Stát by měl občana upozornit na změny

  9:43aktualizováno  9:43
Po včerejšku mi nezbývá, než konstatovat, “tak nás zase doběhli.... Vystudovala jsem vysokou školu, v roce 1991 jsem začala podnikat a musela jsem se seznámit i s účetnictvím, které jsem si pro sebe vedla. Absolvovala jsem dva účetnické kurzy, vlastním dvě osvědčení o způsobilosti v oboru jednoduché a podvojné účetnictví.

Později jsem pracovala více než tři roky v bance a v leasingové společnosti jako účetní. Od dubna 1999 vlastním živnostenský list na vedení účetnictví a také se účetnictvím živím. Mám ale velkou chybu, nestíhám studovat detailně změny v zákonech, protože tím bych se neuživila. Pracuji sama a kdybych měla studovat všechny změny, tak nedělám nic jiného.

Včera jsem dostala dopis z Okresního živnostenského úřadu. Shrnuji: Oznamujeme Vám, že od 1.3.2000 došlo k novele zákona o živnostenském podnikání a živnost dříve ohlašovací volná “Vedení účetnictví” se stala živností vázanou. Podle tohoto zákona mohou osoby mající živnost. oprávnění pokračovat, ale do jednoho roku musí předložit příslušné doklady (o vzdělání a praxi). To jsem z neznalosti neučinila. Já jsem sice měla o tomhle zákoně povědomí, ale vůbec mě nenapadlo, že se týká také účetnictví.

Tak jsem se hned včera s potřebnými doklady vypravila na Živnost. úřad.  Příslušná úřednice mi sdělila: “Je pozdě, měla jste na to rok času, musíte si znovu požádat o živnost.list, pokud budete mít požadovaná potvrzení o praxi.”  (Hned také zpochybnila moje doklady, protože v pracovní smlouvě sice mám samostatná účetní, ale v zápočtovém listě, který se vydává pro účely Správy sociálního zabezpečení, je jen odpracovaná doba, ne však pracovní zařazení.)

Znamená to tedy znovu žádat o výpis z rejstříku trestů (a zaplatit), sehnat si potvrzení z FÚ, že nic nedlužím a zaplatit znovu 1000 Kč za stejný živnostenský list. To mě trochu vyvedlo z míry. Říkám: “To se po nás ten stát pěkně vozí, člověk dělá poctivě, všechno a včas platí a když někdo neplatí jemu, tak se stejně nikde nedovolá, i když vyhraje soud, tak stejně nic nedostane a soudí se dál a dál a nakonec nedostane zase nic, protože stát je na prvním místě. Tuneláři rozkradli miliony a miliardy a jsou v pohodě, ale poctivýho člověka obíra stát čím dál tím víc.”

Dopadlo to tak, že úřednice mě sice dala za pravdu, protože za dobu co tam pracuje vyslechla těch stesků nepočítaně, ale současně mi sdělila, že s tím už nelze nic dělat. A že těch účetních podobně postižených tam mají pět set.

Tak jsem to konečně pochopila: 500 krát 1000,-Kč je půl milionu. A to nepočítám ostatní profese, kterých se zákon týkal. Ty peníze jako když najdou na chodníku. Naivní občan, jako já, by si myslel, že stát, který to s ním myslí poctivě, ho včas upozorní na nějaký zádrhel, který pro něj přichystal.

Dopis jsem dostala 27.6.2001 s tím, že 1.3.2001 skončila platnost mého živnost.listu. Stejně nakonec Okresní živnostenský úřad dopisy rozesílá, kdyby to udělal v únoru, všechno by bylo jinak. Ale proč by se stát měl připravovat o tak snadno vydělané peníze, že? To je jedno, co si o tom myslí občan. Jen tak dál pánové!

Já vím, je to moje chyba, neznalost zákona neomlouvá, ale taková opatření přímo vzbuzují podezření, že jsou účelová a mají pouze jediný cíl, a to, jak z občanů zase něco vytáhnout. Kdysi jsem četla, že bohatý je ten stát, který má bohatou střední vrstvu. Naši zákonodárci zřejmě usilují o pravý opak, což jistě potvrdí každý poctivý živnostník.

Stanislava Hantonová, Kladno
[mailto:hanton@prumyslovy-servis.cz]


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Zbití číšníka bylo podle policie pokusem o vraždu. Pachatelům hrozí 18 let

Číšník Miroslav, kterého skupina Nizozemců napadla v centru Prahy, poprvé...

Pražští policisté v minulých dnech navrhli obžalovat z pokusu o vraždu dvojici Nizozemců, kteří loni v dubnu v centru...

Naděje statisíců dlužníků. Z pasti je může dostat insolvenční zákon

Exekuce

Téměř 900 tisíc lidí v Česku má problém s dluhy. Ulehčila by jim chystaná novela insolvenčního zákona, kterou projedná...

Smog v Moravskoslezském kraji houstne, školky čistí vzduch a nevycházejí

Letecký pohled na šedivým smogem zalitý Třinec a Třinecké železárny.

Děti z Mateřské školy Ostrava-Radvanice nyní místo vycházky či řádění na zahradě tráví den uvnitř. Školka má vyčleněnou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz