Stát a církev utvoří ne jednu, ale tři komise

  14:40aktualizováno  14:40
- Na řešení vztahu státu a církví vznikne ne jedna, ale tři komise, které by spolu měly komunikovat. První bude dosavadní vládní, druhá pak expertní s účastí církví, kterou ustaví během příštího týdne ministr kultury a třetí bude komise ČR a Vatikánu. To je výsledek středečního nočního jednání premiéra Miloše Zemana a kardinála Miloslava Vlka.
Kardinál ve středu novinářům řekl, že katolická církev bude respektovat existenci vládní komise kopírující složení parlamentu, tedy s účastí komunistů, ale bez oficiálního zastoupení církví.Komunistický zástupce ve vládní komisi byl dosud překážkou jednání.
Třetí komisí, která vznikne již během práce politické a expertní komise, má být podle kardinála smíšená komise ČR a Vatikánu. Ta bude mít za úkol upravit vztah státu a katolické církve na mezinárodní úrovni.
"Shoda panuje v tom, že zákonná úprava postavení církví musí vycházet z jejich nezastupitelné úlohy ve společnosti," řekl mluvčí České biskupské konference Daniel Herman po odjezdu církevních činitelů z Kramářovy vily na konci více než čtyřhodinové schůzky.
Setkání mělo podle něj za cíl zlepšit mezilidskou komunikaci mezi členy vlády a představiteli církví a vyjádřit vůli obou stran hledat novou podobu vztahů mezi státem a církvemi.
"Šlo o obnovování vzájemné důvěry a vysvětlování střetů," řekl Herman. Jak poznamenal, nebyla to konfrontační schůzka, ale přátelské a neformální setkání. Kardinál Vlk je podle jeho slov přesvědčen, že k dalším střetům církví a vlády docházet nebude.
Katolický primas Vlk hodlá dnes o výsledku večeře s premiérem informovat předsedu Ekumenické rady církví, evangelického synodního seniora Pavla Smetanu, který nebyl do rezidence pozván. Kardinál by si tam býval jeho přítomnost velmi přál.
České křesťanské církve jsou v názorech na jednání o budoucí podobě vztahů státu a církví v základních bodech zajedno.
Dořešení právního postavení církví a jejich úlohy ve společnosti i jejich ekonomického zabezpečení včetně restitucí či kompenzace někdejšího majetku česká polistopadová politická reprezentace dosud odkládá. Dialog navíc nadále stagnuje od loňského podzimu v opakovaných sporech mezi církvemi a sociálnědemokratickou vládou, zejména kolem účasti komunistů ve vládní komisi pro řešení vztahů státu a církví.
"Půjde patrně o rozhovor na obecnější témata, nikoli o konkrétní momenty jednotlivých sporů," řekl Herman před schůzkou. Představou kardinála Vlka podle něj bylo přispět setkáním ke zklidnění situace a k navázání normálního dialogu "bez zbytečných přestřelek".
Církve mimo jiné v minulých týdnech obvinily představitele kabinetu z nedodržení slova, že v komisi budou jen osoby přijatelné pro obě strany. Zástupce komunistické strany jako politického subjektu, který se nedistancoval od proticírkevních cílů minulého totalitního režimu, pro církve přijatelný není. Vláda však nebyla ochotna složení již jmenované komise měnit.

Kardinál Miloslav Vlk vysvětluje na tiskové konferenci, na čem se s premiérem Milošem Zemanem dohodli při společné úterní večeři.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Najdete na iDNES.cz