Stávkou hrozí zbytečně, výpovědi bez udání důvodu nechceme, říká vláda

  11:42aktualizováno  11:42
Pohrůžka generální stávkou, s níž přišel kvůli chystanému zákoníku práce šéf odborových svazů Jaroslav Zavadil, vyznívá nyní tak trochu jako výstřel do prázdna. Ministr Jaromír Drábek zdůraznil, že výpověď bez důvodu vláda nenavrhla ani nenavrhne, stejně jako možnost neomezeného řetězení smluv na dobu určitou.

Na demonstraci v Praze přilákali odboráři 40 tisíc lidí. Teď přitvrdili a mluví o možné generální stávce. Podle vlády zbytečně, věci, které jim vadí, navrhnout prý nechce. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

"V připraveném zákoníku práce, který jsem zatím stáhl, byla možnost uzavřít se zaměstnancem smlouvu na dobu určitou jen dvakrát po sobě a dost. S výpovědí bez udání důvodu v žádném případě ve svém návrhu nepočítám," řekl iDNES.cz Drábek.

Tiskový mluvčí ODS Martin Kupka.Obdobně se nad hrozbou odborů pozastavil premiér Petr Nečas. "Vláda nenavrhovala ani nenavrhuje výpověď bez udání důvodu. Zrodilo se to tak trochu jako fikce," tlumočil stanovisko premiéra mluvčí Martin Kupka. Připustil, že s uvolněním pravidel pro uzavírání smluv se zaměstnanci vláda počítá, protože to podle ní přispěje k pružnějšímu trhu práce.

"Premiér se především pozastavuje nad tím, že s hrozbou generální stávky odbory přicházejí ve chvíli, kdy s nimi vláda jedná o jejich připomínkách a že s tím jeden z odborových předáků přišel uprostřed programové konference ČSSD. Takovému tlaku nemůže vláda podléhat," řekl Kupka.

Odbory: Hrozba generální stávkou má naši podporu

Generální stávka v zemi nebyla od roku 1989 a o její možnosti Zavadil mluvil jen pár dní poté, kdy se odborářům podařilo přivést do centra Prahy okolo 40 tisíc policistů, hasičů, státních úředníků a dalších zaměstnanců veřejného sektoru, jimž se nelíbí chystané vládní škrty v jejich platech.

Odboroví předáci dnes Zavadila podpořili. Šéf ČMKOS podle nich nemluvil jen za sebe a o tom, co ho momentálně napadlo. Navíc ani ujištění vlády, že kritizované změny nenavrhne, některé z nich příliš neuklidnilo.

"My v odborovém svazu Kovo jsme už v dubnu 2009 upozorňovali na to, že by se mohlo sáhnout i k tvrdším formám protestu. Nad vyjádřením vlády, že nic takového nenavrhne, musíme být ve střehu, protože pan Nečas, když byl ještě ministrem práce ve vládě Mirka Topolánka, s návrhem zákoníku práce s možností výpovědi bez udání důvodu počítal," říká šéf největšího odborového svazu Kovo Josef Středula.

Varováním pro odbory a pro zaměstnance navíc podle Středuly musí být Nečasova vyjádření ze srpna, kdy v novinovém rozhovoru hájil větší změny v zákoníku práce a doslova řekl: "Když už má být střet kolem zákoníku práce, který se zcela zjevně chystají odehrát i odbory, tak ať už to s prominutím stojí za to."

Místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková iDNES.cz řekla, že o chystaném Zavadilově vystoupení věděla: "Samozřejmě jsme to věděli a samozřejmě jsme s tím souhlasili". To, že Drábek slibuje, že věci, které odborům vadí, nenavrhne, ji neuchlácholilo. "To říkají teď, uvidíme."

I šéf odborů hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter potvrdil, že se mu Zavadil o chystaném vystoupení zmínil. "My hasiči se stejně jako třeba policisté či vojáci řídíme jiným režimem, než je zákoník práce a do stávky bychom jít nemohli, ale jednu věc vám povím. Když pan ministr Drábek říká, že nenavrhl ani nenavrhne výpověď bez udání důvodu, tak vám k tomu povím, že tu věc při jednání navrhoval, ale pak to vzal zpět."

Odbory mají navíc obavu, že sporné věci se do zákoníku práce, který chce Drábek předložit příští rok, mohou dostat v parlamentu, kde tyto změny může navrhnout některý z vládních poslanců.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR/SENIOR PROCES ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz