Starostovi odvolání nehrozí

  13:43aktualizováno  13:43
Praha - Starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister se nemusí obávat, že sedmnáct let stará kauza s nalezenými a zatajenými stříbrnými svícny by ho už nyní připravila o funkci předsedy pražské ODS a šanci stát se primátorem. Pokud neodstoupí sám, rozhodne se zřejmě o jeho budoucnosti až na jaře při sestavování kandidátky strany pro komunální volby.

Bürgermeister byl v roce 1984 odsouzen k osmi měsícům odnětí svobody podmíněně za to, že státu neodevzdal nalezené stříbrné svícny po zemřelé ženě, u které bydlel. Bürgermeister si je nechal ocenit, odlít a poté je prodal. Potvrzuje to kopie rozsudku, který minulý týden obdržely některé redakce.

"Nikoho jsem tehdy neokradl. Peníze jsem dědicům té paní vyplatil. Trest jsem si odpykal a podle zákona jsem bezúhonný," brání se starosta Bürgermeister. Po dnešní schůzce s právníkem se Jan Bürgemeister rozhodne, zda se bude bránit podáním trestního oznámení na neznámého pachatele, který kopii rozsudku novinářům poslal.

"Poškodil mne a zasáhl tak do mých osobních práv," řekl. Proto také vůbec neuvažuje, že by na kteroukoliv ze svých funkcí rezignoval. ODS se zatím staví k aféře svého vlivného člena zdrženlivě. Jeho straničtí kolegové ji sice hodnotí rozporuplně, odvolat ze stranických funkcí ho však nehodlají.

"Je to skandál. Takový prohřešek poškozuje Občanskou demokratickou stranu u veřejnosti. Pan starosta by měl sám rezignovat na funkci předsedy pražské ODS," tvrdí pražský radní Igor Němec.

"Není možné uvažovat pouze v rovině právní. Je to lidské selhání, z něhož by měl vyvodit důsledky. Na západě se odstupuje z funkcí," upozornil Petr Bratský, předseda klubu pražských zastupitelů za ODS. Naopak místopředseda ODS Jiří Zahradil je přesvědčen, že na Jana Bürgermeistera se musí pohlížet jako na bezúhonného, a z tohoto důvodu nevidí důvod, proč by měl rezignovat na funkci předsedy pražské ODS.

"A jeho možná kandidatura na primátora? O tom se bude jednat až na jaře. Nepochybuji, že členové ODS důkladně posoudí, kdo by měl stranu ve volbách reprezentovat," uvedl. Zatím není jasné, kdo kopii Bürgermeistrova rozsudku vytáhl po tolika letech na světlo. Pražský radní za ODS Filip Dvořák však včera v rozhovoru pro ČTK připustil, že to může být důsledek boje uvnitř pražské ODS a že rozsudek zřejmě poslal do redakcí některý z jejích členů.

Starosta prodal cizí stříbro
Bürgermeister našel v roce 1981 stříbrné svícny o váze 5,5 kilogramu při úklidu sklepa po ženě, u níž jeho rodina v té době žila. Místo toho, aby předměty odevzdal, ho nechal si je ocenit, odlít a poté je prodal za 36 000 korun.

"Je to pravda," řekl v pátek starosta, ale zároveň se podivil, proč se o něčem takovém teď mluví. "Trest už je dávno zahlazený a na mne se má i podle zákona pohlížet jako na bezúhonného," tvrdil.

"Velmi doporučuji každému, kdo v ODS usiluje o významnou roli, aby dříve než vznese svoji kandidaturu, ješte jednou podrobil sám sebe nekompromisní revizi a drobnohledné inventuře."

Předseda ODS Václav Klaus

Kopii Bürgermeistrova rozsudku obdržely minulý týden od neznámého anonyma některé redakce novin. "Vůbec mne nenapadlo, že by se někdo mohl snížit k něčemu takovému jenom proto, aby mne lidsky i politicky poškodil," míní. Bürgermeister.

Proč ale porušení zákona mnoho let utajoval? Starosta včera připustil, že zřejmě udělal chybu, když celý případ nezveřejnil sám ještě předtím, než zahájil politickou kariéru. "Nepovažoval jsem to za důležité," prohlásil.

Sám Bürgemeister podle svých slov netuší, kdo rozsudek redakcím zaslal. Podezření, že za tím může stát  některý z jeho kritiků v rozhádané pražské ODS, odmítl komentovat. "Možné je sice všechno, tvrdit něco konrétního bych se ale neodvážil," podotkl.

Stejně  opatrný je i jeho největší oponent primátor Jan Kasl. "Je to jeho věc, kterou nechci komentovat. Je ale pravda, že v Praze 1 štve spoustu lidí,"  sdělil Kasl. Příští dny ukáží, zda nové informace nezstaví další Bürgermeisterovu kariéru, který je zároveň šéfem pražské ODS.

Zejména, když předseda ODS Václav Klaus na nedávném kongresu strany varoval své členy, aby při svých kandidaturách nic nezajili.  "Byl bych proto rád a velmi doporucuji každému, kdo v ODS usiluje o významnou roli, aby dríve než vznese svoji kandidaturu, ješte jednou podrobil sám sebe nekompromisní revizi a drobnohledné inventure," řekl doslova.

Starosta Bürgermeister si ale myslí, že jeho případu se Klausův apel netýká. "Podle zákona jsem bezúhonný. Pokud mi tedy někdo nabídne kandidaturu na primátora, tak ji přijmu," prohlásil v pátek.

Představotelé ODS byli ve svém vyjádření velmi opatrní. "Nekomentuji," odpověděl například místopředseda ODS Miroslav Beneš na otázku, jak vidí další Bürgermeisterovu politickou kariéru a vyhlídky na zvolení primátorem. "Musel bych se podívat na to, zda to za co byl tehdy odsouzen, je i v dnešní době trestným činem," řekl Beneš.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz