Stát zvažuje, že koupí krkonošskou Luční boudu

  14:00aktualizováno  14:00
Stát vážně uvažuje o odkoupení dvou nejznámějších chat na hřebenech Krkonoš. Už od loňského podzimu licituje ministerstvo životního prostředí se soukromými majiteli o ceně Labské boudy a nyní začalo jednat i o koupi Luční boudy.

Luční bouda v Krkonoších | foto: Ondřej Littera

Zatímco Labskou boudu chtějí ochranáři získat, aby ji mohli zbourat (čtěte: Ochranáři chtějí Labskou boudu), Luční boudu by rádi zachovali a přeměnili na středisko ekologické výchovy.

"Nabídku majitele na odprodej Luční boudy jsme skutečně obdrželi. Je to velmi náročný projekt, který nelze uspěchat. Odhaduji, že k nějakému rozhodnutí bychom měli dospět do konce letošního roku," uvedl náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Správa Krkonošského národního parku má pro ministerstvo do konce června zpracovat podrobnou studii zabývající se výhodami i riziky případné koupě a následného provozování Luční boudy v režii státu.

"Prověřujeme, jaký program by mělo středisko ekologické výchovy na Luční boudě nabízet, aby bylo atraktivní pro školní mládež a veřejnost minimálně z celé republiky. Současně si musíme udělat rozvahu, jak by bylo ekonomicky náročné objekt provozovat," řekl Pelc.

Teprve potom prý přijde čas na dohadování o ceně. "Pokud nebudeme mít vyřešen program a provoz, není podstatné, jestli by Luční bouda byla ke koupi za tři, nebo za sto milionů korun," dodal náměstek ministra.

O Luční boudu měla správa Krkonošského národního parku zájem už v roce 2003, kdy byla k mání v rámci konkurzu na tehdejšího majitele. Ochranáři však ve výběrovém řízení neuspěli, protože nedokázali nabídnout ani minimální částku, kterou tehdy konkurzní správce stanovil na pět milionů korun.

Luční boudu tehdy za 10,5 milionu korun získala pražská společnost AEZZ, která ji opravila, znovu otevřela pro veřejnosti a ve chvíli, kdy se chata opět začíná těšit přízni turistů, ji překvapivě nabídla k odprodeji státu. - čtěte Luční bouda se otvírá turistům

. Luční bouda

Leží na Bílé louce při levém břehu Bílého Labe pod svahy Luční a Studniční hory ve výšce 1 410 metrů nad mořem.

Je nejstarší chatou v hřebenové části Krkonoš a se svými 5 600 metry čtverečními zastavěné plochy je i jednou z  největších horských bud ve střední Evropě.

Známá chata stojí na místě bývalého hospodářského stavení, které podle historických pramenů při staré obchodní stezce z Čech do Slezska existovalo už v roce 1625. Krátce po mnichovské dohodě 2. října 1938 Luční bouda spolu s nedalekou Rennerovou boudou vyhořela.


Chatu za 2. světové války obnovili němečtí nacisté, kteří ji využívali jako výcvikové středisko wehrmachtu a školili zde radistky pro letectvo. Po válce využívala Luční boudu československá armáda. Později se o provoz chaty staral

Československý svaz tělesné výchovy, jenž ji v roce 1990 předal Klubu českých turistů.


V roce 1993 se Luční bouda zprivatizovala, několikrát změnila majitele a několik let byla kromě bufetu pro veřejnost zavřena.


V roce 2003 koupila chatu v konkurzu pražská společnost AEZZ, která ji opravila a v roce 2004 opět otevřela pro veřejnost.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky
Premium

Káva je pořád moc levná. Měla by stát víc, říká barista Tuček

Proč mají baristky tetování, proč je cukr zlozvyk a jaký je rozdíl mezi Etiopií a Kostarikou? Odpovídá Jaroslav Tuček,...

Stávkovat budeme, dokud rektor Zima neodstoupí, řekli studenti v Rozstřelu

Školní stávky za klima se přelily i do univerzitního prostředí. Studenti z iniciativy Univerzity za klima protestují...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

Jen se tu válí a smrdí. Průběžně se střídáme, brání se studenti v Karolinu

U vstupu Univerzity Karlovy v Karolinu je zhruba deset studentů, kteří pokračují v okupaci atria Univerzity Karlovy ve...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz