Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Stíhání v kauze Čapí hnízdo je zastaveno. Zvrátit to může už jen šéf žalobců

  11:12aktualizováno  15:15
Městské státní zastupitelství v Praze zastavilo trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a všech dalších lidí v případu padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Potvrdilo to v tiskové zprávě. „Určitě mám velkou radost,“ uvedl premiér pro Rádio Impuls.

„Dnešního dne bylo oprávněným osobám rozesláno rozhodnutí, kterým došlo k zastavení trestního stíhání všech osob v tzv. kauze Čapí hnízdo,“ uvedlo Městské státní zastupitelství v Praze ve své tiskové zprávě. Martin Erazím tak podpořil právní názor svého podřízeného Jaroslava Šarocha.

Kauza Čapí hnízdo

Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch předložil na konci srpna návrh na zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo.

S konečným rozhodnutím se následně seznámil vedoucí státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím a zastavení trestního stíhání potvrdil. Zabýval se mimo jiné otázkou, zda je tato změna zákonná a důvodná, respektive zda je zákonné a důvodné předložené rozhodnutí.

Policisté pracovali s verzí, že Farma Čapí hnízdo nespadala v době žádosti o dotaci do kategorie malého nebo středního podniku a dotaci získala neoprávněně. „Provedené dokazování však vedlo k závěru, že Farma Čapí hnízdo podmínky definice malého a středního podniku splňovala,“ uvedl městský státní zástupce v Praze Martin Erazím ve svém vysvětlení.

Je tu někdo překvapený? glosuje Kalousek zastavení stíhání Babiše

„Spojil jsem se s advokáty a ti mi potvrdili, že skutečně došlo k zastavení trestního stíhání,“ uvedl premiér Andrej Babiš pro Rádio Impuls. Doplnil, že rozhodnutí má údajně devadesát stran a že doufá, že je konečné. „Určitě mám velkou radost,“ uvedl premiér.

„Od začátku jsem byl přesvědčený o nevině těch lidí, kteří byli stíhán a není pravda, že by to bylo překvapení,“ uvedl Babiš v pátek odpoledne na tiskovém brífinku k rozhodnutí pražských žalobců a odkázal na vyjádření dozorujícího žalobce z května 2018.

„Byla to uměle vytvořená kauza s cílem poškodit naše hnutí,“ uvedl Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu ANO, který byl dříve v kauze také stíhaný. „Když policie nedodala důkazy státní zástupce zcela logicky zastavil trestní stíhání,“ doplnil Faltýnek na tiskové konferenci.

Argument šéfa pražských žalobců Martina Erazíma, že si Farma Čapí hnízdo a Agrofert nekonkurují, nedává podle Davida Ondráčky z Transparency International po čtyřech letech vyšetřování příliš smysl. Jde podle něj o to, že svou činnost koordinují, uvedl Ondráčka na twitteru.

„Celá věc se týkala koncernu Agrofert pouze mediálně. Čtyři roky jsme čelili bezprecedentnímu útoku různých subjektů, které měly ve věci hned jasno. Nyní se potvrdilo, že dotace byla přidělena v souladu se všemi pravidly. Zastavení trestního stíhání považujeme za zadostiučinění pro všechny dotčené osoby,“ uvedla společnost Agrofer v oficiálním prohlášení na svých webových stránkách.

Slovo má i šéf žalobců Zeman

„Nejvyšší státní zastupitelství bere za dané, že bylo rozhodnuto o zastavení trestního stíhání. Jakmile toto rozhodnutí nabude právní moci, bude předloženo Nejvyššímu státnímu zastupitelství k přezkoumání zákonnosti,“ uvedl v prohlášení tiskový mluvčí úřadu Petr Malý. Z přezkoumání mohou vyplynout dva závěry.

Pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebude spokojen s tím, jak Městské státní zastupitelství v Praze případ vyřešilo, může mu nařídit, aby rozhodlo jinak.

Zahájí mimořádný schvalovací proces, který se spouští vždy, když je stíhání zastaveno v takto pokročilém stádiu případu. Čas má Zeman do tří měsíců od nabytí právní moci, že se zastavení stíhání ruší.

Pokud naopak nejvyšší státní zastupitelství vyhodnotí, že jejich pražští kolegové postupovali správně, rozhodnutí zůstane platné.

Babiš svou vinu dlouhodobě odmítal

Babiš, který byl od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítal, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. „Žádný podvod nebyl, říkal jsem to stokrát, nevím, proč to opakovat,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES. Hrozilo mu až deset let vězení.

Stíhání čelila kromě premiéra Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Policie navrhla jejich obžalobu v polovině dubna.

Ještě v červnu letošního roku podali žádost o zastavení stíhání dva z nich. Podle informací v médiích by měl být jedním někdejší manažer Agrofertu, Josef Nenadál. Podle advokáta je nepochybné, že se skutek, pro který byl klient stíhán, nestal.

Kvůli dotaci na stavbu farmy byl obviněn i premiérův syn Andrej, jeho případ policie vyloučila k vlastnímu řízení. Andrej Babiš mladší žije dlouhodobě v zahraničí společně s první manželkou současného českého premiéra.

Sporné dotace z roku 2008

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila. Do dokumentu o vrácení peněz si společnost nechala včlenit větu, že vrácení peněz podle ní neznamená, že by porušila podmínky dotace.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

 • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
 • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
 • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
 • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
 • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
 • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Autor:
 • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Vláda omezila počet lidí v obchodech, žádá nouzový stav do 20. prosince

Vláda rozhodla, že od středy omezí počet lidí v obchodech. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

 • Další z rubriky

Zámek Červená Lhota zůstává na suchu, hledá se firma na opravu výpusti

Zámecký rybník, který obklopuje Červenou Lhotu, zůstává nadále téměř na suchu. Správcům zámku se dosud nepodařilo...

Praha zpřísní vjezd nákladním autům do města, musí splnit nový emisní limit

Pražský magistrát zpřísní vjezd nákladních automobilů do města. Do dvou zón, kam smějí pouze vozy do hmotnosti 6 a 3,5...

Ústecká zoo je opět bez ředitele, radní jej odvolali po týdnech nejistoty

Ředitele ústecké zoo Romana Končela odvolali na svém pondělním jednání radní města. O jeho konci rozhodla kontrola...

Piráti schválili jednání o předvolební koalici s hnutím STAN

Piráti souhlasí s tím, aby začala jednání o předvolební koalici pro volby do Sněmovny v příštím roce s hnutím STAN. Pro...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...