Meziroční nárůst bezdomovců starších pětapadesáti let je celých dvacet procent. Ještě loni v létě byla v azylovém domě a noclehárně ostravské Charity čtvrtina postelí volná. Letos tam měli i během největších veder obsazeno do posledního místečka. A plný stav trvá. "Je to alarmující situace," říká ředitel Charity Martin Pražák. Ubytovací kapacity Charity praskají ve švech, i přestože tam přibylo čtrnáct nových míst.
Noví zájemci o přístřeší musejí jinam. Jenže ani v jiných domech zřejmě neuspějí. "Situace v ostatních azylových domech je podobná. Nezbývá jim než čekat," dodala sociální pracovnice Šárka Tichá.
Proč přibývá bezdomovců?Na domácnosti souběžně dopadne několik vládních opatření. Deregulace nájemného, penzijní a zdravotní reforma podle odborníků tvrdě zasáhne zvláště seniory. Ti už dnes dávají zhruba polovinu svých příjmů do bydlení a nájemné dále poroste. Především jejich peněženky vyprázdní i reforma zdravotnictví. Čtyři z pěti lidí, kteří využívají zdravotní péči, jsou právě senioři. Sociální pracovníci upozorňují také na nebezpečí lehko dostupných půjček. Úvěrové společnosti půjčí každému, ne všichni jsou však schopní splácet. |
Dávky zneužívá jen deset procent žadatelů
Sociální pracovníci avizují, že pomoc hledají i lidé, kteří mezi ohrožené skupiny dosud nespadali. "Je to důsledkem přitvrzování sociální politiky státu. Sociální dávky přitom prokazatelně zneužívá jen deset procent žadatelů. Velkoplošné trestání je nesmyslné," doplňuje Pražák.
Nárůst je evidentní i v nízkoprahových zařízeních Charity, kam docházejí ti, kteří spí na ulicích, protože na ubytování nedosáhnou. Loni tam přišlo 620 klientů, jen za první letošní půlrok 420 lidí.
Nejvíc ohrožení jsou senioři, kteří žijí sami
Chudobou nejvíce ohrožení jsou senioři, zvláště ti, kteří žijí sami. Obrovským problémem je však i předlužení rodin. Lidé nemají práci, příjmy nepokryjí výdaje.
"Lidé zatížení dluhy chodí velmi často. V oblasti půjčování peněz není dostatečná regulace," míní Pražák. Na rostoucí počet těch, kteří se potýkají s existenčními problémy, Charita upozornila společně s Armádou spásy v úterý happeningem v centru Ostravy.
"Meziroční nárůst bezdomovců ve věku pětapadesáti a více let je kolem dvaceti procent," říká Jan Krupa z Armády spásy. A bude hůř, shodují se odborníci. Čekají novou vlnu bezdomovců.
Na ulici se ocitnou lidé, kteří nepijí, ani neberou drogy
"Především seniory čeká rána v podobě souběhu důsledků penzijní a zdravotní reformy se zvyšováním nájmů. Na ulici se ocitnou lidé, kteří nepijí, neberou drogy, celý život pracovali, ale jejich příjmy jim už nepokryjí všechny jejich náklady," říká sociolog Jan Keller.
Podle výzkumů v Ostravě do skupiny lidí, kteří žijí v chudobě nebo jsou jí bezprostředně ohrožení, spadá celých třicet procent domácností. Pokud člověk žije sám, spadá do skupiny ohrožených chudobou, když má příjem dvanáct tisíc čistého a méně.