ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

  • 106
Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V čele statistik se drží Opava, po ní následují České Budějovice. Většinou v souvislosti s alkoholem nebo s drogami. Se zvyšující se důvěrou v ozbrojené složky však útoků postupně ubývá.

Měl to být rutinní zásah, skončil tragédií. Policisté z Českých Budějovic Václav Hasse a Jaroslav Humeš vyjeli na konci roku 2016 k rodinné hádce. Agresivní mladík na ně vytáhl nůž. Policistům se útočníka sice podařilo přemoci, ale oba kvůli zraněním skončili v nemocnici. Hasse zraněním podlehl.

Ve statistice obvodů, kde nejčastěji dochází k útokům na policisty, jsou České Budějovice na druhém místě. Od roku 2014 do letošního července tam podle projektu Mapa kriminality celkem třicet z nich napadli.

Vůbec nejvíc si za posledních pět let troufali na policisty v Opavě, kde řešili o jeden případ více než v Českých Budějovicích. Třetí v pořadí je centrum Prahy kolem Václavského náměstí s 28 incidenty.

„Policisté se s fyzickými útoky setkávají,“ připouští mluvčí opavské policie René Černohorský. V naprosté většině případů však naštěstí hlídky vyváznou se škrábanci, modřinami, přinejhorším s vykloubenými končetinami.

Proč ale statistikám vévodí zrovna Opava, Černohorský vysvětlit nedokáže. Úroveň kriminality ve městě nijak nevyčnívá nad ostatní.

Strážníci mají práci o něco poklidnější. Fyzickému útoku byli v posledních pěti letech vystaveni v 830 případech. Pro ně je nejrizikovější oblastí centrum Ústí nad Labem. „Nakládačku“ jich tam dostalo 23.

Alkohol a drogy

Ředitel ústecké městské policie Pavel Bakule to přičítá velkému množství hospod a barů ve středu města. Popisuje typickou nebezpečnou situaci. Strážníci přijíždějí k nahlášenému rušení nočního klidu. Když dorazí na místo, jsou svědky hromadné bitky několika lidí pod vlivem alkoholu, někdy i drog.

Právě alkohol a drogy naprostou většinu útoků na muže v uniformách spojuje. „Tyto látky totiž v mozku působí na některá centra, která jsou zodpovědná za to, že kontrolujeme svoje chování,“ vysvětluje Petr Popov, primář kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Upozorňuje ale, že svou roli hrají i osobnostní předpoklady. Podle Popova jsou nejdůležitějšími faktory genetika a výchova.

A zatímco před kluby hrozí nebezpečí útoku spíše od mladých lidí, při sousedských sporech se může do mužů v uniformách pustit i senior. „Průměrný věk útočníků je 36 let, přičemž nejstaršímu bylo 72 a nejmladšímu 19,“ popisuje zkušenosti z terénu ředitel znojemských strážníků Ivan Budín.

Výjimečně je útočníkem i žena. Jedna například překvapila policisty v Teplicích. Zazvonili u ní a čekali přede dveřmi. Žena jim otevřela s nožem v ruce a hlídku začala ohrožovat.

Policisté však popisují, že při útocích většinou jde o strkanice, útoky pěstí, kopance a kousání. Zbraně vezmou útočníci do ruky zřídka. Jedna se ale ve statistikách objevuje častěji – osobní automobil.

Útoky na policisty a strážníky za roky 2014 až 2019

„Řidič černého BMW nezastavil na výzvu policisty a pokusil se na něj najet,“ vzpomněl mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner incident, který se odehrál před měsícem v Českých Budějovicích. Policistovi se podařilo uskočit. Když agresivního řidiče nakonec ve městě chytili, nadýchal 1,5 promile. V autě s ním při tom seděli tři další lidé.

Obecně však útoků na policisty ubývá. Pro srovnání v roce 2014 evidovali státní policisté 544 případů, loni 352. „Svou roli v tom hraje jak důsledné řešení všech případů napadení policistů, což působí preventivně, tak stále stoupající důvěra a respekt občanů vůči policistům,“ nabízí vysvětlení mluvčí policejního prezidia David Schön.

Češi policistům důvěřují

Vzrůstající důvěru v policisty ukázal nedávno uveřejněný průzkum agentury STEM. Vyplývá z něj, že státním policistům důvěřuje zhruba tři čtvrtiny lidí, strážníkům tři pětiny. „Z dlouhodobé perspektivy jde o postupný kontinuální růst důvěry patrný od roku 2007. Aktuálně se míra důvěry v policii zvýšila na historické maximum,“ konstatuje agentura.

Podle jiného výzkumu, který před lety zpracovala Eva Krulichová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, důvěřují policistům spíše ženy a vysokoškolsky vzdělaní lidé. „Naopak věk ani velikost obce, kde respondent žije, nehrají roli,“ říká.

Za napadení policisty hrozí až šestnáctiletý trest odnětí svobody. V České republice jsou však i místa, kde mají policisté o poznání klidnější službu. Z celkového počtu 522 policejních obvodů v 67 z nich za posledních pět let k žádnému útoku na policistu nedošlo. Klid panuje například v Poděbradech, Sázavě, nebo Novém Městě nad Metují.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video