Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

  11:11aktualizováno  11:11
Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V čele statistik se drží Opava, po ní následují České Budějovice. Většinou v souvislosti s alkoholem nebo s drogami. Se zvyšující se důvěrou v ozbrojené složky však útoků postupně ubývá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Měl to být rutinní zásah, skončil tragédií. Policisté z Českých Budějovic Václav Hasse a Jaroslav Humeš vyjeli na konci roku 2016 k rodinné hádce. Agresivní mladík na ně vytáhl nůž. Policistům se útočníka sice podařilo přemoci, ale oba kvůli zraněním skončili v nemocnici. Hasse zraněním podlehl.

Ve statistice obvodů, kde nejčastěji dochází k útokům na policisty, jsou České Budějovice na druhém místě. Od roku 2014 do letošního července tam podle projektu Mapa kriminality celkem třicet z nich napadli.

Vůbec nejvíc si za posledních pět let troufali na policisty v Opavě, kde řešili o jeden případ více než v Českých Budějovicích. Třetí v pořadí je centrum Prahy kolem Václavského náměstí s 28 incidenty.

„Policisté se s fyzickými útoky setkávají,“ připouští mluvčí opavské policie René Černohorský. V naprosté většině případů však naštěstí hlídky vyváznou se škrábanci, modřinami, přinejhorším s vykloubenými končetinami.

Proč ale statistikám vévodí zrovna Opava, Černohorský vysvětlit nedokáže. Úroveň kriminality ve městě nijak nevyčnívá nad ostatní.

Strážníci mají práci o něco poklidnější. Fyzickému útoku byli v posledních pěti letech vystaveni v 830 případech. Pro ně je nejrizikovější oblastí centrum Ústí nad Labem. „Nakládačku“ jich tam dostalo 23.

Alkohol a drogy

Ředitel ústecké městské policie Pavel Bakule to přičítá velkému množství hospod a barů ve středu města. Popisuje typickou nebezpečnou situaci. Strážníci přijíždějí k nahlášenému rušení nočního klidu. Když dorazí na místo, jsou svědky hromadné bitky několika lidí pod vlivem alkoholu, někdy i drog.

Právě alkohol a drogy naprostou většinu útoků na muže v uniformách spojuje. „Tyto látky totiž v mozku působí na některá centra, která jsou zodpovědná za to, že kontrolujeme svoje chování,“ vysvětluje Petr Popov, primář kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Upozorňuje ale, že svou roli hrají i osobnostní předpoklady. Podle Popova jsou nejdůležitějšími faktory genetika a výchova.

A zatímco před kluby hrozí nebezpečí útoku spíše od mladých lidí, při sousedských sporech se může do mužů v uniformách pustit i senior. „Průměrný věk útočníků je 36 let, přičemž nejstaršímu bylo 72 a nejmladšímu 19,“ popisuje zkušenosti z terénu ředitel znojemských strážníků Ivan Budín.

Výjimečně je útočníkem i žena. Jedna například překvapila policisty v Teplicích. Zazvonili u ní a čekali přede dveřmi. Žena jim otevřela s nožem v ruce a hlídku začala ohrožovat.

Policisté však popisují, že při útocích většinou jde o strkanice, útoky pěstí, kopance a kousání. Zbraně vezmou útočníci do ruky zřídka. Jedna se ale ve statistikách objevuje častěji – osobní automobil.

Útoky na policisty a strážníky za roky 2014 až 2019

Útoky na policisty a strážníky za roky 2014 až 2019

„Řidič černého BMW nezastavil na výzvu policisty a pokusil se na něj najet,“ vzpomněl mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner incident, který se odehrál před měsícem v Českých Budějovicích. Policistovi se podařilo uskočit. Když agresivního řidiče nakonec ve městě chytili, nadýchal 1,5 promile. V autě s ním při tom seděli tři další lidé.

Obecně však útoků na policisty ubývá. Pro srovnání v roce 2014 evidovali státní policisté 544 případů, loni 352. „Svou roli v tom hraje jak důsledné řešení všech případů napadení policistů, což působí preventivně, tak stále stoupající důvěra a respekt občanů vůči policistům,“ nabízí vysvětlení mluvčí policejního prezidia David Schön.

Češi policistům důvěřují

Vzrůstající důvěru v policisty ukázal nedávno uveřejněný průzkum agentury STEM. Vyplývá z něj, že státním policistům důvěřuje zhruba tři čtvrtiny lidí, strážníkům tři pětiny. „Z dlouhodobé perspektivy jde o postupný kontinuální růst důvěry patrný od roku 2007. Aktuálně se míra důvěry v policii zvýšila na historické maximum,“ konstatuje agentura.

Podle jiného výzkumu, který před lety zpracovala Eva Krulichová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, důvěřují policistům spíše ženy a vysokoškolsky vzdělaní lidé. „Naopak věk ani velikost obce, kde respondent žije, nehrají roli,“ říká.

Za napadení policisty hrozí až šestnáctiletý trest odnětí svobody. V České republice jsou však i místa, kde mají policisté o poznání klidnější službu. Z celkového počtu 522 policejních obvodů v 67 z nich za posledních pět let k žádnému útoku na policistu nedošlo. Klid panuje například v Poděbradech, Sázavě, nebo Novém Městě nad Metují.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Označení „česká Greta“ mě neuráží, řekla klimatická aktivistka v Rozstřelu

Klimatická aktivistka Lucie Smolková v diskusním pořadu Rozstřel. (19. září...

Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou...

Vyloučené lokality? Jsme krátce před nepokoji, řekla poslancům Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve středu Ústí nad...

Za časovanou bombu označila před poslanci sociálního výboru takzvané vyloučené lokality ministryně práce a sociálních...

Ostrava si nemocnici nechá, nejdražší stavbu v historii zařízení ale odloží

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Přes dvě miliardy měla stát modernizace Městské nemocnice Ostrava do roku 2030 včetně nových pavilonů X a Y. Některé...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER V PERSONÁLNÍ AGENTUŘE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz