Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Starosta způsobil nehodu, trestu se vyhnul. Přece se neudám, řekl

  5:31aktualizováno  14:01
Prominenti se snadno vyhýbají trestům za vážné přestupky. A to nejen v Praze, jak v minulých dnech upozornila MF DNES. Systém, kterým se přestupky vyřizují, umožňuje takovou protekci v celém Česku. V praxi je velmi těžké rozpoznat, kdy úředníci někomu nadržují a kdy vlivní lidé jen využívají měkkých zákonů.

Starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. | foto: MF DNES

Systém "pomoci" některým řidičům, který podle důvěryhodného svědka funguje na pražském magistrátu, vypadá na první pohled legálně. "Prominent se přesně podle zákona předvolá. On se však pokaždé omluví a referent to akceptuje. Takhle se to protahuje celý rok, kdy se případ promlčí," říká svědek.

kdo trestu unikl

Jaroslav Mokrý
Starosta Moravského Krumlova způsobil vážnou nehodu. Případ byl promlčen.

Jan K. Krakowský
Majitel zámku v Rychnově jel opilý. O řidičák přišel jen na dva měsíce.

Milan Jančík
Ženě starosty Prahy 5 Lence Jančíkové zkrátili trest, ač zákaz nedodržela.

Z různých obcí se už proto ozývají hlasy pro prodloužení roční promlčecí lhůty, která je v zákoně už od 90. let. Žádný podobný návrh však politici nepřipravují.

Za dvanáct měsíců nestihli úředníci znojemského odboru dopravy projednat například nehodu starosty nedalekého Moravského Krumlova Jaroslava Mokrého z ODS. Podle šéfa odboru Pavla Lišky je starosta jedním z mála případů, které jeho podřízení včas nevyřešili. "Odmítám však, že bychom jej úmyslně nechali promlčet," prohlašuje Liška.

Starosta se vymluvil na lázně

Krumlovský starosta způsobil se služební octavií nehodu v listopadu 2008. Vůz úplně zničil. Při karambolu s přívěsem od traktoru byla zraněna jedna žena. Nehodu vyšetřovala policie a nakonec ji předala znojemskému úřadu s tím, že to byl přestupek. Odbor dopravy si starostu Mokrého několikrát předvolal. Marně.

"Já jsem se vždycky omluvil. Jednou v tom byly lázně, podruhé hospitalizace v nemocnici. Je mi šedesát pět let a mám právo na tělesné selhání," brání se Mokrý. Sjednat si jiný termín ho prý nenapadlo.

"Aby bylo jasno – nikdo neudělá to, aby sobě přitížil. Já jsem se mimo tyto termíny rozhodně neobjednával. Nepatří mezi moje povinnosti jít příkladem a jít se sám udat. To přece není povinnost žádného člověka," vysvětluje krumlovský starosta.

"KTERÁ KRYSA VYNÁŠÍ"

V pondělí přišel o místo první z úředníků pražského magistrátu - Jaroslav Opletal, šéf oddělení správního řízení na dopravním odboru. Pyká za výrok, kterým komentoval podezření na divné poměry při vyřizování přestupků. "To se ještě budeme muset podívat, která krysa vynáší. Obvykle tito lidé končí jako Jidáš," řekl MF DNES Opletal. Biblický Jidáš se oběsil. Opletalova slova už v pátek tvrdě odsoudil první náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). "Pan Opletal v okamžitou platností rezignoval, zůstává řadovým pracovníkem odboru. Výrok sám není podle zákoníku práce důvod k jeho propuštění," řekl v pondělí náměstek Blažek.
Zatím není jasné, zda bude potrestán i vedoucí odboru dopravních přestupků Zbyněk Bernat. Ten místo toho, aby řešil, zda jeho podřízení úmyslně odkládají přestupky některých řidičů, začal referentům vyhrožovat, že kdo na divoké poměry v odboru upozornil, pěkně si to odskáče.

Zatímco na Znojemsku může jít o ojedinělý případ, na Královéhradecku patrně fungoval propracovaný systém. Před soudem stojí bývalý vedoucí odboru dopravy na Městském úřadě v Rychnově nad Kněžnou Jan Ledvina. Podle obžaloby vyměřoval řidičům za různé protislužby tresty mírnější, než ukládal zákon. Navíc prý vzal úplatek.

Pomáhal vlivným za úplatky?

Je podezřelý například z toho, že zvýhodnil majitele rychnovského zámku Jana Kolowrata Krakowského, kterého policie přistihla, když řídil opilý. Ledvina však u přelíčení tvrdil, že trest pro Kolowrata byl v mezích zákona, a dokonce prý umožňoval postih ještě nižší.

Ledvina za to od soudu dostal stotisícovou pokutu a podmínku. Ústavní soud však loni konstatoval, že telefonní odposlechy, které Ledvinu pomohly usvědčit, byly nezákonné, a všechny rozsudky zrušil. Případ se tak vrátil na začátek.

Trestu zatím uniká i manželka starosty Prahy 5 Lenka Jančíková, která jela v červnu 2008 rychlostí 127 km/h tam, kde je povolena osmdesátka. Úředníci jí odebrali na půl roku řidičák. Starostova manželka si sice nepřevzala obsílku, podle zákona však stačí, když ji pošťačka hodí do schránky. Zákaz tak začal platit.

Starostova žena řídila dál. A v červenci ji zastavila státní policie. "Dotyčná je podezřelá z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí," napsala magistrátu policie.

Detektivové došli k závěru, že spáchala trestný čin, a chtěli ženu postavit před soud. Státní zástupce sice stíhání zastavil (v trestním právu neplatí fikce, podle které adresát zná obsah dopisu, který si nepřevzal), Jančíkové však už nikdo neodpáře, že ji přistihla policie, jak řídí i po vydání zákazu.

A přesto jí úředníci magistrátu – které o tom policie informovala – vrátili řidičák dříve, než zákaz řízení skončil. "Po dobu sankce jsem se nedopustila žádného protiprávního jednání," uvedla v žádosti o prominutí trestu.

Jak prominenti zametají průšvihy

1. Auto jede rychle
Příběh, na jehož konci je protekce pro vlivné lidi, začíná tím, že řidič překročí rychlost o více než 40 km/h nebo spáchá jiný vážný přestupek, za který se bere řidičák. Za výrazné překročení rychlosti má podle zákona zaplatit pokutu 5 až 10 tisíc a o řidičák přijít na půl roku až rok.

2. Policie ho zastaví
Pokud policisté zastaví řidiče-prominenta, ten se s nimi většinou nehádá a podřídí se. Nestandardní postup začíná až ve chvíli, kdy se spis dostane na stůl úředníkům na radnici nebo magistrátu.

3. Řidič zaplatí pokutu
Řidiči bez problémů zaplatí pokutu policistům na místě – deset tisíc jim nestojí za hádky. Zákon však počítá s tím, že zároveň dostanou zákaz řízení. Z toho se vyplatit nelze. Případ putuje na radnici.

4. Radnice má vzít řidičák
Magistrát založí na řidiče spis a zahájí správní řízení. Na vyřízení přestupku má roční lhůtu. Ta je většinou dostatečná, aby úřad stihl případ vyřešit a rozhodnout o trestu. Pražský magistrát však tvrdí, že všechny případy nestíhá, protože v Praze je hodně lidí.

5. Řidič se omlouvá z jednání
Úředníci řidiče předvolají, aby přestupek vysvětlil a případně se mohl hájit. Řidič, který chce trestu uniknout, po každém předvolání pošle na úřad omluvenku. Záleží na úřednících, zda ji uznají. Neměli by brát v úvahu výmluvy, ale jen vážné důvody. Prominentům však uznají třeba i to, že jsou na dovolené.

6. Za rok se celý případ promlčí
Omluvenky se posílají po každém předvolání a úředníci je uznávají tak dlouho, až uplyne rok od spáchání přestupku a ten se tím promlčí. V tom okamžiku úřad musí řízení ukončit bez potrestání řidiče. Například na pražském magistrátu byl případ, kdy během celého roku stačily tři omluvenky. Na každé byl navíc jiný podpis.

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Republikáni potvrdili nominaci Trumpa, viceprezidentem kritik pomoci Kyjevu

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb republikánský senátor J. D. Vance, oznámil exprezident na své sociální síti Social Truth. Před...

15. července 2024  7:36,  aktualizováno  22:24

Políček Orbánovu předsednictví. Brusel pošle jen úředníky, bojkotuje Maďary

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky ministrů a posílat na ně místo eurokomisařů jen vysoké úředníky. Uvedl to mluvčí šéfky Evropské komise...

15. července 2024  15:17,  aktualizováno 

Sedm obětí zemětřesení v Aquile si za smrt může samo, rozhodl soud

Odvolací soud v italské Aquile rozhodl, že sedm mladých lidí, kteří v tomto městě spolu s dalšími třemi stovkami osob zemřeli v dubnu 2009 při zemětřesení, si za smrt mohlo de facto samo. Na vině...

15. července 2024  20:12

Posttraumatický růst. Válka je dobrá pro duši, tvrdí ruští psychologové

Premium

Rusko za poslední rok a půl vyslalo na ukrajinskou frontu několik set tisíc mužů, z nichž mnozí se vrátili domů s hlubokými traumaty. Podle některých ruských psychologů se země potýká s krizí...

15. července 2024

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...