Generálmajor Jaroslav Klemeš.

Generálmajor Jaroslav Klemeš. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zeman zřejmě vyznamená parašutistu Klemeše i hrdinu z Brodu

  • 9
Prezident Miloš Zeman příští pátek ve Vladislavském sále Pražského hradu již počtvrté předá státní vyznamenání. Podle zjištění Lidových novin se chystá ocenit hrdinu druhé světové války Jaroslava Klemeše, veterána operace Pouštní bouře Pavla Budinského i Jiřího Nesázala, který se loni postavil šílenému střelci v uherskobrodské restauraci Družba.

Válečný veterán Klemeš by měl dostat nejvyšší státní vyznamenání - Řád bílého lva. Poslední žijící československý parašutista prošel výcvikem ve Velké Británii a seskočil do okupované vlasti, aby domácímu odboji pomohl proti nacistům. Ke konci války se přesunul do Prahy, kde působil jako radiotelegrafista a udržoval spojení s Londýnem.

Poslední parašutista zajistil spojení s Londýnem, komunisti ho zavřeli

Po válce ho komunistický režim dva roky věznil za smyšlené protistátní spiknutí. „Když přišel Hitler, jediná cesta byla dostat se do zahraničí a bojovat. Když nás zavírali za komunistů, člověk si říkal, proč? Letce a parašutisty brali jako první. Bylo hrozné, co s námi dělali. Že to zase dojde tak daleko, to jsem si nikdy nemyslel. Doufal jsem, že budou pokorní, že se omluví, že se budou stydět. No prostě komunisti,“ vzpomínal dříve Klemeš, který byl rehabilitován v roce 1968.

Řád bílého lva by měl podle Lidových novin in memoriam dostat také Karel Miloslav Kuttelwascher, stíhací eso britského královského letectva za druhé světové války (více o něm čtěte zde).

Ocenění zřejmě obdrží i veterán operace Pouštní bouře

Další válečný veterán - tentokrát války v Perském zálivu na začátku 90. let - Pavel Budinský by měl od prezidenta obdržet medaili Za zásluhy. Budinský v operaci Pouštní bouře, kterou vedla koalice 28 států proti Iráku, působil jako lékař. Lidové noviny připomínají, že to bylo první nasazení československé armády po listopadovém převratu.

„Byla to klasická poušť se vším všudy, takže žádné zázemí. Byly to stany, kolem byly písečné valy, za kterými byly naše jednotky rozmístěny. Největším problémem paradoxně byly pro nás klimatické podmínky, to znamená obrovské tepelné výkyvy v průběhu 24 hodin. Přes den bylo 50 stupňů a v noci nula,“ vzpomínal Budinský pro Český rozhlas.

Kromě války v Perském zálivu byl lékař nasazen i v misích na území bývalé Jugoslávie. Je předsedou Sdružení válečných veteránů i Československé obce legionářské, držitelem Záslužného kříže ministra obrany i medaile Za službu vlasti, kterou mu v říjnu 1989 předal tehdejší prezident Gustav Husák.

Medaile pro hrdinu z Uherského Brodu

Zeman už během návštěvy Uherského Brodu na začátku října naznačil, že medailí Za hrdinství ocení Jiřího Nesázala, který se loni v únoru postavil šílenému střelci v restauraci Družba.

Když útočník vtrhl do restaurace a začal střílet, Nesázal strhl kamaráda pod stůl. Poté využil chvíle, kdy si střelec měnil zásobník, a vyrazil proti němu se židlí. Díky tomu se podařilo utéct jemu i dvěma dalším mužům. Čtyřiadvacetiletý Nesázal už za hrdinství dostal Cenu Michala Velíška (více čtěte zde).

Poslanci v červnu schválili seznam kandidátů na státní vyznamenání, který poslali prezidentovi. Navrhli v něm více než třicet lidí, Zeman se ale seznamem řídit nemusí. O vyškrtnutí z něj požádal astrofyzik Jiří Grygar. „Odmítnutí návrhu na vyznamenání dr. Grygarem nemá souvislost s panem prezidentem, jak Hrad informoval v e-mailu navrhovatel,“ reagoval poté na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček (více čtěte zde).

Nesázal dostal Cenu Michala Velíška:

2. prosince 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video