Otřesy na Literární akademii. Studenti se bouří proti odvolání rektora

  11:39aktualizováno  11:39
Nespokojení studenti Literární akademie ve středu pořádají happening. Protestují proti krokům jednatele soukromé vysoké školy Miroslava Doležala. Akademická část vedení univerzity se podle nich stává „pouhým nástrojem v rukou investora“. Doležal minulý týden odvolal rektora, načež odstoupili všichni prorektoři.

Studenti Literární akademie protestují proti odvolání rektora. Ve škole pořádají happening (1. 4. 2015) | foto:  František Vlček, MAFRA

Po odvolání rektora Petra Kaňky a odstoupení vedení by školu mělo řídit pětičlenné grémium, které však dosud nebylo jmenováno.

„O personáliích se momentálně jedná. Snažíme se to urychlit. Do konce týdne se to pravděpodobně nestihne. Ale počítá se, že hned po Velikonocích by mělo být rozhodnuto. Půjde o pětičlenné grémium složené z větší části z našich vlastních lektorů,“ řekl iDNES.cz mluvčí školy Daniel Sywala. Doplnil, že bývalý rektor i prorektoři na Literární akademii stále pracují, jen odstoupili z vedení.

Fotogalerie

Studenti s kroky jednatele Doležala nesouhlasí. Po stávce minulý týden chystají ve středu happening v budově školy. Členka studentské komory Akademického senátu Jana Fleglová uvedla, že na středeční akci vystoupí například odvolaný rektor Petr Kaňka nebo předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Druhý jmenovaný studenty i pedagogy této soukromé vysoké školy slovně podpořil již při nedávné stávce, v níž akademická obec vyjadřovala nespokojenost s kroky jednatele Miroslava Doležala.

Ministerstvo školství posílá na školu kontrolu z důvodu odvolání rektora a rezignace prorektorů. „Podle výsledku této kontroly se rozhodneme o dalším postupu,“ uvedl na dotaz iDNES.cz tiskový odbor ministerstva.

Fleglová zdůrazňuje pozitivní význam dnešního happeningu. „Škola má budoucnost na poli akademickém, vědeckém, uměleckém atd. Máme tu vybudovanou skvělou akademickou integritu a všichni za ní hrdě stojíme,“ zdůrazňuje.

Na umělecké škole chce jednatel akreditovat zdravotnický obor

Studenti i řada pedagogů si stěžují mimo jiné na opožděné výplaty nebo problémy s platbami stipendií v programu Erasmus. Nelíbí se jim ani, že se majitelé prostřednictvím jednatele snaží akreditovat na tuto uměleckou školu obory zaměřené na management ve zdravotnictví a sociálních službách. Jednatel Doležal je na happening rovněž pozván. Podle tiskového mluvčího školy Daniela Sywaly se zatím rozhoduje, zda možnost vystoupení využije.

Literární akademie

Literární akademie, která jako soukromá vysoká škola funguje od akademického roku 2001/2002, má aktuálně 138 studentů. Zaměřuje se na výuku tvůrčího psaní a mediální komunikaci. V červenci 2013 změnila oficiální název na International Art Campus Prague. Podle informací v obchodním rejstříku je většinovým majitelem školy společnost EDUCATIONPARTNER CAMPUS se sídlem v Hamburku.

Od stávky na začátku minulého týdne se situace v Literární akademie rozhodně neuklidnila. „Začali zase vyhrožovat pedagogům, například snižováním platů. Zastrašují také studenty,“ řekla Fleglová. Na happening byli vedle bývalých i současných učitelů i studentů pozváni také například představitelé ministerstva školství nebo Rady vysokých škol.

Jednatel stále nepředložil požadované dokumenty, které by dokladovaly oprávněnost rektorova odvolání, k němuž došlo ráno v den studentské stávky, tedy 23. března. O dva dny později akademický senát jednatele požádal o dodání notářsky ověřených dokumentů z jednání valné hromady německých majitelů, která je jako jediná oprávněna rozhodnout o rektorově odvolání.

Vedení školy to ale zatím nemá v plánu. „Pan jednatel předložil vše, co mohl,“ uvedl Sywala. Doležal, který prý postupoval na základě instrukcí majitelů školy, akademickou obec nedávno informoval, že se majitelé rozhodli až do odvolání nezveřejňovat žádné interní dokumenty. Studenti se snažili kvůli vyhrocené situaci kontaktovat přímo majitele, ale podle Fleglové zatím nekomunikují.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Abolici bych nepřijal. Debata o tom je nesmyslná, zopakoval Babiš

Usnesení Městského státního zastupitelství v Praze v kauze Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident...

Kojení v některých porodnicích stále naráží na nepochopení, ukázal průzkum

Kojení

I přesto, že za důležité kojení považují téměř všechny dotázané ženy, s jeho nedostatečnou podporou se v porodnici...

S vrácením Janouška do vězení soud nespěchá, i když lobbista tolik nestrádá

Roman Janoušek před hlavním líčení u Městského soudu v Praze. (16. července...

Lobbista Roman Janoušek, který na jaře kvůli údajně vážným zdravotním problémům přerušil pobyt ve vězení za úmyslné...

Z Bruselu do Afriky nebo k sekačce. Co dělají bývalí europoslanci?

Europoslanec Pavel Telička z politického hnutí Hlas sleduje v pražském štábu...

MF DNES zjišťovala, co dělají bývalí europoslanci, kteří po letošních volbách skončili ve funkci. Například Miroslav...

Najdete na iDNES.cz