Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Digitalizaci stavebního řízení zablokoval ÚOHS. Brání ministerstvu uzavřít smlouvu

  17:04
Ministerstvo pro místní rozvoj několik měsíců hledalo společnost, která za stovky milionů korun zajistí informační systém na digitalizaci stavebního řízení (DSŘ). V případě, že se státu podaří systém spustit, měla by lidem, kteří chtějí stavět, odpadnout potřeba obcházet úřady. Vše by tak mělo fungovat už od příštího roku online. Podpis smlouvy však zastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) na konci letošního března vypsalo veřejnou soutěž na zajištění digitalizace stavebního řízení (DSŘ). Předpokládaná cena byla stanovena na 325 milionů korun bez DPH.

Mluvčí resortu Petr Waleczko pro iDNES.cz řekl, novela stavebního zákona počítá se spuštěním digitalizace stavebního řízení k 1. ledna 2024 u vyhrazených staveb a 1. července 2024 u ostatních staveb. Přesto, že ministerstvo vybralo dodavatele na začátku letošního června, tak k podpisu smlouvy zatím nedošlo.

Ministerstvo nesmí uzavřít smlouvu

„V tuto chvíli MMR z nařízení ÚOHS nesmí uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem, protože byly napadeny zadávací podmínky této veřejné zakázky. Společnost, která podala podnět na prošetření zadávacích podmínek, se výběrového řízení neúčastnila,“ vysvětlil pro iDNES.cz Waleczko s tím, že žádný z účastníků veřejné zakázky proti konečnému výběru dodavatele nepodal návrh na ÚOHS.

„Ministerstvo vynakládá veškeré úsilí, aby i přes blokování uzavření smlouvy s dodavatelem ze strany ÚOHS byl zákonný termín splněn,“ doplnil k problému Waleczko.

Jeden úřad, jedno řízení i razítko. Poslanci dali šanci zrychlení staveb

Otevřené řízení o veřejné zakázce podle jeho slov proběhlo po změně celé koncepce digitalizace stavebního řízení v roce 2022. „Díky tomu se podařilo vysoutěžit nabídku, která by státnímu rozpočtu ušetřila cca 1,2 miliardy korun oproti původní koncepci,“ podotkl Waleczko.

Zároveň nastínil, jak by mělo digitální stavební řízení fungovat v praxi. „Celá nová koncepce digitalizace stavebního řízení klade důraz na jednoduchost, modernost, rychlost a transparentnost,“ uvedl dále mluvčí resortu.

Digitalizované stavební řízení tak podle něj bude fungovat tak, že se stavebník přihlásí přes svoji Identitu občana a intuitivní systém ho provede celým procesem.

Odpadne povinnost obíhat úřady

„Stavebník zároveň bude mít pod kontrolou, v jaké fázi se jeho žádost nachází. Stavebním úřadům a dotčeným orgánům digitalizace přinese zásadní snížení administrativní zátěže, urychlení procesů, a tím i zrychlení a zkvalitnění výkonu jejich agendy,“ pokračoval Waleczko.

Projektantům a stavebníkům odpadne podle ministerstva povinnost tisknout a kopírovat podklady a obíhat dotčené orgány. „Agendu stavebního řízení budou dále vyřizovat stavební úřady jako dosud. Díky digitalizaci však bude řízení rychlé a transparentní. Původní plán vytvořit státní stavební správu současná vláda zrušila a výkon agendy zůstane na současných stavebních úřadech,“ vysvětlil dále Waleczko.

Současně také zmínil, že dojde pouze k slučování některých stavebních úřadů. Nově vznikne pouze jeden zvláštní stavební úřad, a to Dopravní a energetický stavební úřad – DESÚ, který se bude zabývat pouze vyhrazenými stavbami. Například stavbou dálnic, letecké stavby, výrobny elektřiny o celkovém instalovaném výkonu 100 MW a více, ropovody či zásobníky plyn.

Stavební řízení nemá být „druhý Mordor“, slibuje ministr Bartoš

„Zvláště složité stavební záměry budou povolovat úředníci, kteří mají s tímto druhem staveb zkušenosti. Běžné stavební úřady nebudou těmito složitými stavebními záměry zahlcené a budou se moci o to více věnovat žadatelům individuálně,“ pokračoval mluvčí MMR.

V souvislosti se slučováním některých úřadů se redakce iDNES.cz dotázala i na možné propouštění zaměstnanců. Waleczko však poznamenal, že cílem ministerstva není rušení stavebních úřadů, ale především zajištění řádného a kontinuálního výkonu jejich činnosti.

„K rušení a slučování stavebních úřadů, obzvláště těch malých nebo tam, kde dlouhodobě nejsou schopni zajistit provoz, obsazení dlouhodobě prázdných míst, postupně dochází. Pro kontext je vhodné uvést, že síť stavebních úřadů odpovídá historickým potřebám a je v současnosti hustší, než sítě mnohem více využívané agendy finančních úřadů či úřadů práce,“ vysvětlil.

Značný podstav pracovníků

Rozhodnutí o zachování nebo zrušení stavebního úřadu v území bude podle jeho slov záviset na samosprávě. „To reflektuje i nový model financování stavebních úřadů, který byl v rámci nového stavebního zákona schválen. Nově budou od 1. ledna 2026 stavební úřady financovány formou takzvaného výkonnostního modelu,“ doplnil Waleczko.

Podle něj však digitalizace stavebního řízení není primárně určena ke snižování počtu stavebních úřadů a jejich zaměstnanců. Úředníci na stavebních úřadech dostanou digitalizací stavebního řízení do rukou nástroje, které jejich práci podle ministerstva zjednoduší a zefektivní.

Hrozí anarchie, varují starostové. V kraji má zmizet 15 stavebních úřadů

„Budou mít tak více času věnovat se odborné stránce stavebního řízení namísto řešení složité administrativy. Díky digitalizaci procesů, a tedy razantnímu snížení administrativní zátěže stavebních úřadů a dotčených úřadů, se síť stavebních úřadů pravděpodobně optimalizuje dle aktuálních potřeb,“ pokračoval Waleczko.

Podle něj v současnosti je na většině stavebních úřadů značný podstav pracovníků, tudíž MMR počítá spíše s optimalizací stavebních úřadů, nikoli s redukcí zaměstnanců. Právě nedostatek pracovníků je i jedním z důvodů, proč trvá stavební povolení tak dlouho.

„Digitalizace zajistí, že na výkon agendy stavebních řízení bude dostačující stávající počet úředníků a zároveň dojde k urychlení výstavby,“ dodal Waleczko.

Autor:

Den protestů

Rada ČMKOS vyhlásila 27. listopad 2023 jako den protestů za lepší budoucnost České republiky. Celodenní výstražnou stávku vyhlásily i školské odbory.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odbory hřměly u Sněmovny. Jednejte s námi, nebo nepřestaneme, vyzvaly Fialu

Sledujeme online Přes sedm tisíc škol je zavřených, učitelé stávkují a Prahou prošly protestní průvody. K pedagogům a dalším...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Senát kývl na růst rodičovského příspěvku i na tři přihlášky na střední školy

Zvýšení rodičovského příspěvku v podobě, jak se na tom shodla vládní pětikoalice, schválil Senát. Příspěvek vzroste od...

Pavel neodolal italskému klenotu na dvou kolech. Jízda byla radost, uvedl

Prezident Petr Pavel navštívil na konci své pracovní cesty po Itálii vesnici Varenna v Lombardii, kde se projel na...

STALO SE DNES: Před soud jde miliardové pašování drog, vážná nehoda zavřela D11

K soudu jde rozsáhlý případ pašování kokainu a hašiše za několik miliard korun. Přes jedenáct hodin byla neprůjezdná...

KOMENTÁŘ: Jedna z největších lží Petra Fialy je, že naší zemi hrozí bankrot

Jde o zákeřnou lež, která má v lidech vyvolat pocit viny, aby této neschopné vládě kývli na zvyšování daní,...

Pronájem, komerční prostor, 83 m2, Jaroměř
Pronájem, komerční prostor, 83 m2, Jaroměř

Alšova, Jaroměř - Pražské Předměstí, okres Náchod
14 000 Kč/měsíc

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...