Stávka je stále na spadnutí, dopravní odbory čekají na schůzku s ODS

  13:56aktualizováno  16:03
Kdyby rozhodovaly dnes známé postoje, stávka v dopravě se ve čtvrtek ráno určitě uskuteční. Zvrátit nepříjemnosti mohou politici. Odboráři vyzvali ke schůzce ODS. Strana ale trvá na tom, že nebude jednat pod hrozbou stávky. Předseda ČSSD Paroubek by chtěl jednat s ODS a premiérem, ale tomu se to nezdá.
Postoj ODS a odborářů zatím nasvědčuje tomu, že řada provozovatelů veřejné dopravy ve čtvrtek ráno nevyjede. Ilustrační foto

Postoj ODS a odborářů zatím nasvědčuje tomu, že řada provozovatelů veřejné dopravy ve čtvrtek ráno nevyjede. Ilustrační foto | foto: Michal ŽákiDNES.cz

Už v úterý by měla Sněmovna schvalovat narychlo předloženou vládní novelu zákona o DPH. Podle ní by se snížilo zdanění zaměstnaneckých benefitů na loňskou úroveň a hrozba stávky by mohla pominout. Jednat se bude ve stavu legislativní nouze, tedy v kratších lhůtách. (více o svolané schůzi čtěte zde)

Odboráři a také sociální demokraté tvrdí, že teď je vše v rukou poslanců a senátorů ODS. Ti podle nich zavinili obstrukce ve Sněmově, kvůli nimž zatím úprava zdanění neprošla, což vedlo ke hrozbě stávky.

"Chtěl bych vyzvat ODS, ať přestane s obstrukcemi v Poslanecké sněmovně. Tím, že opět obstruují, přivolávají na nás na všechny stávku v dopravě, která může zablokovat zemi," prohlásil šéf sociálních demokratů Paroubek.

O co hrají odboráři

Odboráři se obávají o osud zaměstnaneckých výhod, jako jsou režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Od letošního ledna se zaměstnanecké benefity mají danit vyšší daní z přidané hodnoty, která se vypočítává z běžné tržní ceny, a nikoliv z ceny zvýhodněné, jako to bylo dříve. Například železničáři platí ročně za režijní jízdenku poplatek 250 korun, odbory mají ale obavy, že daň bude nutné odvést z 22 tisíc korun, což je cena roční síťové jízdenky.

ODS ale opakovaně prohlásila, že pod hrozbou stávky jednat nebude. A na tom zatím trvá.

"Dnes jsem mluvil s předsedou poslaneckého klubu ODS panem Tluchořem. Přislíbil, že ještě budou mít jednání a ozve se, zda by se zítra mohla schůzka uskutečnit," řekl iDNES.cz předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Telefon Petra Tluchoře byl vypnutý, zítra se ale v každém případě koná jednání grémia ODS na stávkové téma.

Poslanec Martin Doktor na schůzi připravuje podklady. A osobně bude navrhovat, aby se odborářům neustupovalo. "Mimo jiné proto, že jejich důvody pro vyhlášení stávky považuji za protizákonné," řekl iDNES.cz s odkazem na zákon o kolektivním vyjednávání.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek přišel s nápadem, že by se mohla uskutečnit schůzka ve složení on, předseda ODS Mirek Topolánek a premiér Jan Fischer. Jenže to se také nestane. Topolánek nechce a Fischer o své roli pochybuje.

"Jakákoli dohoda s ním platí dvě pikosekundy. Ten člověk je nedůvěryhodný," konstatoval podle ČTK Topolánek na adresu svého hlavního politického rivala.

A v České televizi uvedl, že zítra bude jednat nejen vedení jeho strany, ale také kluby poslanců a senátorů. Stanovisko chtějí vydat v úterý odpoledne. "Podmínkou je, že odboráři odvolají všechny hrozby," upozornil Topolánek.

Fischer: O své roli pochybuji, je to na politicích

"Trochu pohybuji o své roli na případné schůzce, takže ji teprve zvažuji. Vláda odpracovala, co mohla a poslala do Sněmovny návrh na změnu zákona o DPH v legislativní nouzi," řekl Fischer po jednání kabinetu k nápadu předsedy sociální demokracie.

Na úpravě zákona se začátkem února odbory dohodly s premiérem, ministrem financí i zástupci obou velkých stran. "Teď už je vývoj v rukou politiků," dodal premiér, jehož vládu sestavovaly z největší části právě ODS a ČSSD.

PŘÍPRAVY ČESKÝCH DRAH

Zatím sice není jisté, zda stávka ve čtvrtek bude, ale České dráhy už teď připravují mimořádná opatření, aby se doprava vrátila po možné stávce zpět k jízdnímu řádu. Se železničáři v zahraničí ladí systém pro mezinárodní vlaky, aby protest příliš nezkomplikoval dopravu ve střední Evropě. Odbory řeknou své poslední slovo o konání stávky ve středu odpoledne či v podvečer, uvádí web Českých drah.

ODS ale už několik týdnů blokuje zákony, které podle ní zvýší schodek rozpočtu. I tento dopad dnes Fischer bagatelizuje. "Ten médii uváděný půlmiliardový dopad je nadsazený," prohlásil. Podle ČSSD by se letos změna danění benefitů rozpočtu nedotkla vůbec.

Ani po Sněmovně nebude vyhráno

Může se stát, že ODS obměkne a během úterý a středy novelu o benefitech nechá Sněmovnou projít. Ani pak ale zákon nezačne platit. Čeká ho ještě Senát s pravicovou většinou a prezident. Václav Klaus dnes v jiné souvislosti zopakoval, že nebude podporovat další zvyšování schodku.

Počítají s tím odbory a bude čtvrteční stávka i v případě, že ve Sněmovně uspějí? "To je zatím otevřené. Ale případné jednání s panem Tluchořem nebereme jen jako jednání s poslaneckým klubem. Chceme to jako jednání s představiteli ODS, kteří jsou zodpovědní ve Sněmovně i v Senátu," řekl iDNES.cz odborář Pomajbík.

Následovat by mohla schůzka s šéfem horní komory Přemyslem Sobotkou, rovněž občanským demokratem.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Ústavní soud se postavil proti zdanění náhrad v církevních restitucích

Ústavní soud v úterý rozhodl o zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Spornou část zákona...

Na rekultivacích přežilo 85 procent stromů, podle odborníků je to úspěch

Na rekultivacích u severočeských dolů ČSA a Vršany budou smíšené lesy. První tisíce stromků už tu rostou od loňského...

Najdete na iDNES.cz