDNES.cz