Starosta Prahy 8 Musílek byl odvolán

  18:34aktualizováno  18:34
Libeň - Starosta Prahy 8 Václav Musílek (ODS) padl. Na dnešním zasedání zastupitelstva osmé městské části jej jeho členové odvolali - pro odvolání hlasovalo dvaatřicet poslanců ze třiačtyřiceti přítomných. Pro to, aby ve své funkci Musílek setrval se vyjádřilo pouze sedm zastupitelů a čtyři se zdrželi hlasování. Stalo se tak i přes nesouhlas předsedy ODS Václava Klause a vedení ODS, které navrhovalo odstoupení Musílka spolu s místopředsedou Lukavským, se kterým měl spory. Toto řešení však Musílek odmítl. Na zasedání zastupitelstva zaznělo, že Musílek není schopen důstojně reprezentovat radnici Prahy 8. Zastupitelstvo jedná o novém starostovi. Kandidátem na uvolněný post je zastupitel z ODS Josef Nosek.

Ikdyž se křeslo se starostou kývalo povážlivě dlouho, Musílek do poslední chvíle věřil, že návrh na jeho odvolání nepadne. "Je tu velká snaha se dohodnout a vyřešit záležitost uvnitř našeho klubu, aby na zastupitelstvu k ničemu nedošlo," řekl Musílek ještě v úterý 28 listopadu.

Uvedl také, že situace na radnici mu připomíná události na pražském magistrátu z minulého týdne. Tehdy 14 z 20 zastupitelů za ODS nevyjádřilo důvěru primátorovi a spolustraníkovi Janu Kaslovi.

Musílek řekl, že argumenty svých oponentů nezná. "Myslím, že tam hrají roli osobní animozity a dlouhodobé tlaky ze strany některých lidí v klubu změnit personální složení radnice," uvedl.

Na dotaz, zda za tím stojí místostarosta Jan Lukavský (ODS), odpověděl: "Ano. Myslím, že je to tak." Na základě jednání radničního klubu ODS odstoupila již před dvěma měsíci místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská (ODS). I jí hrozilo odvolání zastupiteli. Musílek sám odstoupit nehodlal.

Upozornil, že požadavek na jeho odstoupení či odvolání při jednáních klubu oficiálně nikdo nevznesl. Nikdy se podle něj nejednalo ani o důvěře, či nedůvěře.

Smluvním partnerem ODS na libeňské radnici je sociální demokracie. Radní za tuto stranu Jiří Reiner nechtěl situaci komentovat. "Máme smlouvu s ODS o spolupráci a v případě rozhodování o starostovi se připojíme k většinového mínění klubu ODS, " řekl.

Unie svobody, která je jazýčkem na vahách, protože část ODS a sociálních demokratů by neměla dostatek hlasů ke starostovu odvolání, zatím vyčkává, jak dopadnou jednání uvnitř klubu ODS. Předseda klubu unionistů Zdeněk Mašín ale řekl, že členové se spíše přiklánějí k Musílkovu odvolání.

Proč byl starosta odvolán? Jeho stranické kolegy i politické odpůrce mimo jiné popuzovalo to, že ačkoli bývalá místostarostka Holovská rezignovala již v září, radnice jakoby to vůbec nezaznamenala. Dokonce ani štítek s jejím jménem a funkcí si nedovolil nikdo ze dveří její kanceláře odstranit. Podle unionisty Mašína je tam pořád a stále vydává příkazy.

Musílek potvrdil, že části klubu se působení Holovské nelíbí. "Ale pracuje asi v pěti komisích a proto je na radnici častěji," míní.

Nejasné jsou i další záležitosti. Například sponzorování některých kulturních akcí, jako módní přehlídky Libeňská manéž či oslavy korunovace Leopolda II.

Kontrolní komise, která se financováním těchto aktivit zabývá již několik týdnů, se zatím nedopátrala toho, kam peníze od sponzorů šly. Její členové se moc nedozvěděli ani o jejich výši. "Smlouvy se sponzory získáváme spíše pirátsky," uvedl člen komise Mašín.

Jisté je jedno: městská část uzavřela smlouvu s agenturou manželky bývalého mluvčího ODS Lukáše Herolda - Markéta Heroldová, M.Pardaal.H. - tak, že v ní vůbec nebyla zakotvena povinnost převést sponzorské peníze na městskou část. Celou věc šetří státní zastupitelství.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Najdete na iDNES.cz