Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Starosta způsobil nehodu, trestu se vyhnul. Přece se neudám, řekl

  5:31aktualizováno  14:01
Prominenti se snadno vyhýbají trestům za vážné přestupky. A to nejen v Praze, jak v minulých dnech upozornila MF DNES. Systém, kterým se přestupky vyřizují, umožňuje takovou protekci v celém Česku. V praxi je velmi těžké rozpoznat, kdy úředníci někomu nadržují a kdy vlivní lidé jen využívají měkkých zákonů.

Starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. | foto: MF DNES

Systém "pomoci" některým řidičům, který podle důvěryhodného svědka funguje na pražském magistrátu, vypadá na první pohled legálně. "Prominent se přesně podle zákona předvolá. On se však pokaždé omluví a referent to akceptuje. Takhle se to protahuje celý rok, kdy se případ promlčí," říká svědek.

kdo trestu unikl

Jaroslav Mokrý
Starosta Moravského Krumlova způsobil vážnou nehodu. Případ byl promlčen.

Jan K. Krakowský
Majitel zámku v Rychnově jel opilý. O řidičák přišel jen na dva měsíce.

Milan Jančík
Ženě starosty Prahy 5 Lence Jančíkové zkrátili trest, ač zákaz nedodržela.

Z různých obcí se už proto ozývají hlasy pro prodloužení roční promlčecí lhůty, která je v zákoně už od 90. let. Žádný podobný návrh však politici nepřipravují.

Za dvanáct měsíců nestihli úředníci znojemského odboru dopravy projednat například nehodu starosty nedalekého Moravského Krumlova Jaroslava Mokrého z ODS. Podle šéfa odboru Pavla Lišky je starosta jedním z mála případů, které jeho podřízení včas nevyřešili. "Odmítám však, že bychom jej úmyslně nechali promlčet," prohlašuje Liška.

Starosta se vymluvil na lázně

Krumlovský starosta způsobil se služební octavií nehodu v listopadu 2008. Vůz úplně zničil. Při karambolu s přívěsem od traktoru byla zraněna jedna žena. Nehodu vyšetřovala policie a nakonec ji předala znojemskému úřadu s tím, že to byl přestupek. Odbor dopravy si starostu Mokrého několikrát předvolal. Marně.

"Já jsem se vždycky omluvil. Jednou v tom byly lázně, podruhé hospitalizace v nemocnici. Je mi šedesát pět let a mám právo na tělesné selhání," brání se Mokrý. Sjednat si jiný termín ho prý nenapadlo.

"Aby bylo jasno – nikdo neudělá to, aby sobě přitížil. Já jsem se mimo tyto termíny rozhodně neobjednával. Nepatří mezi moje povinnosti jít příkladem a jít se sám udat. To přece není povinnost žádného člověka," vysvětluje krumlovský starosta.

"KTERÁ KRYSA VYNÁŠÍ"

V pondělí přišel o místo první z úředníků pražského magistrátu - Jaroslav Opletal, šéf oddělení správního řízení na dopravním odboru. Pyká za výrok, kterým komentoval podezření na divné poměry při vyřizování přestupků. "To se ještě budeme muset podívat, která krysa vynáší. Obvykle tito lidé končí jako Jidáš," řekl MF DNES Opletal. Biblický Jidáš se oběsil. Opletalova slova už v pátek tvrdě odsoudil první náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). "Pan Opletal v okamžitou platností rezignoval, zůstává řadovým pracovníkem odboru. Výrok sám není podle zákoníku práce důvod k jeho propuštění," řekl v pondělí náměstek Blažek.
Zatím není jasné, zda bude potrestán i vedoucí odboru dopravních přestupků Zbyněk Bernat. Ten místo toho, aby řešil, zda jeho podřízení úmyslně odkládají přestupky některých řidičů, začal referentům vyhrožovat, že kdo na divoké poměry v odboru upozornil, pěkně si to odskáče.

Zatímco na Znojemsku může jít o ojedinělý případ, na Královéhradecku patrně fungoval propracovaný systém. Před soudem stojí bývalý vedoucí odboru dopravy na Městském úřadě v Rychnově nad Kněžnou Jan Ledvina. Podle obžaloby vyměřoval řidičům za různé protislužby tresty mírnější, než ukládal zákon. Navíc prý vzal úplatek.

Pomáhal vlivným za úplatky?

Je podezřelý například z toho, že zvýhodnil majitele rychnovského zámku Jana Kolowrata Krakowského, kterého policie přistihla, když řídil opilý. Ledvina však u přelíčení tvrdil, že trest pro Kolowrata byl v mezích zákona, a dokonce prý umožňoval postih ještě nižší.

Ledvina za to od soudu dostal stotisícovou pokutu a podmínku. Ústavní soud však loni konstatoval, že telefonní odposlechy, které Ledvinu pomohly usvědčit, byly nezákonné, a všechny rozsudky zrušil. Případ se tak vrátil na začátek.

Trestu zatím uniká i manželka starosty Prahy 5 Lenka Jančíková, která jela v červnu 2008 rychlostí 127 km/h tam, kde je povolena osmdesátka. Úředníci jí odebrali na půl roku řidičák. Starostova manželka si sice nepřevzala obsílku, podle zákona však stačí, když ji pošťačka hodí do schránky. Zákaz tak začal platit.

Starostova žena řídila dál. A v červenci ji zastavila státní policie. "Dotyčná je podezřelá z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí," napsala magistrátu policie.

Detektivové došli k závěru, že spáchala trestný čin, a chtěli ženu postavit před soud. Státní zástupce sice stíhání zastavil (v trestním právu neplatí fikce, podle které adresát zná obsah dopisu, který si nepřevzal), Jančíkové však už nikdo neodpáře, že ji přistihla policie, jak řídí i po vydání zákazu.

A přesto jí úředníci magistrátu – které o tom policie informovala – vrátili řidičák dříve, než zákaz řízení skončil. "Po dobu sankce jsem se nedopustila žádného protiprávního jednání," uvedla v žádosti o prominutí trestu.

Jak prominenti zametají průšvihy

1. Auto jede rychle
Příběh, na jehož konci je protekce pro vlivné lidi, začíná tím, že řidič překročí rychlost o více než 40 km/h nebo spáchá jiný vážný přestupek, za který se bere řidičák. Za výrazné překročení rychlosti má podle zákona zaplatit pokutu 5 až 10 tisíc a o řidičák přijít na půl roku až rok.

2. Policie ho zastaví
Pokud policisté zastaví řidiče-prominenta, ten se s nimi většinou nehádá a podřídí se. Nestandardní postup začíná až ve chvíli, kdy se spis dostane na stůl úředníkům na radnici nebo magistrátu.

3. Řidič zaplatí pokutu
Řidiči bez problémů zaplatí pokutu policistům na místě – deset tisíc jim nestojí za hádky. Zákon však počítá s tím, že zároveň dostanou zákaz řízení. Z toho se vyplatit nelze. Případ putuje na radnici.

4. Radnice má vzít řidičák
Magistrát založí na řidiče spis a zahájí správní řízení. Na vyřízení přestupku má roční lhůtu. Ta je většinou dostatečná, aby úřad stihl případ vyřešit a rozhodnout o trestu. Pražský magistrát však tvrdí, že všechny případy nestíhá, protože v Praze je hodně lidí.

5. Řidič se omlouvá z jednání
Úředníci řidiče předvolají, aby přestupek vysvětlil a případně se mohl hájit. Řidič, který chce trestu uniknout, po každém předvolání pošle na úřad omluvenku. Záleží na úřednících, zda ji uznají. Neměli by brát v úvahu výmluvy, ale jen vážné důvody. Prominentům však uznají třeba i to, že jsou na dovolené.

6. Za rok se celý případ promlčí
Omluvenky se posílají po každém předvolání a úředníci je uznávají tak dlouho, až uplyne rok od spáchání přestupku a ten se tím promlčí. V tom okamžiku úřad musí řízení ukončit bez potrestání řidiče. Například na pražském magistrátu byl případ, kdy během celého roku stačily tři omluvenky. Na každé byl navíc jiný podpis.

  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horká se covidem nakazila schválně. Syn zesnulé zpěvačky spílá antivaxerům

Syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela s covidem ve věku 57 let, si vylil zlost na osobnostech, jež jsou známy svým...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Zmatené testování i trasování aneb Příběhy covidového šílenství

Premium Českem se masivně valí vlna nové mutace covidu jménem omikron. Opatření proti jeho šíření jsou ale čím dál mírnější,...

Teploty na nule a sněžení. Do většiny Česka zavítá koncem týdne pravá zima

V noci na čtvrtek přešla přes území České republiky studená fronta. V příštích dnech proto zasáhnou Česko sněhové...

Farský jako poslanec končí. Nechci komplikovat fungování vlády, napsal

Poslanec a první místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Jan Farský se vzdá mandátu ve Sněmovně. Oznámil to po...

Sexuální roboti jsou budoucnost, možnost pro pedofily i nesmělé, říká etik

Premium Sexuální roboti jako budoucnost pro parafiliky, ale i nesmělé či ty, kdo si nedokážou sehnat partnera. Také zpestření...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...