Stávka končí, horníci vyfárali

  21:40aktualizováno  21:40
- Horníci dolu Kohinoor ukončili stávku. Všech šestačtyřicet havířů, kteří strávili dvaadvacet dnů pod zemí, vyfáralo. Ještě předtím podepsali dohodu o ukončení okupační stávky. Její návrh sepsali po sedmihodinovém jednání zástupci Mostecké uhelné společnosti (MUS) a stávkujících horníků. Text dohody přivezla stávkujícím pod zem vyjednávací skupina.

"Dohodu považujeme za výhru, byli jsme tlačení časem. Co se dalo uhrát, jsme uhráli," řekl po více než třech týdnech v podzemí jeden ze stávkujících Michal Polívka. "Zachránili jsme práci pro 450 lidí," dodal.

Horníci vyfárali v 16.30 hodin, to je půl hodiny předtím, než jim skončila pracovně právní beztrestnost od MUS.

Havíři už nežádají prodej dolu novému majiteli a odvolání představenstva společnosti Důl Kohinnor. Nově chtějí zajistit slušné podmínky zaměstnancům dolu, kteří odejdou v rámci útlumového programu dolu.

Falbr ocenil horníky a poděkoval vyjednávačům
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Richard Falbr poděkoval vyjednavačům, kteří v pátek po několika hodinách dospěli k desetibodové dohodě o ukončení stávky. Zvlášť vyzdvihl roli hornického odborového předáka Cyrila Zapletala a ocenil i statečnost po dvaadvacet dní stávkujících horníků.

Podle STEM horníky podporovala více než polovina občanů
Více než polovina občanů, a to 53 procent, podporovala horníky v dole Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku, kteří 22 dní stávkovali z obav ze ztráty práce a uzavření dolu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) pro Český rozhlas a Českou televizi, které obdržela ČTK. Stávku horníků podporovali nejméně lidé klonící se k politickému středu a pravici; naopak souhlas s ní vyjádřilo 67 procent příznivců KSČM a 53 procent sociálních demokratů.
   

Horníci odmítají ultimátum (20. dubna)
Už jen hodiny mají stávkující havíři Dolu Kohinoor na ukončení stávky, jinak jim hrozí okamžité výpovědi. Na rozhodnutí představenstva a dozorčí rady Mostecké uhelné společnosti (MUS) nezměnily nic ani požadavky horníků, kteří stávkují pod zemí už tři týdny. Ultimátum pro horníky vyprší dnes ve dvě hodiny.

Vedení dolu  nabídlo zvýhodnění všem horníkům, kteří okamžitě ukončí stávku. "Tito lidé nám budou k dispozici, a pokud pro ně nebudeme mít práci, což bude nějaký čas trvat, mohou zůstat doma. Jejich absenci budeme brát jako překážku v práci na straně zaměstnavatele, kterou jim vynahradíme náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku," vysvětlil ředitel pro strategický rozvoj MUS Petr Pudil.

Vlastník dolu ovšem hodlá po skončení stávky zároveň pokračovat v bleskovém útlumu dolu. První vlnu výpovědí rozešle zaměstnavatel během několika týdnů, další část přijde na podzim.

Vše však záleží podle finančího ředitele MUS Vasila Bobely na výsledcích jednání  s ministerstvem průmyslu a obchodu. Tam bylo dohodnuto, že MUS požádá, aby státní dotace mohla být použita i na provoz Dolu Kohinoor, dosud je určena jen na útlum.

Vedení uhelné společnosti zatím tají, jaké kroky podstoupí, pokud havíři nevyfárají. "Nepředpokládáme pomoc policie. Horníci však přijdou o mnohé výhody, počínaje odstupným a konče podporou v nezaměstnanosti. Také mohou být stíháni, okupují cizí majetek, který není v době stávky pojištěný," varuje Pudil.

Horníci jsou neústupní. "Trváme na odvolání předsedy představenstva Dolu Kohinoor - ředitele dolu Jiřího Stejskala. Zároveň žádáme prodej dolu společnosti SHD-Peel, která se zavázala důl provozovat a ponechat všechna pracovní místa. Po vyfárání z dolu už nám nikdo nic nezaručí, proto o něm vůbec nepřemýšlím," prohlásil Michal Polívka, který  vyfáral kvůli vyjednávání s vlastníkem dolu. "Z dolu dobrovolně neodejdu. Někdo se nás musí zastat, především vláda by se o nás měla zajímat. Vždyť žijeme v oblasti s nejvyšší nezaměstnaností, kde nikdo o práci nezavadí," přitakal Vlastimil Reif, který ho doprovázel.

Havíři si za vyjednavače zvolili předsedu svazu pracovníků v hornictví Cyrila Zapletala. "Mostecká uhelná nabídla práci do konce roku polovině lidí ze současných devíti set sedmdesáti. Bohužel jinou variantu řešení než bleskový útlum nevidím. Ti lidé pod zemí ale mají svou víru a nehne s nimi ani hrozba okamžité výpovědi," upozornil Zapletal, který se snaží horníky přesvědčit o ukončení stávky.

Proč havíři stávkují
Čtyřicet šest horníků zůstává z obavy o uzavření dolu a ztráty zaměstnání od 31. března v hloubce 365 metrů pod zemí. K okupační stávce se po několika dnech připojili také jejich kolegové na povrchu.

Důl Kohinoor zařadila vláda loni v září do státního programu útlumu. Po loňské prosincové okupační stávce horníků uzavřeli představitelé vlády, vedení MUS a odborů Kohinooru dohodu o technické likvidaci dolu rozložené do pěti let.

Slíbených zhruba 600 milionů korun v tomto roce však vláda nakonec drasticky omezila na 161,8 milionu korun. Mostecká uhelná se proto uchýlila k rychlé variantě útlumu, schválené valnou hromadou společnosti v srpnu 1999.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Věřím, že je na Marsu život, důkaz bude brzy, říká astronaut Feustel

Astronaut Andrew Feustel (5. dubna 2019)

Vidět Zemi z vesmíru je jako pozorovat plameny ohně, nikdy vás to neomrzí, líčí v rozhovoru pro MF DNES astronaut...

Státní zkoušky i jasná pravidla. Zákon zpřísní podmínky pro chov šelem

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Ministerstvo zemědělství v minulých dnech dokončilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Stanovuje přísnější...

Zapomenutý příběh. Legionář zažil lágr na Sibiři, teror i sabotáž na lodi

Legionář František Tomek

Příběh Františka Tomka se liší od života většiny českých vojáků, kteří v 1. světové válce skončili v ruském zajetí....

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz