Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Výrok šéfa KSČM Filipa je demagogický, ale ne trestný, rozhodl žalobce

  13:58aktualizováno  13:58
Prohlášení šéfa KSČM Vojtěcha Filipa na adresu Milionu chvilek je podle závěrů státního zástupce Zdeňka Michory demagogické a nekorektní, nikoliv však trestné. Jedno z trestních oznámení, které na místopředsedu Sněmovny bylo podáno, tak odmítl jako nedůvodné.
Předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

„Předseda KSČM Vojtěch Filip není za svá slova trestně odpovědný, ačkoliv také podle státního zástupce je možné označit jeho výroky za demagogické a nekorektní,“ uvedl na svém Facebooku Jaroslav Kysilko, který trestní oznámení na Filipa loni v prosinci podal. Téměř o dva měsíce později dostal od Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 vyrozumění. O věci informoval iROZHLAS.cz

„Státní zástupce po přezkumu Vašeho podání a veřejných zdrojů došel k závěru, že se v této věci nejedná o podezření ze spáchání trestného činu. Přečinu křivého obvinění podle § 345 odst. 1 tr. zákoníku se dopustí ten, kdo jiného lživě obviní z trestného činu. K tomu je třeba dodat, že lživé obvinění z trestného činu musí směřovat vůči konkrétní osobě. Vyslovení pouhého podezření však nelze považovat za vědomě lživé obvinění,“ stojí v odpovědi státního zastupitelství. 

Filip se tak podle státního zástupce Zdeňka Michory nedopustil křivého obvinění. 

„Inkriminované výroky lze označit za demagogické a nekorektní, nicméně nemají trestněprávní konsekvence, což se netýká potenciální konsekvence v rámci odpovědnosti politické, která je však v rukách občanů, nikoliv orgánů činných v trestním řízení,“ shrnul Michora.

Podle něj se Filip ve svém projevu brojil především proti opozičním stranám i Milionu chvilek jako takovému. „Neoznačil představitele spolku jako pachatele trestné činnosti, nýbrž toliko jako ‚hybatele‘ společenských změn, které chápe jako protisystémové a které mohou samy o sobě ve svém důsledku vést třeba i k takovým útokům třetích osob, jako byl zmíněný kybernetický útok na benešovskou nemocnici,“ stojí ve vyrozumění.

17.února 2020 v 20:32, příspěvek archivován: 18.února 2020 v 13:41

Trestní oznámení: Komunista Filip je demagog a nekorektní řečník (pokud uznáte za vhodné, sdílejte prosím)

Předseda KSČM Vojtěch Filip není za svá slova trestně odpovědný, ačkoliv také podle státního zástupce je možné označit jeho výroky za demagogické a nekorektní...(plné znění rozhodnutí ve věci mého trestního oznámení čtěte níže):

Podání ze dne 19. 12. 2019 – vyrozumění

„Přestože se jednalo o výroky demagogické, je třeba je vnímat toliko jako součást politického projevu čelního představitele krajně levicové politické strany, který v prvé řadě brojil proti politické a občanské opozici jako takové. Prostředky trestního práva by právě v takových případech měly přicházet do úvahy, jen pokud nepostačí uplatnění jiné – občanské, politické či obdobné odpovědnosti,“ píše se v závěru. 

Rozhodnutí nicméně nemusí být konečné, autor trestního oznámení Jaroslav Kysilko se ještě může obrátit na Městské státní zastupitelství v Praze. Pro iROZHLAS Kysilko doplnil, že další kroky nyní zvažuje. 

Redakce iDNES.cz shání také reakci předsedy KSČM Filipa.

„Chvilkaři“ a blokáda

Filip v prosinci v projevu na zasedání ústředního výboru KSČM ostře kritizoval spolek, který pořádá demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Teď si vyzkoušeli blokádu hlavního nádraží, vyzkoušeli si kybernetický teroristický útok na nemocnici a zatím jim to prochází,“ řekl tehdy. Komunisté také spolek nařkli z toho, že usiluje o státní převrat. Celý projev je publikován na stránkách strany. 

Spolek Milion chvilek podal žalobu na KSČM a jejího předsedu Vojtěcha Filipa letos v únoru. Milion chvilek v žalobě uvádí, že tvrzení o kyberútocích nemůže být považováno za subjektivní hodnocení, ale jde o nepravdivé skutkové tvrzení. Filip si toho musel být vědom, protože pro tvrzení nemá žádné důkazy, dodává žaloba. „Proti lžím, manipulaci a nepodloženým nařčením je třeba se bránit,“ uvedl tehdy předseda spolku Mikuláš Minář.

Na Filipa podal trestní oznámení také Ondřej Zeman, student práv na Masarykově univerzitě

Provoz benešovské nemocnice ochromil 11. prosince kryptovirus, k útoku se nikdo nepřihlásil. Policejní mluvčí Vlasta Suchánková v úterý řekla, že data v nemocnici napadl ruský vir Ryuk a že nešlo o cílený útok na jeden subjekt.

Nemocnice fungovala v omezeném režimu, do plného provozu se ji podařilo vrátit 30. prosince. Provozní ztrátu za prosinec vyčíslila na 38 milionů korun, na další dva miliony vyšlo přeinstalování serverů. Deset milionů je nemocnice schopná zaplatit ze svých zdrojů, Středočeský kraj poskytne nemocnici na ztráty 30 milionů korun.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

V Česku je 833 nakažených koronavirem, 20 tisíc lidí má neschopenku

Česko má 833 případů nákazy koronavirem. K pátečnímu ránu se uskutečnilo 11 619 testů. Česká správa sociálního...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky
Premium

Medik, dobrovolník, Vietnamec, aneb noví hrdinové doby koronavirové

Neobyčejné příběhy obyčejných lidí. Svými nápady pomáhají Česku překonat pandemii. Studenti medicíny, lékaři,...

Vnitro popírá existenci analýzy, na niž se odvolala ministryně Schillerová

Ministerstvo vnitra popírá, že by zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...

Na tuto krizi jsme nebyli připraveni. A s námi celý svět, píše Klaus

Na tuto krizi jsme nebyli připraveni. Ne Babiš, Vojtěch či Prymula, ale my všichni. A s námi celý svět. Částečně i...

Zeman odmítl nápad na amnestii, byla by kvůli koronaviru škodlivá

Prezident Miloš Zeman se postavil proti nápadu, že by mohl části vězňů udělit amnestii. S nápadem, že by hlava státu...

Najdete na iDNES.cz