Škrtání úředníků. Vláda má plán, jak snížit počet státních zaměstnanců

  0:01aktualizováno  0:01
Už i prezident Miloš Zeman kritizoval před měsícem, jak se „armáda“ úředníků rozrůstá. Téměř každý dvacátý Čech je zaměstnanec státu. Ministerstvo financí proto vypracovalo první plán, jak tyto počty snížit. Je zatím velmi opatrný, rozhodně nejde o žádný radikální řez.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Lidí natvrdo propuštěných na dlažbu asi nebude mnoho, pokud vůbec někdo. Na druhou stranu je to první návrh od ekonomické krize, jak osekat počty úředníků poté, co předchozí vláda naopak zaměstnance nabírala.

Dva tisíce černých duší

Ministerstvo financí chce škrtnout část neobsazených míst, která mají ministerstva jako rezervu, ale dostávají na ně ze státního rozpočtu peníze. Instituci, která má neobsazených míst víc než pět procent, se všechna nad pět procent škrtnou. 

„Díky tomu zrušíme dva tisíce černých duší a ušetříme 3,4 miliardy korun. Apeluji na všechny ministry, aby nevznášeli nároky na další místa a naopak hledali personální rezervy,“ uvedla včera pro MF DNES ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Státní zaměstnanci v číslech

Státní zaměstnanci v číslech

Jednotliví ministři už dostali od Schillerové „svoji“ tabulku. Některým z nich se to ale nelíbí. Trochu to ostatně nastínil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě. „Plošné škrty nejsou ideální. Třeba jen na odboru azylové a migrační politiky by to bylo 100 míst,“ zmínil Hamáček. Opatrně poznamenal, že je schopen „provést interní audity“ pracovních míst a pak se teprve rozhodne, co dál.

Zdroj z ministerstva zahraničí pak prozradil, že jim z financí přišel návrh škrtnout 60 diplomatických míst, což se rovná osazenstvu celkem tří ambasád.

Předseda vlády Andrej Babiš včera přes mluvčí ANO Lucii Kubovičovou vzkázal, že jde o návrh, který ještě není dopracovaný a povede se o něm určitě ještě dlouhá debata s ostatními ministry.

Ministerstvo dopravy má opustit 29 úředníků

MF DNES oslovila velká ministerstva, kolik lidí zamýšlejí ušetřit. Nejkonkrétnější bylo ministerstvo dopravy. „Naším záměrem je v resortu dopravy zrušit 29 úřednických míst,“ uvedl mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar. Doprava má celkem něco přes tisíc úředníků.

Ministerstva sice někde místa ušetří, ale jinde chtějí naopak přidat. Mluvčí dopravy Neusar třeba doplnil, že jejich resort bude potřebovat i nové úředníky. Po zářijovém zavedení slev pro děti a seniory ve vlacích budou totiž například víc kontrolovat dopravce.

Další dva resorty potvrdily škrtání úřednických míst bez udání přesných počtů. „Na přípravě systemizace pracujeme. O připravovaných změnách chce pan premiér nejprve informovat členy vlády a odbory,“ uvedla mluvčí Úřadu vlády Petra Doležalová. A na školství už se škrty počítají. „Ministerstvo zohlednilo krácení počtu úřednických míst při přípravě rozpočtu na rok 2019,“ odpověděl tamní tiskový odbor. 

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) byla ještě stručnější: „Stále o tom jednáme, čísla nechci říkat,“ reagovala na dotaz. Expert na státní správu opoziční ODS a bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil si myslí, že prostor pro zeštíhlení je největší na ministerstvech, jejichž práce se dubluje s krajskými úřady. „Po vzniku krajů se měla zrušit podobná místa na ministerstvech. Kraje řídí střední školy, a přesto na ministerstvu školství neubyl ani jeden úředník,“ upozorňuje Vystrčil. 

„Rozdělte si práci i plat kolegy“

Tajemník radnice v okresním městě Žďár nad Sázavou Jan Havlík vymyslel už před lety originální systém, jak snížit počet svých úředníků. Opoziční expert na státní správu Miloš Vystrčil z ODS ho dává za příklad, jak mohou ušetřit i ministerstva.

Když sám od sebe odešel některý úředník ze Žďáru, tajemník oslovil jeho zbývající spolupracovníky na odboru. Nabídl jim, jestli za něj chtějí přijmout náhradu, nebo jestli si chtějí rozdělit agendu kolegy na odchodu mezi sebe a zároveň k tomu i 50 procent jeho platu.

„Skutečně to u nás tak fungovalo až do roku 2013.Tam jsme se už dostali na hranici svých možností,“ potvrdil Havlík. Po zrušení okresních úřadů v roce 2003 měla radnice 160 lidí a na konci této „reformy“ jen 113 lidí.

„Dnes už s úsměvem říkám, že u nás lidé nechtějí dělat ani za větší peníze. Zjistili, že je pěkné mít nadstandardní peníze, ale když je neužijete, tak jsou vám k ničemu. Úředníci tady pracují až do večera,“ dodal Havlík.  


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

Stát začíná drasticky škrtat. Ministři jsou v šoku a řeší, kde ušetří

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla ušetřit oproti dosavadnímu výhledu rozpočtu na rok 2020 celkem 25,3...

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Najdete na iDNES.cz