Starým autobusům mohou selhávat brzdy. Nepomůže ani technická

  12:04aktualizováno  12:04
Vážná nehoda linkového autobusu, která se stala ve středu ve Velemyšlevsi, se může kdykoliv opakovat. Stejně starých autobusů totiž jezdí v Ústeckém kraji desítky. Jak dokazuje středeční havárie, ani úspěšné absolvování technické kontroly nemusí být zárukou bezvadného technického stavu.

Dopravní nehoda ve Velemyšlevsi na Lounsku - Autobus s lidmi narazil do rodinného domu a zdemoloval osobní auto, které před ním parkovalo. | foto: Jiří FormaniDNES.cz

Autobus, kterému selhaly při jízdě z kopce brzdy, byl totiž jen tři měsíce po technické kontrole.

Podobné nebezpečí hrozí zejména u starších vozidel, která jsou vybavena pouze bubnovými brzdami. Pokud totiž nejsou přesně seřízeny, při nadměrném zahřátí ztrácejí účinnost.

"Při technické kontrole jsou brzdy zkoušeny zpravidla ve studeném stavu, kdy je brzdný účinek v pořádku. Důležité je však také správné seřízení," vysvětluje soudní znalec Evžen Spergler.

Při jízdě z kopce se brzdy snadno zahřejí na více než 300 stupňů Celsia, čímž se roztáhne brzdový buben. Pak už systém nedovolí dál rozevírat brzdové čelisti, ty nedosáhnou na buben.

Takže řidiči celou cestu brzdy fungují, po větším zahřátí však náhle přestanou fungovat, což se pravděpodobně stalo i ve Velemyšlevsi. - čtěte Do rodinného domu narazil autobus, zranilo se 33 lidí

Tento problém pomine teprve tehdy, až budou všechna stará vozidla nahrazena novými s kotoučovými brzdami. U nich už je taková závada podle Sperglera vyloučena.

Dalšími nebezpečnými závadami u starých autobusů jsou například uvolněné řízení nebo poruchy na elektroinstalaci, končící někdy požárem.

Zabránit dopravcům, aby staré a poruchové stroje používali, nejde.

Policisté i krajský úřad však podnikají kontroly a dopravce pokutují. Například policie vyškolila tři stovky svých lidí, kteří by se při své práci měli zaměřit především na kontrolu starých autobusů.

Podle Jiřího Kánského, šéfa Centra služeb pro silniční dopravu, které je školilo, se budou soustředit právě na brzdové systémy.

. Problém autobusů

U Velemyšlevsi havaroval ve středu autobus. Pravděpodobnou příčinou bylo selhání brzd. Při nehodě bylo 33 lidí zraněno, z toho 13 těžce.

Všechny staré karosy mají brzdy, které mohou při přehřátí přestat fungovat. Nové autobusy už mají jiný systém brzd.

Úřad pokutuje dopravce
Pokuta čeká dopravce, kteří mají staré autobusy, i od krajského úřadu. Právě ten řadu spojů dotuje a ve smlouvách si vymínil, že na dotovaných linkách nesmějí jezdit stroje starší deseti let.

"Stejně jako každý dopravce musíme krajskému úřadu dokládat úplný seznam autobusů, které na dotovaných linkách používáme. Přísně to kontrolují. Zatímco od letošního května můžeme jezdit ve strojích starých maximálně deset let, od příštího roku můžeme mít dokonce jen osm let staré autobusy. To ale splňujeme už teď," tvrdí Karel Vodička z ČSAD Slaný.

Tato firma je součástí velké společnosti ICOM Transport, pro kterou je obnova vozidel přece jen snazší než pro menší dopravce.

"Máme tady 44 autobusů, na konci roku z nich bude 38 nejmodernějšího typu," dodává Vodička.

Podobně zareagovali i další dopravci, v opačném případě totiž dostali od krajských úředníků statisícové pokuty. Přesně pět tisíc korun za každý den, kdy starý autobus Severočechy vozil.

Firma, jež si najala autobus, vybere nového dopravce
Jak je tedy možné, že karosa, která havarovala u Velemyšlevsi, byla stará dvacet let? Krajský úřad nemůže kontrolovat, jaké autobusy jezdí na linkách, které nedotuje. A to je právě případ spoje, který vozí do práce zaměstnance IPS Alpha.

Tento autobus si u dopravce, firmy Kavka, objednala sama společnost. Ani ta však už nechce riskovat zdraví svých lidí.

"Společnost hodlá všemi prostředky zabránit tomu, aby se podobná situace opakovala. Jedním z kroků, který pravděpodobně v nejbližší možné době učiní, bude změna smluvního dopravce. O dalších opatřeních rozhodne vedení firmy během několika příštích dnů," uvedlo vedení firmy na svých internetových stránkách.

Zraněným cestujícím, z nichž řada zůstává v nemocnici, nabídl pomoc psychosociální intervenční tým. Ten působí také u rodin obětí tragické únorové nehody mikrobusu u Panenského Týnce. - čtěte V mikrobusu zemřelo osm lidí


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Najdete na iDNES.cz