Zrušíme Klausovu amnestii, vytklo si ambiciozní cíl hnutí STAN

  12:21aktualizováno  13:47
Amnestii prezidenta Václava Klause hodlá zrušit hnutí Starostové a nezávislí. Ve spolupráci s právničkou Hanou Marvanovou chce změnit ústavu tak, aby Senát po slovenském vzoru získal pravomoc třípětinovou většinou členů rušit vyhlášenou amnestii či milost. „Je to zásadní vstup do spravedlnosti,“ řekl volební lídr STAN Jan Farský.

Petr Gazdík a Jan Farský na programové konferenci Starostů a nezávislých | foto:  Petr Topič, MAFRA

Den po oznámeném termínu prvního kola prezidentské volby přišlo hnutí Starostové a nezávislí s tím, že když dostane dost hlasů, zasadí se o to, aby prezident přišel o část svých pravomocí. Podle hnutí to může vést ke zrušení Klausovy amnestie.

„Navrhneme, aby parlament mohl ústavní většinou zrušit amnestii či milost prezidenta republiky,“ dal STAN do svých priorit. A to v případě, že by „narušovala náležitosti demokratického právního státu“.

„Udělali to už na Slovensku. Lidé nebudou věřit na spravedlnost, když nebudou zločiny potrestány. Když se to podařilo na Slovensku, mohlo by se to podařit i v České republice,“ řekla na programové konferenci STAN advokátka Hana Marvanová, která se Starosty a nezávislými spolupracuje a byla také náměstkyní bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové za ANO v tomto volebním období.

První místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan s bývalou poslankyní Hanou...

První místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan s bývalou poslankyní Hanou Marvanovou, která s hnutím spolupracuje v oblasti spravedlnosti a justice

Klausova amnestie, která zastavila i nejzávažnější hospodářské kauzy, vzbudila odpor velké části veřejnosti a také nesouhlas mnohých politiků. „Podkopalo to důvěru lidí v právní stát,“ řekla ve čtvrtek exšéfka Unie Svobody Marvanová.

Klausův nástupce Miloš Zeman zase při nástupu do funkce tvrdil, že milosti dávat nebude. Nakonec ji ale dal i na doživotí odsouzenému nájemnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. (více o ní zde)

Zasáhnout chce hnutí STAN i do pravidel pro jmenování vlády. „Navrhneme prohodit druhý a třetí pokus při jmenování nového premiéra. První pokus by náležel jako dosud prezidentovi, už druhý ale předsedovi Poslanecké sněmovny. Třetí pak opět prezidentovi,“ napsalo hnutí do volebního programu, který představilo ve čtvrtek na své programové konferenci.

Učitelům slibuje STAN 45 tisíc měsíčně, občanům jednodušší zákony

Prezident by tak podle hnutí STAN nemohl taktizovat s vědomím, že hned následující pokus je také jeho. Za nemyslitelné považují Starostové a nezávislí také to, aby vláda rozhodovala bez důvěry Sněmovny i řadu měsíců a opírala se o jmenování prezidentem.

To je případ vlády Jiřího Rusnoka, kterou Zeman jmenoval v roce 2013 po demisi Petra Nečase, aniž by se ohlížel na většinu ve Sněmovně. Rusnokův kabinet pak důvěru nezískal a vládl ještě půl roku.

Prezident Zeman oznamuje, že udělí milost Jiřímu Kajínkovi (12. května):Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Injekce jí měla vyléčit zrak, málem ji o něj připravila. Teď žaluje kliniku

Ilustrační snímek

Obvodní soud pro Prahu 2 tento týden pokračoval v projednávání žaloby pacientky, která se potýkala s onemocněním oční...

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Najdete na iDNES.cz