Stát a církev utvoří ne jednu, ale tři komise

  14:40aktualizováno  14:40
- Na řešení vztahu státu a církví vznikne ne jedna, ale tři komise, které by spolu měly komunikovat. První bude dosavadní vládní, druhá pak expertní s účastí církví, kterou ustaví během příštího týdne ministr kultury a třetí bude komise ČR a Vatikánu. To je výsledek středečního nočního jednání premiéra Miloše Zemana a kardinála Miloslava Vlka.
Kardinál ve středu novinářům řekl, že katolická církev bude respektovat existenci vládní komise kopírující složení parlamentu, tedy s účastí komunistů, ale bez oficiálního zastoupení církví.Komunistický zástupce ve vládní komisi byl dosud překážkou jednání.
Třetí komisí, která vznikne již během práce politické a expertní komise, má být podle kardinála smíšená komise ČR a Vatikánu. Ta bude mít za úkol upravit vztah státu a katolické církve na mezinárodní úrovni.
"Shoda panuje v tom, že zákonná úprava postavení církví musí vycházet z jejich nezastupitelné úlohy ve společnosti," řekl mluvčí České biskupské konference Daniel Herman po odjezdu církevních činitelů z Kramářovy vily na konci více než čtyřhodinové schůzky.
Setkání mělo podle něj za cíl zlepšit mezilidskou komunikaci mezi členy vlády a představiteli církví a vyjádřit vůli obou stran hledat novou podobu vztahů mezi státem a církvemi.
"Šlo o obnovování vzájemné důvěry a vysvětlování střetů," řekl Herman. Jak poznamenal, nebyla to konfrontační schůzka, ale přátelské a neformální setkání. Kardinál Vlk je podle jeho slov přesvědčen, že k dalším střetům církví a vlády docházet nebude.
Katolický primas Vlk hodlá dnes o výsledku večeře s premiérem informovat předsedu Ekumenické rady církví, evangelického synodního seniora Pavla Smetanu, který nebyl do rezidence pozván. Kardinál by si tam býval jeho přítomnost velmi přál.
České křesťanské církve jsou v názorech na jednání o budoucí podobě vztahů státu a církví v základních bodech zajedno.
Dořešení právního postavení církví a jejich úlohy ve společnosti i jejich ekonomického zabezpečení včetně restitucí či kompenzace někdejšího majetku česká polistopadová politická reprezentace dosud odkládá. Dialog navíc nadále stagnuje od loňského podzimu v opakovaných sporech mezi církvemi a sociálnědemokratickou vládou, zejména kolem účasti komunistů ve vládní komisi pro řešení vztahů státu a církví.
"Půjde patrně o rozhovor na obecnější témata, nikoli o konkrétní momenty jednotlivých sporů," řekl Herman před schůzkou. Představou kardinála Vlka podle něj bylo přispět setkáním ke zklidnění situace a k navázání normálního dialogu "bez zbytečných přestřelek".
Církve mimo jiné v minulých týdnech obvinily představitele kabinetu z nedodržení slova, že v komisi budou jen osoby přijatelné pro obě strany. Zástupce komunistické strany jako politického subjektu, který se nedistancoval od proticírkevních cílů minulého totalitního režimu, pro církve přijatelný není. Vláda však nebyla ochotna složení již jmenované komise měnit.

Kardinál Miloslav Vlk vysvětluje na tiskové konferenci, na čem se s premiérem Milošem Zemanem dohodli při společné úterní večeři.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

V některých krajích učí i z deseti procent nekvalifikovaní učitelé, řekl Plaga

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Nedostatek učitelů v Česku podle Roberta Plagy přetrvává. „Jsou školy, kde měli problém sehnat učitele i v průběhu...

Expremiér Špidla se stará o vnuka autistu. Sociální systém pomoci nezvládá

Bývalý premiér Špidla se stará o vnuka autistu.

Bývalý premiér Vladimír Špidla se stará o svého vnuka trpícího autismem. Pro takto postižené děti je podle něj klíčové...

Českou vesnicí roku 2019 se stala Lipová na Děčínsku

Kostel svatého Šimona a Judy v Lipové na Děčínsku, která byla 14. září 2019 v...

Na přehlídce Jarmark venkova byla vesnicí roku 2019 vyhlášena obec Lipová na Děčínsku v Ústeckém kraji. Druhá se...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz