Stíhání v kauze Čapí hnízdo je zastaveno. Zvrátit to může už jen šéf žalobců

  11:12aktualizováno  15:15
Městské státní zastupitelství v Praze zastavilo trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a všech dalších lidí v případu padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Potvrdilo to v tiskové zprávě. „Určitě mám velkou radost,“ uvedl premiér pro Rádio Impuls.

„Dnešního dne bylo oprávněným osobám rozesláno rozhodnutí, kterým došlo k zastavení trestního stíhání všech osob v tzv. kauze Čapí hnízdo,“ uvedlo Městské státní zastupitelství v Praze ve své tiskové zprávě. Martin Erazím tak podpořil právní názor svého podřízeného Jaroslava Šarocha.

Kauza Čapí hnízdo

Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch předložil na konci srpna návrh na zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo.

S konečným rozhodnutím se následně seznámil vedoucí státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím a zastavení trestního stíhání potvrdil. Zabýval se mimo jiné otázkou, zda je tato změna zákonná a důvodná, respektive zda je zákonné a důvodné předložené rozhodnutí.

Policisté pracovali s verzí, že Farma Čapí hnízdo nespadala v době žádosti o dotaci do kategorie malého nebo středního podniku a dotaci získala neoprávněně. „Provedené dokazování však vedlo k závěru, že Farma Čapí hnízdo podmínky definice malého a středního podniku splňovala,“ uvedl městský státní zástupce v Praze Martin Erazím ve svém vysvětlení.

Je tu někdo překvapený? glosuje Kalousek zastavení stíhání Babiše

„Spojil jsem se s advokáty a ti mi potvrdili, že skutečně došlo k zastavení trestního stíhání,“ uvedl premiér Andrej Babiš pro Rádio Impuls. Doplnil, že rozhodnutí má údajně devadesát stran a že doufá, že je konečné. „Určitě mám velkou radost,“ uvedl premiér.

„Od začátku jsem byl přesvědčený o nevině těch lidí, kteří byli stíhán a není pravda, že by to bylo překvapení,“ uvedl Babiš v pátek odpoledne na tiskovém brífinku k rozhodnutí pražských žalobců a odkázal na vyjádření dozorujícího žalobce z května 2018.

„Byla to uměle vytvořená kauza s cílem poškodit naše hnutí,“ uvedl Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu ANO, který byl dříve v kauze také stíhaný. „Když policie nedodala důkazy státní zástupce zcela logicky zastavil trestní stíhání,“ doplnil Faltýnek na tiskové konferenci.

Argument šéfa pražských žalobců Martina Erazíma, že si Farma Čapí hnízdo a Agrofert nekonkurují, nedává podle Davida Ondráčky z Transparency International po čtyřech letech vyšetřování příliš smysl. Jde podle něj o to, že svou činnost koordinují, uvedl Ondráčka na twitteru.

„Celá věc se týkala koncernu Agrofert pouze mediálně. Čtyři roky jsme čelili bezprecedentnímu útoku různých subjektů, které měly ve věci hned jasno. Nyní se potvrdilo, že dotace byla přidělena v souladu se všemi pravidly. Zastavení trestního stíhání považujeme za zadostiučinění pro všechny dotčené osoby,“ uvedla společnost Agrofer v oficiálním prohlášení na svých webových stránkách.

Slovo má i šéf žalobců Zeman

„Nejvyšší státní zastupitelství bere za dané, že bylo rozhodnuto o zastavení trestního stíhání. Jakmile toto rozhodnutí nabude právní moci, bude předloženo Nejvyššímu státnímu zastupitelství k přezkoumání zákonnosti,“ uvedl v prohlášení tiskový mluvčí úřadu Petr Malý. Z přezkoumání mohou vyplynout dva závěry.

Pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebude spokojen s tím, jak Městské státní zastupitelství v Praze případ vyřešilo, může mu nařídit, aby rozhodlo jinak.

Zahájí mimořádný schvalovací proces, který se spouští vždy, když je stíhání zastaveno v takto pokročilém stádiu případu. Čas má Zeman do tří měsíců od nabytí právní moci, že se zastavení stíhání ruší.

Pokud naopak nejvyšší státní zastupitelství vyhodnotí, že jejich pražští kolegové postupovali správně, rozhodnutí zůstane platné.

Babiš svou vinu dlouhodobě odmítal

Babiš, který byl od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítal, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. „Žádný podvod nebyl, říkal jsem to stokrát, nevím, proč to opakovat,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES. Hrozilo mu až deset let vězení.

Stíhání čelila kromě premiéra Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Policie navrhla jejich obžalobu v polovině dubna.

Ještě v červnu letošního roku podali žádost o zastavení stíhání dva z nich. Podle informací v médiích by měl být jedním někdejší manažer Agrofertu, Josef Nenadál. Podle advokáta je nepochybné, že se skutek, pro který byl klient stíhán, nestal.

Kvůli dotaci na stavbu farmy byl obviněn i premiérův syn Andrej, jeho případ policie vyloučila k vlastnímu řízení. Andrej Babiš mladší žije dlouhodobě v zahraničí společně s první manželkou současného českého premiéra.

Sporné dotace z roku 2008

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila. Do dokumentu o vrácení peněz si společnost nechala včlenit větu, že vrácení peněz podle ní neznamená, že by porušila podmínky dotace.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Střídání v Afghánistánu. Vojáky z Přáslavic vystřídali výsadkáři z Chrudimi

Česká armáda v Afghánistánu vystřídala jednotku střežící spojeneckou základnu Bagrám. Rotu, kterou tvořili zejména...

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz