Starosta Prahy 8 Musílek byl odvolán

  18:34aktualizováno  18:34
Libeň - Starosta Prahy 8 Václav Musílek (ODS) padl. Na dnešním zasedání zastupitelstva osmé městské části jej jeho členové odvolali - pro odvolání hlasovalo dvaatřicet poslanců ze třiačtyřiceti přítomných. Pro to, aby ve své funkci Musílek setrval se vyjádřilo pouze sedm zastupitelů a čtyři se zdrželi hlasování. Stalo se tak i přes nesouhlas předsedy ODS Václava Klause a vedení ODS, které navrhovalo odstoupení Musílka spolu s místopředsedou Lukavským, se kterým měl spory. Toto řešení však Musílek odmítl. Na zasedání zastupitelstva zaznělo, že Musílek není schopen důstojně reprezentovat radnici Prahy 8. Zastupitelstvo jedná o novém starostovi. Kandidátem na uvolněný post je zastupitel z ODS Josef Nosek.

Ikdyž se křeslo se starostou kývalo povážlivě dlouho, Musílek do poslední chvíle věřil, že návrh na jeho odvolání nepadne. "Je tu velká snaha se dohodnout a vyřešit záležitost uvnitř našeho klubu, aby na zastupitelstvu k ničemu nedošlo," řekl Musílek ještě v úterý 28 listopadu.

Uvedl také, že situace na radnici mu připomíná události na pražském magistrátu z minulého týdne. Tehdy 14 z 20 zastupitelů za ODS nevyjádřilo důvěru primátorovi a spolustraníkovi Janu Kaslovi.

Musílek řekl, že argumenty svých oponentů nezná. "Myslím, že tam hrají roli osobní animozity a dlouhodobé tlaky ze strany některých lidí v klubu změnit personální složení radnice," uvedl.

Na dotaz, zda za tím stojí místostarosta Jan Lukavský (ODS), odpověděl: "Ano. Myslím, že je to tak." Na základě jednání radničního klubu ODS odstoupila již před dvěma měsíci místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská (ODS). I jí hrozilo odvolání zastupiteli. Musílek sám odstoupit nehodlal.

Upozornil, že požadavek na jeho odstoupení či odvolání při jednáních klubu oficiálně nikdo nevznesl. Nikdy se podle něj nejednalo ani o důvěře, či nedůvěře.

Smluvním partnerem ODS na libeňské radnici je sociální demokracie. Radní za tuto stranu Jiří Reiner nechtěl situaci komentovat. "Máme smlouvu s ODS o spolupráci a v případě rozhodování o starostovi se připojíme k většinového mínění klubu ODS, " řekl.

Unie svobody, která je jazýčkem na vahách, protože část ODS a sociálních demokratů by neměla dostatek hlasů ke starostovu odvolání, zatím vyčkává, jak dopadnou jednání uvnitř klubu ODS. Předseda klubu unionistů Zdeněk Mašín ale řekl, že členové se spíše přiklánějí k Musílkovu odvolání.

Proč byl starosta odvolán? Jeho stranické kolegy i politické odpůrce mimo jiné popuzovalo to, že ačkoli bývalá místostarostka Holovská rezignovala již v září, radnice jakoby to vůbec nezaznamenala. Dokonce ani štítek s jejím jménem a funkcí si nedovolil nikdo ze dveří její kanceláře odstranit. Podle unionisty Mašína je tam pořád a stále vydává příkazy.

Musílek potvrdil, že části klubu se působení Holovské nelíbí. "Ale pracuje asi v pěti komisích a proto je na radnici častěji," míní.

Nejasné jsou i další záležitosti. Například sponzorování některých kulturních akcí, jako módní přehlídky Libeňská manéž či oslavy korunovace Leopolda II.

Kontrolní komise, která se financováním těchto aktivit zabývá již několik týdnů, se zatím nedopátrala toho, kam peníze od sponzorů šly. Její členové se moc nedozvěděli ani o jejich výši. "Smlouvy se sponzory získáváme spíše pirátsky," uvedl člen komise Mašín.

Jisté je jedno: městská část uzavřela smlouvu s agenturou manželky bývalého mluvčího ODS Lukáše Herolda - Markéta Heroldová, M.Pardaal.H. - tak, že v ní vůbec nebyla zakotvena povinnost převést sponzorské peníze na městskou část. Celou věc šetří státní zastupitelství.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz